Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje butifar

butifar

Zadnjič sem v enem časopisu prebrala, da je Butifar učinkovit pri napihnjenosti, zaprtju, driski, … Ker imam pogosto nelagoden občutek v črevesju, sem si ga kupila. Zdaj pa berem v navodilih, da je namenjen predvsem kot podpora pri obsevanju, kemoterapiji, ipd., torej za bolnike z rakom. Ali je torej za blažje težave (v primerjavi z navedenimi) sploh primeren, ali naj ga rajši neham jemati, da si ne nakopljem kakšnih nevšečnosti?

Hvala za odgovor!

Spoštovani!

Butifar spada v skupino živil za posebne zdravstvene potrebe. Kot poglavitno kompoonento vsebuje masleno kislino, ki po podatkih številnih študij učinkovito lajša težave pri bolnikih s sindromom razdražljivega črevesja in bolnikih s kronično vnetno boleznijo (ulcerozni kolitis, Crohnova bolezen).

Maslena kislina naravno sodeluje v procesih obnavljanja črevesne povrhnjice, spodbuja gibljivost prebavnega trakta in spodbuja resorpcijo vode s površja črevesja. Zato je vsekakor lahko koristno dopolnilo prehrani pri stanjih driske, zaprtja, pogostih občutkov napihnjenosti in nepopolnoma izpraznjenega črevesja ter bolečin v predelu trebuha. Ti simptomi so še posebno značilni za zgoraj omenjen sindrom razdražljivega črevesja, ki pesti več kot desetino odrasle populacije, najpogosteje pa njegove težave pestijo ženske.

Maslena kislina v debelem črevesju uravnava pogostost iztrebljanja, normalizira gostoto blata, zmanjša občutek prebavnih bolečin, preprečuje napenjanje in zmanjša občutek nelagodja v trebušni votlini.

Zlasti, če so težave kronične narave, kot opisujete, potem je uporaba omenjenega pripravka na mestu.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani!
Preganja me pogosto zaprtje – včasih tudi čepi. Iztrebljanje je neredno. Povečala se mi je telesna teža. Kruha , testenin skoraj ne jem. Kljub kontrolirani prehrani imam težave z iztrebljanjem. Včeraj sem bila v lekarni in so mi priporočali BUTIFAR. Ko pa sem prebrala napotke za uporabo in opozorila, sem zasledila, da se po teh zdravilih zrediš. Kaj naj naredim. Prebavo si moram urediti, zrediti se pa res ne maram.

Spoštovani!

Butifar je ditetetično živilo, ki lajša težave pri bolnikih s sindromom razdražljivega črevesja in bolnikih s kronično vnetno boleznijo.

Sindrom razdražljivega črevesja pesti več kot desetino odrasle populacije. Značilne so pogoste driske ali zaprtje, občutek napihnjenosti in nepopolnoma izpraznjenega črevesja ter bolečine v predelu trebuha. Butifar uravnava pogostost iztrebljanja, normalizira gostoto blata, zmanjša občutek prebavnih bolečin, preprečuje napenjanje in zmanjša občutek nelagodja v trebušni votlini.

Maslena kislina sodeluje v procesih obnavljanja črevesne povrhnjice, povečuje pretok krvi skozi črevesno steno ter spodbuja motoriko prebavnega trakta. Zaradi omenjenega je koristno dopolnilo k prehrani med zaprtjem. Maslena kislina podpira tudi proizvodnjo sluzi, ki varuje črevesno stene.

Maslena kislina lahko povzroči povečanje telesne teže, vendar običajno gre za primere, ko so prisotne predvsem težave z pogostimi driskami, zaradi česar je prisotna motnja absorbcije hranilnih snovi. S tem ko se zaradi uporabe maslene kisline uredi prebava, se poveča tudi absorbcija hranilnih sestavin, in posledično se seveda lahko poveča tudi telesna teža. V teh primerih je torej povečanje telesne teže največkrat zaželen učinek.

Drugače pa v osnovi, maslena kislina kislina pospešuje metabolizem oziroma presnovo maščob, kar pomeni da pomaga pri »kurjenju« maščob in kot taka, sama ne povzroča povečanja telesne teže.

