Najdi forum

Nosečnica s službo za določen čas

Spoštovani,

Sem zaposlena v službi za določen čas (do junija). Sem noseča in imam oktobra rok. Delodajalec je znan po tem, da pogodbe v tem primeru ne podaljša. Porodniška mi k sreči pripada, ker bom imela več kot eno leto delovne dobe. Zanima me, kaj bo z menoj v tistih mesecih, med junijem in oktobrom? Ali sem takrat na zavodu? Kakšen dohodek v tem primeru dobivam? Z možem imava namreč kredite in me tisti čas pred porodniško skrbi.

Hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav,

Katja

Spoštovani!

Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje! Naša skupina že pripravlja odgovor na Vaše vprašanje, ki ga lahko pričakujete v kratkem.

Lep pozdrav v imenu vseh članov Skupine za pomoč staršem bolnih otrok!

Staša Račnik, univ. dipl. pravnica

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani!

Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.

Glede na navedeno, da imate z Vašim delodajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen čas, se zanjo uporabi 77. členom Zakona o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 42/2002 z dne 15.5.2002 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZDR), ki določa, da pogodba preneha veljati brez odpovednega roka s potekom časa, za katerega je bila sklenjena. Takšne pogodbe Vam delodajalec ni dolžan podaljšati. V tem primeru se boste morali prijaviti na Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, če boste želeli uveljavljati pravico do nadomestila za primer brezposelnosti. Pri tem morate upoštevati zakonsko določen rok za uveljavitev pravice in se tako v skladu s 119. členom Zakona o urejanju trga dela (Ur. l. RS, št. 80/2010 z dne 12.10.2010, v nadaljevanju: ZUTD) v roku 30 dneh po prenehanju zavarovanja prijaviti in vložiti zahtevo za uveljavitev pravice do denarnega nadomestila. S tem vam bo, če boste izpolnjevali vse pogoje, pripadlo denarno nadomestilo z naslednjim dnem po prenehanju pravnega razmerja, ki je bilo podlaga za obvezno ali prostovoljno zavarovanje za primer brezposelnosti.

V skladu z 58. členom ZUTD je pravica iz obveznega in prostovoljnega zavarovanja za primer brezposelnosti med drugim tudi pravica do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti. Do pravic iz zavarovanja za primer brezposelnosti je v skladu z 59. členom ZUTD upravičena brezposelna oseba, ki je bila pred nastankom brezposelnosti zavarovana najmanj 9 mesecev v zadnjih 24 mesecih. Nadalje je mogoče na osnovi 60. člena ZUTD izračunati, kako dolgo boste lahko uveljavljali nadomestilo glede na doseženo zavarovalno dobo. Pri osnovi za odmero denarnega nadomestila se upošteva povprečna mesečna plača zavarovanca, prejeta v obdobju osmih mesecev pred mesecem nastanka brezposelnosti. Višina denarnega nadomestila pa je določena v 62. členu ZUTD, ki določa, da se denarno nadomestilo za prve tri mesece izplačuje v višini 80 odstotkov od osnove. Nadaljnje mesece pa se denarno nadomestilo izplačuje v višini 60 odstotkov od osnove.

Pravica do denarnega nadomestila pa bo prešla v mirovanje (64. člen ZUTD) z dnem, ko boste začeli prejemati starševsko nadomestilo po Zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-UPB2, Ur. l. RS, št. 110/2006 z dne 26.10.2006 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZSDP), saj pravica do starševskega nadomestila izključuje prejemanje drugih nadomestil po predpisih, ki urejajo zavarovanje za primer brezposelnosti.

Do starševskega nadomestila boste upravičeni na podlagi 39. člena ZSDP, ki določa, da imajo pravico do starševskega nadomestila tudi osebe, ki nimajo pravice do starševskega dopusta in so bile zavarovane po tem zakonu najmanj 12 mesecev v zadnjih treh letih pred uveljavljanjem pravice do starševskega nadomestila. Zakon za te primere določa, da so zavarovanci za primer brezposelnosti tako osebe, ki so v delovnem razmerju v Republiki Sloveniji, kot tudi brezposelne osebe, ki prejemajo na Zavodu za zaposlovanje Republike Slovenije nadomestilo ali denarno pomoč.

Za določitev višine starševskega nadomestila se bo v skladu z 41. členom ZSDP kot osnova upoštevala povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v zadnjih 12 mesecih pred vložitvijo vloge. Navedeno pomeni, da se bosta v vašem primeru upoštevala tako plačilo za delo, ki ste ga prejemali iz delovnega razmerja kot tudi nadomestilo za primer brezposelnosti, ki ga boste prejemali, dokler ne boste pridobili pravice do prejemanja starševskega nadomestila.

Odgovor pripravila:
Sandra Pjanić
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close