Viroze, otroške nalezljive bolezni in novorojenček
Pozdravljeni.
Sem mamica 3.letnika, ki obiskuje vrtec in 12 dni starega novorojenčka. Iz okolice dobivam kar nekaj “nasvetov” kako naj nemudoma izpišem starejšega sina in vrtca, zaradi našega novega družinskega člana. Naj povem, da sin obiskiuje vrtec prvo leto in v tem letu je zbolel le 1x (neka viroza, ki se je pokazala s povišano temperaturo in je minila po 5 dneh), skoraj nikoli ni nahoden, niti drugih težav v tem letu ni imel, le občasen dražeč kašelj v zimskih mesecev, ki smo ga blažili s sirupi in vlaženjem prostorov…Skratka sedaj me skrbi, da ne bomo našega novorojenčka preveč izpostavili potencialnim virusom in otroškim prenosljivim boleznim, zato vas vljudno prosim za vaše mnenje ali naj starejšega otroka res izpišem iz vrtca in katere otroške nalezljive bolezni so nevarne za novorojenčka/dojenčka?
Upam ,da razumete mojo dilemo, po eni strani nočem po nepotrebnem paničarit (sploh ob dejstvu, da starejši otrok zelo rad obiskuje vrtec in da doma ne bi imel potrebne pozornosti zaradi nege dojenčka) po drugi strani pa tudi nočem našega najmlajšega člana izpostavljat virozam in boleznim, več kot je pač to neizogibno.
Še to: mlajši sinek je rojen v 37. tednu, ima dobre 3 kg, ob porodu vse bp in polno dojen.
In še eno malo “neumestno” vprašanje…malo sem pozabila, kako je izgledalo pri prvem sinu, vendar pri našem novorojenku opažamo, da veliko “brunda”, “gode” in spušča takšne in drugačne zvoke med spanjem, se napenja, da postane čisto rdeč in “jamra”…ali je to normalno? Joka zaenkrat izredno malo, tako da to njegovo oglašanje niti ne povezujemo s kakšnim nelagodnjem, me pa vseeno zanima zakaj velikokrat ne spi mirno.
Hvala in lp.
Spoštovana,
stroka res svetuje, da ob rojstvu novega družinskega člana starejši – vrtčevski sorojenec ostane doma. Starost otroka med 1. in 5. letom je namreč obdobje, ko človek preboli večino otroških bolezni ter je na prehladne bolezni manj odporen. In je vrtec (prevsem v vlažno – hladnih mesecih, ko prevladujejo okužbe dihal) idealno “lovišče” za vse možne mikrobe (zaradi števila – “gostote” otrok v skupini). Če je bil vas prvorojenec doslej “zdrav”, ste imeli bilj srečo, kot pa “super-odpornega” otroka. In ni nobenega zagotovila, da bo tako tudi v bodoče. In zlasti ne zagotovila, da njegov “nedolžen” kašelj ne bi pri dojenčku povzročil težko potekajoče bolezni.
Mladi dojenčki (zlasti do starosti 6. meseca) okužbe z dihalnimi virusi (predvsem z respiratornim sincicijski virusom, pa tudi z drugimi, ki so bili doslej smatrani za bolj nedolžne, kot so rinovirusi) prebolevajo v bistveno težji obliki – nedolžen prehlad se pri tistih, ki se okužijo v 1. mesecu, lahko kaže z dihalnimi premori, opisane so celo nepričakovane nenadne smrti v zibki. Malo starejši imajo zaradi nezrelosti dihal bronhiolitis – vnetje malih dihalnih poti, ki pogosto pripelje dojenčka v bolnišnico in ima dolgotrajne posledice – kot ponavljajoče se piskanje, podobno astmi. Tudi driske (zlasti enterovirusne, pa tudi rotavirusne) dojenčka življenjsko ogrozijo precej hitreje kot triletnika.
Vse našteto je le del argumentov stroke, da naj v času, ko je mama na porodniškem dopustu, starejši sorojenec ostane doma. Tudi v primeru, ko gre v vrtec rad.
Seveda je stroka eno, življenje drugo. Moje priporočilo eno, odločitev staršev pa drugo. In ker nisem pristaš prepovedi, ukazov, zahtev, vam tudi ne bom napisala, da starejšega izpišite iz vrtca.
“Brundanje, godenje, jamranje” je večinoma normalna spremljava plitvega spnca (tim. REM faze), ki je pri dojenčkih lahko zelo aktivna. Lahko pa je tudi predznak trebušnih krčkov, znak, da mu je prevroče ali da mu gre na živce kaj drugega. Vsekakor pa opisano, še zlasti, če je dojenček sicer živahen, razpoložen, ješč, nima dihalnih težav, driske, bruhanja, vročine, ni noben razlog za zaskrbljenost.