Pri uporabi Butifar kapsul pri težavah z zaprtjem, torej načeloma ni pričakovati povečanja telesne mase, preje obratno.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni, tudi jaz imam sindrom razdraženega črevesja pa me samo še nekaj zanima.
Dala sem skozi vse preiskave od UZ trebuha do kolonoskopije itd… Zdravniki niso našli nič posebnega, zatorej si želim sama pomagati. In glede na to, da ste zgoraj napisali, da Butifar lahko povzroči povečanje telesne teže najbolj v primeru, ko ima nekdo drisko. Jaz vsak dan, najmanj trikrat na dan izločam tekoče blato, to že vrsto let in spopadam se z hudim napenjanjem in bolečinami, vendar kljub vsemu je moja telesna teža v parih letih zrasla za 10 kg in bojim se, da bi se mi z jemanjem kapsul Butifar še povečala. Mi lahko svetujete prosim kako to preprečiti in ali obstaja mogoče kakšen drug podoben izdelek, ki lajša težave ob napenjanju in ne povzroča večanje teže?
Prosim za pomoč, hvala 🙂

Spoštovani!

Težave s pogostimi bolečinami v trebuhu, napenjanjem, drisko in zaprtostjo so zelo pogoste. Lahko so pojavijo občasno kot posledica nepravilne prehrane ali stresa, lahko pa so posledica sindroma razdražljivega črevesja.

Pri sindromu razdražljivega črevesja gre za funkcionalno motnjo v delovanju debelega črevesa. Spremljajo ga simptomi, kot so bolečine ali nelagodje oz. krči v predelu trebuha, napihnjenost, vetrovi, driska in/ali zaprtje, bolečine ob praznjenju in občutek nepopolne izpraznitve črevesa. Simptomi se navadno pojavijo nenadoma in tako tudi izginejo. Zdravila za sindrom razdražljivega črevesa ni, simptome pa je možno blažiti.

Po nekaterih podatkih se s sindromom razdražljivega črevesa srečuje že vsak peti Slovenec. Prizadene lahko kogarkoli, ne glede na starost. Najpogosteje se pojavi pri mlajših odraslih in mladostnikih. Pri ženskah je dvakrat pogostejši kot pri moških.

Svetujem vam, da za ublažitev omenjenih težav najprej poskusite z uporaba pripravka Lepicol. Le-ta vsebuje kombinacijo luščin semen indijskega trpotca, probiotike, ki so namenjeni lajšanju simptomov razdražljivega črevesa ter prebiotik inulin. Luščine semen indijskega trpotca imajo pomembno vlogo, saj dopolnjujejo delovanje probiotikov in prebiotikov. Na ta način vnašamo v črevesje nujne vlaknine, topne in netopne, s probiotiki koristne bakterije, s prebiotiki pa hrano zanje, kar omogoča daljšo življenjsko dobo in večjo aktivnost koristnih bakterij.

Znano je, da je pri sindromu razdražljivega črevesja zelo pomembno, da se v telo vnaša kombinacijo vseh ključnih sestavin za urejeno prebavo: topne vlaknine, probiotike in prebiotike.

Svetujem vam, da omenjeni prašek na začetku jemljete v manjših odmerkih, saj se mora črevo na povečan vnos vlaknin najprej navaditi. Prvih 14 dni jemljite prašek 1 x dnevno po 10 g (2 čajni žlički), naslednjih 14 dni pa odmerek podvojite in jemljite 2 x dnevno po 10 g. Prašek vmešajte v tekočino (vodo, sok,…) ali jogurt in pripravek popijte oz. zaužijte čim preje, saj vlaknine v njem hitro nabreknejo. Takoj po zaužitju praška popijte še 2 dcl tekočine. Prašek se vzame 30 minut pred jedjo ali 1 uro po jedi. Kasnejši vzdrževalni odmerek naj bo ena čajna žlička 2 x dnevno.

V začetnem obdobju uporabe lahko pride do občutka nelagodja ali zmernih bolečin, to pa zaradi tega, ker se odpadne snovi oziroma obloge, ki so se v določenem obdobju nabrale na črevesni steni, začno luščiti in izločati iz telesa. Gre za popolnoma naraven odziv telesa, ki je porehodnega značaja.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdrav!

Pri kolonoskopiji, par let nazaj so ugotovili, da imam sindrom razdražljivega črevesja. Pri meni je tako, da imam obdobja s težavami in obdobja, ko ni nobenih težav. Sedaj je na žalost, ne vem iz katerega razloga, obdobje, ko imam spet težave (driska, napihnjenost, nealgodje v spodnjem delu trebuha).

Do sedaj sem težave blažila s probiotiki, vendar sem slišala, da je Butifar pri mojih težavah zelo priporočljiv.

Zanima me kako je s hkratnim jemanjem probiotikov in kapsulami Butifar? Je priporočljivo ali ne?

Najlepša hvala

Spoštovani!

