prevleka na enkah
Pozdravljeni.
Na zgornjih enkah imam že približno 20 let porcelanaste prevleke na svojih pobrušenih zobeh. Na eni mi skozi porcelan proseva kovinski del in jo bo potrebno zamenjati. Poleg tega se mi je dlesen nad prevlekama obarvala črno (samo tik nad prevlekama v širini morda enega mm).
Zanima me:
– je prevleko mogoče zamenjati na koncesijo?
– bo treba zamenjati obe prevleki? (druga je še vedno dobesedno takšna kot prvi dan).
– kaj je mogoče narediti s počrnelimi dlesnimi?
Naj vam odgovorim po vrsti:
– da, morate se prijaviti k zobozdravniku koncesionarju, ki vas bo dal na čakalno listo in informiral o času čakanja. Vseeno boste večji del stroškov nosili sami, saj je za porcelan potrebno kar nekaj doplačati
– smatram, da je najtežje v protetiki narediti eno zgornjo enico tako da smo vsi zadovoljni. Tehnik ima izredno težko delo, saj mora ustvariti popolno simetrijo s preostalo enico v obliki, barvi, konsistenci, površinski karakteristiki….skoraj nemogoča zahteva. Zato vam predlagam, da zamenjate obe enici naenkrat.
– če je dlesen počrnela ker se vidi kovinski rob prevleke, bo zadostovala že menjava prevleke. Če je dlesen temna, ker čeznjo proseva temno zabarvana korenina (vzroki: zatiček iz nizkožlahtne kovine, mrtev zob z ostanki organske snovi v kanalu…), potem je edina rešitev podložitev dlesne s presadkom tkiva iz neba. Sliši se komplicirano, pa sploh ni tako zelo. Če pa je problem tetovaža dlesne zaradi brušenja zoba z zatičkom ali amalgama ob ranjeni dlesni, potem je problem manj predvidljivo rešljiv. Lahko pomaga že enostavna odstranitev tetovaže ali pa je potreben poseben presadek iz neba, ki včasih ne prinese zadovoljivega rezultata, saj je barva neba drugačna od barve dlesni spredaj. Za natančen odgovor vas mora pregledati tisti, ki vas bo operiral.
LP Andreja.
Pozdravljeni,
odgovor velja za obe vprašanji, ki ste mi jih postavili (tudi pod temo:Zamenjava prevlek in porcelanasti zobje).
Vsi polnokeramični izdelki se izogneju problemu vidnega kovinskega roba, ko/če se dlesen umakne. Najlepši prehod v korenino ima steklokeramika (čisti porcelan), bel papirnat videz pa se ob umiku dlesni vidi pri zirkonijevih prevlekah. Nobena zobna prevleka pa ne izgleda dobro, če se dlesen umakne in se razgali zobna korenina. Prehod je vedno viden, od prevleke odvisno ali bolj ali manj.
Za rešitev tega problema je potrebno preprečiti umik dlesne, kar se naredi s spremembo t.i. biotipa dlesne. Predvidevam, da imate tanko gracilo dlesen, ki se vam umakne ob najmanjši travmi, ki jo lahko povzročite tudi pri čiščenju. Z operacijo, pri kateri se pod gracilno dlesen prenese transplantat tkiva iz neba, se dlesen preoblikuje v bolj čvrsto in odporno dlesen, ki se ne bo umaknila – v tem primeru je vseeno, kako prevleko nosite. Operacija je neboleča, potrebno je računati le z zmerno oteklino 3-4 dni po posegu. Tudi cenovno je relativno poceni – relativno glede na cene prevlek.
LP Andreja
Pozdravljeni.
Bom kar tukaj vprašala. Dve leti nazaj sem imela delano prevleko z zatičkom. Vi pravite, da je pri steklokeramičnih prevlekah boljši prehod pri dlesni kot pri zirconskokeramičnih. Mene pa zanima, ali mi lahko poveste, kakšno imam jaz. Namreč kolikor se spomnem, mi je zobozdravnik dal kompozitni zatiček ter prevleko iz cirkonija. Ali to dvoje sploh gre skupaj ali pa se si narobe zapomnila? Če ja, ali je prehod pri takšnih prevlekah dober?
hvala!
Pozdravljeni,
ta kombinacija je možna.
Prehod med dlesnijo in krono je opazen – “slab” le takrat, ko/če se dlesen umakne nad krono in se razgali del korenine. V tem primeru je polnoporcelanska prevleka sigurno lepša kot keramična iz cirkonija.
Dober tehnik pa lahko naredi obe prevleki skoraj enako lepi, če dlesen ostaja čez rob krone.
