Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija polipi in zarastline v sečnici

polipi in zarastline v sečnici

Pozdravljeni

Prosila vas bi, da mi razložite pripravo in postopek operacije odstranitve polipov in zarastlin v sečnici. Po 4 mesecih zadravljenja vnetja mehurja smo prišli do ugotovitve, da so za bolečine krivi prav le-ti. Diagnoza je: Paphilomatosis vesicae urinariae et urethrae stenosis meatus externi uretrae gr. levioris. Ker je bil moj urolog zelo redkobeseden o posegu bi vas prosila, da mi vsaj okvirno opišete ka me čaka. Ali je poseg podoben laporskopiji? ali operacija poteka skozi sečnico? koliko časja potrebujem, da se zacelijo šivi (če so)? koliko časa traja poseg? in Zakaj grem še isti dan domov, čeprav dobim narkozo? ali naj se obrijem kot pri laporoskopiji?
Urolog, ki bo opravil poseg je vrhunski strokovnjak, vendar je bil na pregledu zelo zadržan. Zato se obračam z vprašanji na vas, ker živim sama in se moram v naprej kar najbolje pripraviti, da se čimprej vrnem v normalo.

Lep pozdrav
Marja

Spoštovani!

Žal vam v tem primeru ne morem pomagati, sploh ko omenjate “vrhunskega strokovnjaka” in zraven še laparoskopijo. Laparoskopija je poseg, pri kateri se s kamero in inštrumenti vstopi v trebuh. Menim, da ne bo šlo za to. Najbrž bo pri vas opravljena cistoskopija, vendar z nekoliko debelejšim inšturmentom, da se bo razširila sečnica (mogoče tudi nekoliko zarezala), hkrati pa se bodo koagulirale in/ali odščipnile spremembe, ki jih opisujejo kot papilomi. Skratka – gre za nekoliko “močnejšo” cistoskopijo, ki pa je boleča (širjenje sečnice), mogoče je opraviti tudi test za enega od znakov intersticijskega cistitisa, kar je samo po sebi potrebno opraviti v narkozi – skratka prav in običajno je, da se to opravi v narkozi.

Glede umivanja – pripravite se kot da bi šli na cistoskopijo – ne škodi in lepše se vidi, če ste obriti.

Vsekakor upoštevajte navodila s strani priprave na anestezijo – biti morate tešči, s seboj morate imeti potrebne sveže laboratorijske in morebitne druge izvide, izpolnjeno vso dokumentacijo, ne kadite…
24 ur po anesteziji naj ne bi smeli voziti avtomobila ali sprejemati pomembnejših odločitev, zato si organizirajte prevoz domov – če ne boste ostali v bolnišnici, potem potrebujete nekoga, ki vas bo odpeljal (ali taksi).
Običajno je, da je tak poseg ambulanten – lahko boste nekoliko krvaveli – nekaj krvi na vodi nekaj dni, lahko vas bo nekoliko peklo pri uriniranju še nekaj časa. Običajno je, da boste dobili antibiotik. Verjetnost zapleta – visoke vročine, mrzlice ali pa nezmožnost izpraznjevanja mehurja je zelo majhna – v takem primeru boste pač šli k dežurnemu, ampak najverjetneje se to ne bo zgodilo in bo vse v redu. Morda se bodo po posegu odločili, da vam vstavijo urinski kateter in vas bodo za eno noč zadržali v bolnišnici – če imate problem ali ste daleč od ustanove, kjer bo poseg – to pač povejte tistemu, ki bo poseg opravil in precej možnosti je, da se bosta dogovorila, da boste lahko eno noč prespali v bolnišnici ter šli naslednje jutro domov brez strahu.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni

hvala za izčrpen odgovor, čeprav me je kar malo prestrašil.
Mislila sem, da je poseg podoben, saj sem bila pred več leti na laporoskopiji ravno zaradi zarastlin na desni strani trebuha in mi je bilo takrat rečeno, da se zadeva rada ponovi. Verjamem v zdravnika, ki me bo operiral, vendar me skrbi, ker imam samo ta navodila, da naj pridem natešče, brez kakšnih drugih izvidov. Kar je pa vseeno malo čudno. Glede na to, da je bil že pregled boleč se bom res poskusila dogovoriti, da ostanem čez noč v bolnišnici.

Še enkrat: najlepša hvala
Marja

Spoštovani!

Žal mi je, če sem vas prestrašil. Vsekakor je laparoskopija, pri kateri se vstopa v trebušno votlino, mnogo nevarnejši in bolj tvegan poseg od cistoskopije, tako da le brez skrbi.

Vso srečo!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani!

Februarja sem bil operiran na prostati – RRP.

Kasneje po odstranitvi katetra je prišlo do težav pri odvajanju vode in do ponavljajočega uroinfekta.
Ugotovljena je bila brazgotinska hernija po medialni laparatomiji (hernia cicatrica). Zato so mi 14. 5. opravili notranje prerezanje sečnice, s katerim so mi razširili zožitev pri vezikouretralni anastomozi. Operacija je dobro uspela in sedaj več nimam težav z vnetjem ali odvajanjem vode.

Zanima me, koliko časa moram počakati, da se rane zacelijo in lahko pričnem kolesariti?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Zapisali ste nekoliko nerodno, morda celo nenamerno pomešali pojme, ki nimajo nobene povezave: kila (=hernia) nima nobene zveze z vašim problemom in vaš problem, kot ga opisujete tudi nima nobene zveze z laparotomijo (pravzaprav pri vas najbrž ni šlo za laparotomijo (=odprtje trebušne votline), saj je bil najverjetneje poseg opravljen ekstraperitonealno. Hernia (=kila) pomeni izbočenje vsebine (trebušne votline, npr. organa) skozi defekt v steni (npr. trebušni steni). Vi pa opisujete zožitev ali strikturo anastomoze po RRP.
Če je pri vas prišlo do strikture na anastomozi med uretro in mehurjem, ki je bila uspešno rešena z notranjim prerezanjem, je moje mnenje, da načeloma za vožnjo kolesa ni ovir, odsvetujem pa pretiravanje (sodelovanje na kolesarskih tekmovanjih). Povezava med sečnico in mehurjem je namreč proksimalno od mišice zapiralke. Res pa je, da vožnja kolesa (ali kakršenkoli drug dolgotrajen ali agresiven pritisk na perinej – presredek) lahko škodi prekrvavitvi in oživčenju mišic medeničnega dna ter struktur tam – kavernoznenih in spongioznega telesa. Poznano je npr. da kolesarjenje lahko negativno vpliva na erekcijo. V primerih operacij na sečnici, ki so drugačne od notranjega prerezanja anastomoze (če gre za notranje prerezanje kje v bulbarni sečnici ali v primeru uretroplastike), navadno kolesarjenje za vedno odsvetujemo. Morda so zato nekateri urologi skeptični do kolesarjenja v vsakem primeru dogajanja na sečnici in ga odsvetujejo tudi po tem posegu, ki naj bi bil opravljen pri vas. Rane pri endoskopskih posegih na mehurju, prostati se celijo v povprečju 6 tednov, seveda zelo različno od osebe do osebe. Rizik ponovnega zoženja anastomoze pa vedno ostaja.

Zgornje navedbe vzemite samo kot poskus razlage, za odgovor na vaše vprašanje se obrnite na vašega urologa (ki je opravil operacijo). To je še posebej pomembno, ker omenjate nekakšne hernije, tako da sploh ni moč točno ocniti, za kaj je pri vas pravzaprav šlo. Predlagam torej še enkrat, da s kolesarjenjem počakate dokler vam vaš urolog ne svetuje drugače.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close