Butifar lahko uporabljate sočasno s probiotiki ali samostojno.

Prednost Butifarja oziroma kombinacije Butifarja in probiotikov pred samimi probiotiki je v direktnem dodajanju maslene kisline in s tem hitrejšim olajšanju težav. Pri terapiji s probiotiki namreč maslena kislina šele nastaja v črevesju ob sočasnem zadostnem vnosu vlaknin, kar pa je pri današnjem načinu življenja največkrat kar velik problem.

Torej, za hitrejše olajšanje je pametno poseči po pripravkih z masleno kislino. Gledano na daljše obdobje pa je seveda izjemnega pomena tudi ustrezna mikroflora gastrointestinalnega trakta, ki lahko sama proizvaja ustrezne količine maslene kisline. S tega stališča je seveda smiselna sočasna uporaba pripravkov maslene kisline in probiotikiov.

Hkrati velja povdariti še pomembnost zdrave prehrane, ki je bogata z vlakninami ter pitje zadostnih količin vode. Poleg tega je pomembno tudi, da poskrbimo za zdrav življenjski slog z dovolj gibanja in počitka.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Zahvaljujem se za hiter odgovor.

Lp

Lep pozdrav 🙂

Vidim, da vas je veliko sotrpinov.
Moja driska sicer traja ze dva ,meseca ampak z mojim crevesjem naj bi bilo vse vredu.
Zdravnica bi me rada cel cas filala z linxi in podobnim ampak to meni ne pomaga nič.
Slišala sem da imam baje živčno crevo ampak kaj naj s to informacijo res nevem? Problem je tudi v tem, da so simptomi za drisko tak zelo zzelo podobni intoleranci na mleko,kandidi itd da je človek čisto zmeden…:S

HVALA vnaprej za kakršnokoli informacijo

🙂

Spoštovani!

Načeloma pomaga, če uživate hrano, ki vsebuje veliko vlaknin. Sem sodijo zlasti polnozrnati pekovski izdelki in polnozrnate testenine, suho sadje (marelice, datlji, rozine, suhe slive), jabolka, hruške, jagodičevje (borovnice, jagode, robide, maline), semena (laneno, bučno, sezamovo, sončnično), mandeljni, orehi, lešniki in korenje.

Kljub vsemu je dobro, če v prehrano vključite tudi probiotike, saj omilijo bolečine v trebuhu in napenjanje, pomagajo pa tudi pri driski (uživajte vsaj probiotične jogurte).

Poleg omenjenega, pri naštetih težavah blagodejno deluje tudi pitje čaja poprove meta. Le-ta omili krče ter pomiri mišičje želodca in črevesja, poleg tega pa blago deluje proti napenjanju. Olje poprove mete izboljša delovanje mišic črevesja in pomirja celotna prebavila. Tudi na splošno pijte več vode kot sicer. V primeru, da uživamo več vlaknin, se potrebe po tekočini namreč še dodatno povečajo. Pijte večkrat dnevno po mlao (2-3 litre/dan), izogibajte pa se gaziranim pijačam.

Pri težavah z razdražljivim črevesjem, pozitivni rezultate kažejo tudi študije, ki so preučevale vpliv jemanja pripravkov z masleno kislino.
Težave z razdražljivim črevesom lahko namreč povzroča tudi zmanjšana proizvodnja maslene kisline v debelem črevesu.

Maslena kislina služi kot energijski vir za celice stene debelega črevesa, poleg tega pa spodbuja obnavljanje črevesne sluznice, gibljivost prebavnega trakta, resorpcijo natrija in vode v črevesju (zmanjšanje simptomov driske). deluje protivnetno, spodbuja naravno odmiranje črevesnih celic, pospešuje obnavljanje in krepi črevesno pregrado. Pri težavah z razdražljivim črevesjem svetujemo uživanje 1 kapsule Butifar dvakrat dnevno (zjutraj in zvečer).

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

SPOŠTOVANI
Tudi jaz imam diagnozo – alergija na pšenico, razdraženo črevesje. Ima pogoste težave kljub dieti in sicer zaprtje in občutek, da moram na veliko potrebo, tiščanje v trebuhu in napihnjenost, ki traja že najmanj dva tedna. Kljub Donatu, pitju sirotke in trpotčevem prahu na tešče, se težave ne zmanjšajo. Trenutno že teden dni jemljem tablete Butifar, so mi jih v lekarni priporočali. Zdi se mi, da je zaprtost še izrazitejša. Moram povedati, da veliko pijem čez dan, prav namensko…
Ali mi lahko še kaj svetujete, prosim?
LP

Spoštovani!