LP Andreja
lepo pozdravljeni.. mene pa samo nekaj zanima… sedaj bo že 1 leto kar imam težave z zobmi.. jih redno umivam ampak v tem letu so se mi že trije zobi kr naenkrat začeli lomit.. začelo se je z prvim zobom ki mi je kar naenkrat se otrgal kos zoba.. sem bila pri zobozdrabvnici in mi ga je zaprla in zdravila.. ampak ker mi je vedn oven padalo je prišlo tako daleč da skoraj nič več zoba nisem mela in ga je hotela zobozdravnica odstranit.. ampak nisem pustila ker sem izvedla da se ga da mogoče pozdravit… nato čez nekaj mesecev je bilo isto z drugim zobom.. sem bila tudi pri zobozdravnici vendar je spet isto se začelo.. imam še polovičko zoba vendar nevem kaj naj anredim… sedaj pred nekaj dnevi je pa še 3 zob se mi odlomil.. mene samo zanima kaj se dogaja z mojimi zobmi?? me postaja strah da imam morda kakšno bolezn zob.. je možno da imam bolezn? prosim za čim hitrejši odgovor… stara pa sem 16 let
Pozdravljeni,
za tako lomljenje zob obstajata načeloma le dve razlagi:
1. obširen karies, ki vam je izpodjedel zob in že normalni pritiski na zob privedejo do loma. Če je to res morate seveda sanirati čim prej vse kariese
2. Bruksizem – nočno stiskanje in/ali škrtanje z zobmi. Če to počnete, to zobozdravnik lahko pepozna. Če je prisotno samo stiskanje težje, vendar so vsaj vaše mišice stiskalke prekomerno močne, verjetno se najdejo tudi kakšne abfrakcije na zobnih vratovih. Rešitev je plastična bruksistična ali Michigenska opornica. Je tanka in nemoteča, vendar potrebujete vsaj 3 tedne discipliniranega nošenja, da postane potreba. Varuje zobe in prekomerne pritiske prenaša na več zob. Poleg tega poči ona preden poči zob.
LP Andreja
pozdravljeni!
sem na čakalni listi za protetiko za 10 zgornjih zob, namreč že imam prevleke- zadaj kovino ,ki me zelo moti ,zato bi sedaj rada celi zob beli spredaj in zadaj, slišala sem da obstaja nek nov material, ki pa ni porcelan, omenjala sem to moji zobozdravnici vendar mi je akrilne odsvetovala, sedaj nevem ali še obstaja kaj drugega ki ni tako drago.
lp
pozdravljeni!
sem stara 17 let in mam težavo s sprednjo enko.
pred 10 leti sem obe enici zlomla ob padcu, čez nekaj časa pa mi je samo desna enka počrnela. Takratna zobozdravnica je rekla da je zob uničen in da bo ga zbrusila pa dala gor umetnega, to je bilo 2-3 leta nazaj. Nisem prepričana kaj sem dobila gor, ker je dejala da je to edina možnost, ampak tudi to mi je skupaj z dlesnijo počrnelo. Sedaj sem pri drugi zobozdravnici, ki mi je dala na razpolago Kovinsko porcelansko prevleko ali pa polno porcelansko prevleko. Mene zanima kaj je boljše, vsaj za videz, ker me ta počrnlost moti že vsa 3 leta. Kaj izbrati?
Pozdravljeni,
ugotoviti je treba kaj vas moti – če je to temina pod dlesnijo je nobena krona ne more rešiti. To se rešuje na 2 načina – prvi, bolj enostaven je notranje beljenje korenine (če seveda nimate vstavljenega zatička). Če že imate vstavljen zatiček, pa je edina rešitev podložitev dlesni s prenosom subepitelijskega koščka tkiva iz neba. To se mora narediti simetrično na obe strani. Poleg tega, da prekrije temino, je prednost te metode tudi ta, da se s tem spremeni biotip dlesne in ta postane bolj odporna. Ko je problem sivine pod roza delom rešen pa se pristopi k protetičnemu delu.
Tukaj je zopet dilema – poln porcelan je seveda lepši, vendar je vedno vprašanje koliko prostora ima tehnik na razpolago – ali bo lahko s polnim porcelanom temno prosevanje iz notranjosti prekril. Če ni zatička, bo osnova postala po beljenju tako ali tako svetlejša, če je zatiček, pa morata na vprašanje poln porcelan – kovinsko-porcelanska tehnika odgovoriti zobozdravnik in zobotehnik skupaj po preučitvi vaše individualne situacije.
LP Andreja
Pozdravljeni!
Tudi sama imam eno vprašanje. Meni se je zgornja desna enka zlomila na pol že nekaj let nazaj (polovica zoba ki jo imam je normalen živ zob), pa so mi vstavljali drugo polovico zoba umetno gor za prvo silo, kot bi z nečim samo nataknili, ne vem točno kako se reče, ampak ker ni bila prevleka mi je večkrat izpadal ven, pa moral si precej paziti. Zdaj iščem rešitev za narediti prevleko. Kot berem so najboljše polno-porcelanske, saj sama iščem tako estetsko (da izgleda kot cel zob) kot tudi dolgotrajno rešitev. Zanima me kakšne so v povprečju cene za polno-porcelanske prevleke, ali to sploh pokriva ZZZS in ali mi lahko karkoli svetujete glede kje se to splača narediti.
Najlepša hvala.
Pozdravljeni,
če je oblika defekta primerna in je zob ni potemnel, se lahko naredi porcelanska luska. Rešitev je trajna (uspeh po 10 letih več kot 90%) in najmanj poškoduje zob. Če se na zobu ne da zagotoviti skleninskega roba, pa boste šli v polnoporcelansko prevleko. Če vam ZZZS kaj prispeva (ker ne sodelujem z njimi, nisem čisto prepričana), potem je njihov prispevek v višini nekaj deset evrov. Samoplačniške cene za porcelansko lusko ali krono se gibljejo med 350-550 EUR.
LP Andreja