superhrana način?
Saj verjetno ste že vsi slišali za “superhrano”
Mene zanima, kako naj bi to jedel oz. jemal? Pri vsakem obroku po eno žlico spiruline in acai prahu ali enkrat na dan nekaj od vsakega?
A je to potrebno eno in isto vsak dan jesti, ali izmenjuješ, npr. en dan acai, pa naslednji spirulino pa naslednji goji jagode pa naslednji maco?
Povsod je polno člankov o superhrani, pa kako je to dobro za zdravje, ampak o konkretnem načinu jemanja pa nič. Le to, da si lahko mešaš v sokove.
Ali kdo ve, kako naj bi to jemali?
Hvala in LP.
če želiš nek rezultat, potem se živilo jemlje vsak dan. katero in koliko njih boš izbrala, pa je tvoja odločitev. je pa res, da se na koncu kmalu zgodi, da se ti od vseh teh praškov že v želodcu obrača, ko ga samo vidiš. Zato sem jaz počasi prešla na tablete … pa še to, učinki se pokažejo šele čez nekaj mesecev, računaj pol leta, in učinki niso trajni …
Drugače se pa strinjam s “svaka čast”, čeprav sem tudi sama uporabnica. A delajo mi dobro, zato …
Seveda ni vseeno, kako se jemlje ta zelišča. Tako kot naša zelišča imajo tudi ta določen namen in imajo lahko tudi kontraindikacije, kot vse ostale snovi, ki jih vnašamo v telo.
Seveda jih tudi ne moreš šopat ob vsakem obroku, ker je popolnoma 1. nezdravo in 2. neekonomično.
Če ješ spirulino, jo jej v količini, ki skrbi za krepitev imunskega sistema, pribl. do 10 g prahu na dan, podobno acai. Najbolj je, da poješ jutraj pri zajtrku s kosmiči ipd. ali pa v smoothiju, če si to delaš.
Nikakor pa ni priporočljivo, da se z zelišči, ki krepijo organizem, npr. spirulina, kolerla, alfalfa, ječmenova ali pšenična trava …, hkrati uživa tudi živila za razstrupljanje, npr. rodiola, mačji krempelj, kuzu ipd.
Zakaj recimo so ta superživila zdaj doživela tak bum? Ker je enostavno pretok informacij ogromen in so lažje dostopne stvari, ki so bile pred 10 leti ali več dostopne le ozkemu krogu. To so hkrati tudi živila, ki imajo zabeleženo učinkovanje, nekateri zapisi so recimo stari več sto, ali celo tisoč let, tako kot so pri nas zadnjih sto, dvesto let beležili učinkovanje naših zelišč, so to druge kulture počele že veliko pred tem in je to znanje zdaj enostavno dostopnejše tudi za nas, ki prej o tem nismo imeli pojma.
samo a ni čudno, da je potem taka nizka življenjska doba v andih, kjer ni modernih strupov, pa že tisočletja maco jejo.[/quote]
Zgledujte se raje po Japoncih – imajo najdaljšo živeljsko dobo, prehranjujejo se pretežno presno – surova riba, alge, omake iz naravno fermentiranega riža, soje, v majhnih količinah po večkrat na dan, in brez obilice tovarniško predelane hrane.
Jaz pred vsemi prahovi raznih čudežnih gomoljev in korenin dajem prednost algam Spirulina ter semenom in olju(industrijske) konoplje, že več kot 2 leti. Z njihovo uporabo je uspešno odpravljenih nekaj vzrokov avtoimunskih bolezni, dosedaj brez povratka simptomov.
a imaš mogoče kakšen link, kjer si vse o teh kombinacijah lahko preberem?
Kaj to pomeni, da si zjutraj v sok namešam acai, ječmenovo travo, spirulino in maco?
Ali da najprej en mesec mešam samo acai, poem ko ga porabim samo ječmenovo travo, itn.?
Mal sem zmešana od tega. vsi samo govorijo o tej superhrani in kako jo je treba jest, nič pa ni natančnejših navodil o tem.
Ne, zaenkrat še nisem zasledila nobenega pametnega linka, je pa tudi res, da nisem niti iskala.
To sem zadnjič odnesla z ene delavnice pri Savini Ritter. Imam pa namen iti jeseni na malo obširnejše predavanje, ker tudi mene bolj podrobno zanima kako in kaj kombinirati, kdaj itn.
Po moje si lahko vse zamešaš v sok zjutraj, ker so vse dejansko za spodbujanje imunske odpornosti organizma.
Je pa tako, ječmenovo travo vzami 2-3 x na teden, če boš kdaj jemala alfalfo 2 x zjutraj, ker so to ful močne zadeve za organizem in ni treba da se jih predozira.