V prvi vrsti svetujem prehranske spremembe: uživanje brezglutenskih žitaric, ki vsebujejo čim več vlaknin: amarant, kvinoja, ajda, proso,…, ter pitja večjih količin tekočine: vode, mleka in raznih sokov. Uživajte tudi veliko zelenjave in sadja, ki so lahko tudi pomemben vir potrebne tekočine.

Prosite svojega zdravnika naj vas najprej napoti do kakšnega dobrega dietetika. Prehrana je tista, ki je najpomembnejša.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!
Sem bolnica z ulceroznim colitisom. Trenutno imam zagon. Sem na Medrolu 32mg, Imuran 150mg (mi uvajajo). Ob tem imam mišične krče predvsem na rokah (mi zvija prste), zato so mi svetovali, da naj Imuran zmanjšam na 100mg. Zraven so mi svetovali dodatek Magnezija. Kar pa si komaj upam vzet, ker deluje odvajalno. Torej je moje pvo vprašanje vezano na to kateri dodatek magnezija mi svetujete. Ko sem iskala informacije glede magnezija pa sem naletela še na Butifar. Meni so vedno vsi govorili, da pri kolitisu ne smem uživat nič mlečnega in se tega držim “kot pijanec plota”, tudi sicer sem opazila, da mi mlečni izdelki niso odgovarjali. Pri tej masleni kislini sem zato precej zmedena. Priporočajo pri KVČB – torej tudi pri kolitisu, a hkrati je zadeva mlečnega izvora. Prosim za pojasnilo in nasvet, ker živeti z KVČB je…… ni za govorit. Milim, da smo vsi tovrstni bolniki najbolj srečni, ko je na wc vse ok. Pot do tja pa ni nikoli ni z rožicami postlana.
Lp, Sara

Spoštovani!

Kratko verižne maščobne kisline, kamor sodi tudi butirna oziroma maslena kislina, predstavljajo končne razgradne produkte nastale pri fermentaciji neprebavljivih sestavin zaužite hrane (vlaknin) s pomočjo črevesne mikroflore. Te proste kratkoverižne maščobne kisline so vitalnega pomena za nemoteno funkcioniranje celic debelega črevesa. Maslena kislina celicam kolona nudi energijo ter hkrati igra pomembno protivnetno vlogo pri obrambi celic v primeru najrazličnejših patoločkih stanj debelega črevesa.

V primeru bolnikov z ulceroznim kolitisom, klinične študije poročajo o ugotovljenih signifikantno nižjih vrednostih koncentracije butirne kisline in ostalih kratkih prostoverižnih maščobnih kislin v primerjavi z zdravimi prostovoljci. Zaradi tega se je pojavila težnja po dodajanju pripravkov butirne kisline.

Študije, kjer so preučevali učinkovitost dodajanja butirne kisline sočasno k klasični konvencionalni terapiji (mesalazin ali azatioprin (Imuran) in metilprednisolon (Medrol)), poročajo o poomembnem izboljšanju stanja in zmanjšanju pojavljanja blagih do zmernih recidivov (izbruhov) oziroma poslabšanj ulceroznega kolitisa.

Na podlagi omenjnih študij vsekakor svetujem, da poskusite tudi s sočasno uporabo pripravka Butifar. Pri izdelku Butifar gre za vsebnost butirne kisline, ki jo pridobivajo s fermentacijo s pomočjo mlečno-kislinksih bakterij. Sam pripravek torej nima nikakršne povezave z mlekom.

Za ulcerozni kolitis je značilna slaba absorpcija beljakovin, kalcija, magnezija in cinka. Nezadosten vnos hrane pa ima za posledico pomanjkanje folne kisline, železa in vitamina B12. Potrebno je uživati živila z veliko vsebnostjo beljakovin (meso, ribe, perutnina, jajca, mleko in mlečni izdelki, tofu). Težko se prenašajo stročnice, citrusi, sadni sokovi, kislo zelje ter mastna hrana. Svetujem uživanje kuhanega sadja in zelenjave, pijte pa predvsem vodo in čaj. Pri učceroznem kolitisu je dokazan predvsem ugoden učinek vlaknin (banane, kuhano sadje in zelenjava, pire krompir,…).

V primeru, da potrebujete dodatne vire magnezija, lahko posežete tudi po prehranskih dodatkih ali uporabite npr Donat, pri čemer vam svetujem, da si izberete pripravke kjer lahko magnezij uživate v razdeljenih majhnih odmerkih večkrat dnevno.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close