srbenje po jemanju zdravil
Pozdravljeni!
Sprašujem v imenu tasta, ki je star 82 let. Slabih deset let jemlje tablete Androcur zaradi izrastkov (?) na prostati. Pred kakšnim letom (ali nekoliko več) je zaradi težav pri uriniranju (težko je odvajal vodo) dobil še zdravila OMNIC OCAS (mislim, da je jedel 1 na dan). Enkrat po tistem se je pojavilo srbenje kože po celem telesu, ki je postajalo čedalje bolj moteče (in ni izginilo). Koža srbi, čeprav ni na njej nič opaziti. Zato smo domnevali, da je v povezavi s tem zdravilom (prebrali smo tudi, da je srbenje navedeno med manj pogostimi stranskimi učinki tega zdravila). Pri naslednjem pregledu pri urologu, je to omenil zdravniku, ki mu je namesto Omnic Ocas predpisal Tanyz. Zdravili je zamenjal pred 14 dnevi, a se srbenje še ni umirilo. Zaradi te težave se je oglasil tudi pri svoji osebni zdravnici in prosil za pregled krvi. Iz ambulante po več kot dveh tednih ni dobil nobenega odgovora, zato smo domnevali, da izvidi krvi niso pokazali nič posebnega. Zdravnica mu je takrat sicer dala mazilo proti srbenju (15% olivnega olja in bela baza) in tablete AERIUS, ki pa srbenja tudi niso ublažile (morda je potrebnega več časa?). Naj še pojasnim, da je tast sicer zelo “podvržen” težavam s kožo. Takorekoč vse življenje ima nek ekcem, ki se včasih bolj razbohoti, včasih pa tudi popolnoma izgine. Zadnja leta ga praktično ni opaziti. Te težave s kože je “podedoval” tudi njegov sin. To srbenje je sedaj nekaj čisto drugega, pa vendar se mi je zdelo smiselno pojasniti, da je morda koža njegova “šibka točka”.
Ali nam lahko karkoli svetujete v zvezi s tem srbenjem. Ali je možno, da je posledica jemanja navedenih zdravil? Ali je 14 dni po prenehanju jemanja Omnic Ocas še prehitro, da bi lahko pričakovali spremembo? Ali Tamyz tudi lahko povzroča srbenje? Ali so še kakšna druga zdravila ali morda kakšen drug način zdravljenja težave z uriniranjem? Na koga (poleg na urologa in splošno zdravnico, ki ni predvidela nadaljnjih preiskav) bi se bilo smiselno še obrniti? Tast si želi do dermatologa, vendar ne vem, ali lahko on kaj pomaga, če na koži ni nič videti (razen potem, ko jo že razpraska). Za kakršenkoli nasvet ali napotitev na drug naslov, vam bom izjemno hvaležna!
Imam pa še naslednje vprašanje: ali je možno, da so težave z uriniranjem, zaradi katerih je dobil zdravila, povezane z boleznijo, zaradi katere je na hormonski terapiji Androcur?
Hvala vam spoštovani gospod doktor za vaš čas!
Lep pozdrav
Pati
Spoštovani!
Androcur nima zveze z “izrastki”, pač pa je zdravilo, ki zdravi raka prostate. Dednost vpliva na nekoliko zvečano tveganje za prisotnost raka prostate, zato sinovom bolnikov z rakom prostate svetujemo, da začnejo kontrolirati PSA najkasneje starosti 50 let, če je oče zbolel pred 60 tim letom pa v starosti 45 let, nato pa odvisno od vrednosti na 1-2 leti.
Omnic in Tanyz vsebujeta isto učinkovino – tamsulozin – katere cilj je olajšati praznenje mehurja (sproščata gladke mišice izhoda iz mehurja in prostate). Če zdravila pač ne prenaša, nima smisla, da ga jemlje. Če nima zastojnega urina, če ne izgleda, da bi mehur težko izpraznjeval, potem s tamsulozinom brez težav prekine. Sicer pa obstaja še več drugih zdravil (doksazosin, terazosin, prazosin, siladosil), ki delujejo enako kot tamsulozin. Na splošno se s tamsulozinom lahko prekine, če se težave zmanjšajo in pač spet začne, ko so težave prisotne. Če se mu bo voda zaprla – torej ne bo mogel zadovoljivo urinirati in bo potrebno nositi urinski kateter, najverjetneje pri njem ni odvisno od tega, ali bo prenašal tamsulozin ali ne (to vpliva le malo), bistveno je, kako bo z rakom – če bo ta napredoval, potem bo treba zamenjati Androcur in se ukvarjati z drugimi možnostmi zdravljenja raka prostate, sam tamsulozin (Omnic, Tanyz) tu ne moreta kaj dosti pomagati.
Androcur prostato zmanjša – če pride potem do težkega uriniranja je mogoče, da je prostate spet zrasla – torej da PSA narašča in je treba spremeniti Androcur.
Če bi srbenje povzročal Androcur, potem ga je mogoče več kot enakovredno zamenjati s 3-mesečnimi injekcijami LHRH agonista. Bolnik, ki jemlje Androcur, se zdravi zaradi raka prostate – torej je ključno vprašanje, kakšna je vrednost PSA in od tega je odvisno, ali Androcur potrebuje ali lahko z njim začasno prekine ali pa ga je celo potrebno zamenjati, ker ne pomaga več.
Glede srbenja pri starostnikih vam ne morem veliko pomagati – povprašajte na forumu dermatologija ali interna medicina – alergologija. Zgolj laično lahko rečem, iz izkušnje s starostnikom, da velikokrat ni videti, da bi dermatologi ali alergologi problem lahko rešili – več let se obiskuje različne dermatologe, kolobari se z različnimi antihistaminiki in blažilnimi sredstvi, težave se včasih pojačajo in čez nekaj časa zmanjšajo, ni videti, da bi uvedba ali ukinitev kateregakoli zdravila odločilno vplivala. Seveda pa starostnike srbi, včasih se odrgnejo do krvi – jasne pomoči in rešitve pa, razen nege, pogosto ne vidimo. Vsekakor pa se s tem ukvarjajo predvsem dermatologi, internist pa lahko izključi morebitne specifične razloge srbenja, ki tudi obstajajo (povišan bilirubin…).
Lepo pozdravljeni!