Pozdrav,
pozravljeni.
doma imamo 2,5 letnika, ki trenutno obiskuje privat vrtec z le 4 otroci. zaradi zastrupitve z hrano je
prejšni teden pristal v bolnišnici. tam se je okužil najprej ati (driska,bruhanje,vročina), tri dni po tem,ko je bil popolnoma ok pa je dobil vrocino se otrok. dali smo mu svecko in vrocine ni bilo vec. po treh dneh je spet dobil vrocino, tokrat vztraja in mu redno na 4 ure dajemo svecko..malo ima poln nos, ostalo bp..
doma imamo 10 dni starega dojencka,ki zaenkrat ne kaze znakov bolezni. kako se taksne viroze prenasajo? na kaj moram biti pozorna pri novorojencku?
hvala!
Spoštovana,
kadar zboli več družinskih članov z enakimi znaki, gre najpogosteje za virusne bolezni, ki se prenašajo predvsem z rokami. Zato je osnova za preprečevanje pogosto in pravilno umivanje rok. Drug ukrep za preprečevanje prenosov je izogibanje tesnejših kontaktov – kar pomeni, da imejte novorojenčka čim bolj “izoliranega”, po možnosti naj ne spi v isti sobi kot bolan oči oziroma bratec.
Novorojenčki (dojenčki v prvih 4 tednih starosti) lahko ravno tako kihajo, kašljajo, imajo težave pri hranjenju, tekoče odvajajo. Zelo redko imajo vročino, pogosteje so ob bolezni podhlajeni, bledi, pospešeno dihajo, se utrujajo pri sesanju, celo stokajo (jamrajo) – zlasti slednji je lahko zlovešč znak, če je prisoten dlje časa (torej ne, da od ugodja nekajkrat pogodejo po hranjenju), zato v tem primeru takoj stopite do zdravnika.
Upam, da bodo vaša vprašanja ostala teoretična in bo dojenček (skupaj z vami) ostal zdrav, bratec in očka pa bosta “fit” v nekaj dneh,
srečno!
Spostovani,
Ce smem bi se tudi jaz pridruzila tej temi in vas vprasala ali lahko 14 mesecnemu otroku ponudim sirup, ki sem ga doma sama izdelala iz domacega medu, ingverja ter limon? Nekateri pravijo, da je prezgodaj…
Sincek bo zacel obiskovati vrtec cez 2 meseca in bi ga vsaj malo “zascitila” od raznih virozic in prehladov.
Zelo vam bom hvalezna za vas odgovor in cas!
Lp, Tina
Verjetno ste s skrbjo pripravili sirup iz naravnih sestavin. Nobena od njih v primerni količini za to starost ni sporna, zato ne vidim ovire za uporabo. In upam, da bo kaj koristilo v večanju odpornosti pred virozami.
Vseeno pa bi svetovala, da ga začnete najprej jesti vi sami – da preverite okus, učinke na želodec in črevesje… In če bo po nekaj dneh vam še prijala vsakodnevna žlica “eliksirja”, ga ponudite tudi malčku, seveda sprva poskusno, v majhnih količinah.
Pozdrav,
Pozdravljena,
Imam eno vprasanje in sicer kaj menite o tem, da se nam konec oktobra pridruzi nov clan, partner pa ima dva otroka od prej stara 11 let, ki so pol tedna pri nas, pol pri mami, kako je ko pride novorojencek domov zaradi bacilov, ki jih kar velikokrat prineseta domov oz., sta velikokrat prehlajeni ali imata vrocino, koliko casa bi bilo primerno “izolirati” novorojencka?
Najlepsa hvala za odgovor.
Čeprav najpogosteje krivimo otroke kot prinašalce mikrobov, pa smo enako “nevarni” za novorojenčke tudi babice in dedki, tudi starša. Med otroci so najboljši prenašalci “vrtičkarji”, šolarji že manj. Vrtičkarji zato, ker so sami še neodporni in so pozimi stalno kihajoči in s svečko pod nosom ob novih in novih virozah, obenem pa jih tudi ne moremo zanesljivo naučiti “higienskih” ukrepov, zlasti umivanja rok, higiene kašlja ipd.
Na splošno velja, da so za virusne okužbe diohal (zlasti za okužbo z respiratornim sincicijskim virusom) najbolj ogroženi dojenčki v prvih 3 mesecih življenja. Pri teh lahko tudi virus prehlada (npr. rinovirus) povzroli bronhiolitis z dihalno stisko.
Za boljše sprejemanje novega družinskega člana pa ne bi bilo dobro, da bi fanta za 3 mesece kar prikrajšali za spoznavanje z dojenčkom. Seveda pa je pametno, da se (predvsem s partnerjem) pogovorite tako o pogoju, da sta res zdrava ter o obveznem umivanju rok pred stikom z dojenčkom, poljubčki pa naj bodo prepovedani.
Srečno,