Bolniški stalež zaradi otrokove bolezni – 1.
Pozdravljeni,
mene pa zanima sledeče:
Trenutno sem na bolniški, ki se mi pa ta konec tedna, v petek, verjetno zaključi. Med mojo bolniško je zbolel otrok in sicer za vodenimi kozami. A lahko jaz nadaljujem z bolniško oz. mi otrokov pediater odpre novo za nego otroka, ker si partnerka zaradi narave dela težje vzame bolniško (učiteljica), in bi začela teči že v začetku tedna, v ponedeljek? In če ja, koliko dni mi pripada za varstvo, oz. koliko dni je priporočeno da je otrok doma? Koze je pa dobila ene tri dni nazaj.
Prosim za hiter odgovor in hvala.
Spoštovani!
Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje! Naša skupina že pripravlja odgovor na Vaše vprašanje in glede na to, da se Vam mudi, ga bomo skušali pripraviti v kratkem.
Lep pozdrav v imenu vseh članov Skupine za pomoč staršem bolnih otrok!
Spoštovani!
Podajamo odgovor na Vaše vprašanje. Potrudili smo se, da je pravočasen in da lahko že jutri storiti vse potrebno za uveljavitev Vaših pravic.
Pravica do začasne zadržanosti od dela – oziroma t. i. pravica do bolniškega staleža je urejena v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-UPB3, Ur. l. RS, št. 72/2009 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) in v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila OZZ). Pravico do začasne zadržanosti od dela (in s tem povezane pravice do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja) imajo zavarovanci, ki so v delovnem razmerju. Uveljavlja jo lahko eden od staršev do dopolnjenega 18. leta otrokove starosti. Iz tega izhaja, da si lahko namesto matere otroka začasno zadržanost od dela uredi otrokov oče. Trajanje odsotnosti je odvisno od stanja bolezni in se glede na dinamiko poteka bolezni presoja individualno.
V 30. členu ZZVZZ je navedeno, da pravica do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela zaradi nege ožjega družinskega člana traja v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, za otroke do sedem let starosti (ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka) pa do 15 delovnih dni.
Kadar to terja zdravstveno stanje ožjega družinskega člana, lahko pristojni imenovani zdravnik (zdravnik, imenovan s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, v nadaljevanju: ZZZS) izjemoma podaljša trajanje pravice do nadomestila, vendar največ do 30 delovnih dni za nego otrok do sedem let starosti ali starejšega zmerno, težje ali težko duševno in telesno prizadetega otroka oziroma do 14 delovnih dni za nego drugih ožjih družinskih članov.
V skladu s 174. členom Pravil OZZ je začasno zadržanost od dela pooblaščen in dolžan ugotavljati osebni zdravnik. Nadalje je v 175. členu določeno, da začasno zadržanost od dela zaradi nege otroka ugotavlja osebni otroški zdravnik. O tem mora najpozneje v 3 dneh pisno obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki zadržanost od dela zaradi nege otroka uveljavlja. Začasno zadržanost od dela lahko ugotavlja tudi imenovani zdravnik ZZZS, vendar ne v primerih, ko gre za nego, spremstvo ali izolacijo zavarovane osebe, o kateri odloča njen osebni zdravnik.
V skladu z obrazloženim lahko torej takoj v ponedeljek obiščete osebnega otroškega zdravnika oziroma pediatra ter se pozanimate glede uveljavljanja začasne zadržanosti od dela zaradi hčerkine bolezni. Istočasno pa obvestite Vašega delodajalca (pisno, po elektronski poti, da imate dokaz) o začasni zadržanosti z dela, da ne boste imeli težav na delovnem mestu. Sicer pa velja tudi v prihodnje, da se lahko katerikoli od staršev otroka odloči za uveljavljanje zadržanosti z dela zaradi otrokove bolezni, pri tem pa seveda lahko odločilen kriterij za to, kdo od staršev bo uveljavljal zadržanost od dela, predstavljajo okoliščine delovnih razmerij matere in očeta otroka. Zdravnik bo odločil o trajanju odsotnosti glede na stanje bolezni in zgoraj navedena pravila.
Vaši hčerki želimo čimprejšnje okrevanje!
Odgovor pripravila:
Marina Vrbnjak, univ. dipl. pravnica
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru