logoped in še kaj
Pozdravljeni,
sprašujem vas za mnenje, če bi bila pri mojem sinu potrebna nujna obravnava pri logopedu. Star je 2,5 mesecev. V prvem letu je obiskoval RA zaradi hipotonije in hipertoniije. Shodil je pri 15 mesecih in je danes po mnenju RA pediatrinje primerno motorično razvit, tudi fina motorika je še kar ok, malo sicer odstopa pri risanju.
Njegov govorni razvoj je potekal takole: pri nekaj malo več kot letu dni je začel oponašati živali in izgovarjati posamezne besede kot so “nuna” (luna), “nana” (banana) …. potem pri 20 mesecih je šele rekel MAMA, potem pa nekje do drugega leta starosti ni bilo nobenega napredka, na vse je odgovarjala z “a?”. Videlo se je, da razume vedno več, govor pa temu ni sledil. Je pa uporabljal geste, kazal …
Po drugem letu se je potem govor začel bolj aktivno razvijati, ponavljati je začel vse besede iz okolice in kmalu tudi po dve besedi skupaj (ati, ti-ti) V tem mesecu je začel tvoriti in uporabljati prve stavke. Sladoled bi. Lonček nesu. Včasih se mi zdi da reče tudi po več besed, a ga ne razumem, kaj hoče povedati.
Je pa njegov govor zelo nerazumljiv, res čisto po svoje, razumljiv samo domačim. Težave so pri soglasnikih.
punca – mujca
sladoled – đđđ (res izgovori kot dž-dž-dž)
nodi – nuni
kakav – tatau
sesalec- tatauc
kefir .- titej
spat – pat
kruh – kuh
sok – tot
kosmiče – iče
Aleks – adzeš
Adrijan – anjan
trampolin – nanonin
mleko – mito
v trgovino – ino
Sklanja tudi recimo: nesu babici.
Ne izgovori črk g, f, l, r, v, z, ž, … in črke na začetku besede pogosto požre. Ga pa dejstvo, da ga ne razumemo vedno, spravlja v veliko frustracijo. Večkrat na dan se zato valja po tleh … ker bi res rad kaj povedal, pa ne zmore.
V vrtcu je vzgojiteljica omenila, da sicer ima skrajšano pozornost, vendar če dela z njim, zelo rad sodeluje in ustvarja. Drugače pa se težje zadrži pri eni stvari in včasih “kar tava” po prostoru – ne zdrži pri eni stvari. Tudi doma smo opažali enako, čeprav moram reči, da se v zadnjem času zamoti vedno dlje, včasih celo sam gradi kocke, pa gre potem malo z avtočki po garaži in spet knjigice, pa tretjo igračo … recimo za pol ure vse skupaj, kot da ga ni.
Drugače v vrtcu pravijo da je vse ok, se tudi že sam obuje, oblači, gre na kahlo (kar doma noče), edina stvar ki so jo še opozorili je, da mu morajo včasih večkrat povedati kakšno enostavno navodilo – recimo naj “si zaviha rokave” .. pa kar čaka in gleda in se šele recimo po tretjem nagovoru kar zdrzne in potem rokave zavihe. Ne da ne bi razumel, ampak kot da je zasanjan. Je morda lahko povezano s sluhom? Tega sicer doma nisem opazila … mogoče pač kdaj ne reagira takoj če je recimo zatopljen v kaj drugega.
Moje vprašanje je še – ali bi bilo dobro že zdaj obiskati logopeda? V ZD namreč naročeni konec junija, po predhodni obravnavi psihologinje. Skrbi me, da bi v tem obdobju lahko kaj zamudili.
Hvala za vas čas in iskren odgovor
mom,
čeprav je običajno prva beseda MAMA, približno 10% otrok kot prvo besedo spregovori drugo besedo (to je lahko otrokova skovanka, onomatopeja – npr. hov… ).
Kot ste napisali – večjih odstopanj ne vidim. je pa res, da bi v tem času (do 3. let) že morala biti “čista” glasova v in f .. sicer pa počakajte do pregleda.
Preberite tudi http://med.over.net/forum5/read.php?126,2552141
Hvala za odgovor. Kaj pa mislite o tistih čudnih reakcijah kot je ta, naj si zaviha rokave? Včeraj sem mu sama rekla, naj si jih in je to naredil takoj … in tudi drugače tega še nisem opazila, razen če je recimo res zatopljen v risanko ali igro …V vrtcu pa pravijo, da včasih na določene stvari reagira tako, kot sem opisala – kot da bi rabil toliko časa, da sprocesira ….drugače vidim, da vedno bolj razume tudi bolj kompleksna sestavljena navodila.
“Drugače v vrtcu pravijo da je vse ok, se tudi že sam obuje, oblači, gre na kahlo (kar doma noče), edina stvar ki so jo še opozorili je, da mu morajo včasih večkrat povedati kakšno enostavno navodilo – recimo naj “si zaviha rokave” .. pa kar čaka in gleda in “razmišlja” se šele recimo po tretjem nagovoru kar zdrzne in potem rokave zaviha.”
Je morda lahko povezano s sluhom?
mom,
težko komentiram nekaj kar je izvzeto iz situcije in konteksta.
V skupini, ob različnem hrupu lahko nekdo potrebuje več časa, ker ga zmotijo stvari v okolici, ker ne sliši dobro ali pa enostavno potrebuje več časa za izvedbo naloge. Lahko pa je nič prav nič od tega, kajti tudi odrasli vska dan ob vsaki sekundi nismo najbolj optimalni.
Sli sami opažate težave s sluhom?
Ne, težav s sluhom nisem opažala. Strah me je samo, da ne bi šlo za kakšne zmanjšane sposobnosti …glede na to, da je vedno malo zaostajal oz. za las lovil mejnike pri grobi motoriki zaradi motenj v mišičnem tonusu, enako zdaj pri govoru. Srčno upam, da tudi to “upočasnjeno uboganje” spada v kategorijo koncentracije, pa zato morda včasih potrebuje več …
Glede na to, kako iz dneva v dan napreduje, bi kaj takega težko verjela, čeprav je res, da če ga primerjam z vrstniki, nikoli ni prav med prvimi. Zato sem to nehala početi in na ta način me prav vsak dan preseneča. Je res prisrčen in nasploh zlat in crkljiv, čeprav tudi zelo svojeglav.
Nevem pa, ali lahko pričakujem, da se bo z razvojem ta zaostanek zmanjšal ali izenačil, tudi zato, ker bova tudi starša naredila vse za to, da mu pomagava?
Mom,
težko vam dam natančen odgovor. Vsaj takega kot pričakujete – iz preprostega razloga, ker bi fanta mogla videti.
Lahko vam napišem samo to, da se večina manjših zaostankov nadoknadi – zaradi terapije, pomoči.. pa tudi s samim razvojem.
Ampak če vas prav razumem je sedaj v “mejah normalnega razvoja”.