UZ vratnih žil
Pri UZ – preiskavi vratnih žil je zdravnik v manjšem predelu žile na levi strani ugotovil manjšo oblogo maščobe in kalcija, ki ne moti normalnega pretoka krvi. Manjša zadebelitev na enem mestu v žili na desni strani kaže na začetek oženja žile tudi na desni strani. Priporočam zdrav način življenja in zdravljenje z ustreznim zdravili (sladkorna bolezen? visok krvni tlak? povišane maščobe v krvi? kajenje?).
Prosim za razlago izvida UZ dupplex dopler vratnih žil
V obeh ACC arterijah je intima media komples zadebeljen na zgornji meji ob tem v nivoju začetnega dela leve ACI je manjši fibrolipidni plak1,9 mmm). V desnem bulbusu so robne naplastitve. Predlagamo terapijo statin.
Drugače imam holestero malo povišan, do sedaj razen prehrane nobene druge terapije. Tudi sladkor je v mejah normale, imam pa cca !/2 leta povišan krvni tlak jemljem 1/2 prenessa .
Pred cca 6 leti na preiskavi ugotovili ishemijo, narejena koronogradija, ki ni pokaza posebnosti, pred letom narejena preiskava cikloergometrija in UZ sreca, ishemije ni več vidne.
Prosim za nasvet ali lahko zadevo uredim z bolj strogo dijeto ali moram začeti jemati statine.Drugače pazim pri prehrani in tudi skrbim za gibanje, dnevno prehodim cc 6 km.
Hvala za odgovor.
Pri pregledu vratnih žil (UZ duplex Doppler) je kardiolog ugotovil zožitve na več mestih zaradi aterosklerotočnih sprememb. Mnenja je, da je indicirano medikamentno zdravljenje, ker ne pričakuje nazadovanje ali ustavitev napredovanja bolezenskih sprememb s samim zdravim načinom življenja pri čemer razen uravnotežene zdrave prehrane in skrbi za pravilno telesno težo so pomembni še drugi dejavniki tvegajna (nezadostna ureditev povišanih vrednosti krvnega tlaka in holesterola, nekajenje, omejitev uživanja alkohola, odstranitev stresnih vplivov, zadostni nočni počitki, redni polurni sprehodi z živahno hojo 4 – 5 krat na teden, itd.). Predstavljam si, da vam je svetoval kako naprej izkušen kardiolog. vendar ni zadržkov, da poizkusite še nekaj mesecev živeti brez medikamentov. Srečno.
Spoštovani,
Pred kratkim sem bil na UZ vratnih žil, ker imam povišan holesterol (skupni 6.9, hdl 1.4, ldl 5.6, triglicerid 1.3). Krvni sladkor in pritisk sta ok. Star sem 47 let.
Na pregledu mi je dejal specialista so žile “še kar v redu”.
Na izvidu pa:
———————–
D:
– Art. carotis communis: kompleks intima – media 0,6 mm, premer ACC 7,7 mm, hitrost 104/19 cm/s.
– Bulbus: kompleks intima – media 0,9 mm.
– Art. vertebralis: hitrost 39/7 cm/s, premer 2,3 mm, tok je ortograden.
L:
– Art. carotis communis: kompleks intima – media 0,5 mm, premer ACC 7,8 mm, hitrost 103/20 cm/s.
– Bulbus: kompleks intima – media 1,4 mm.
– Art. vertebralis: hitrost 44/15 cm/s, premer 5,2 mm, tok je ortograden.
MNENJE
Pretoka v obeh ACC sta primerna. V obeh bulbusih ni videti naplastitev, je pa zadebeljen kompleks intima – media v levem bulbusu. Pretoka v obeh ACI in ACE sta primerna, brez vidnih naplastitev do meja preglednega. Pretoka v obeh arterijah vertebralis sta laminarna in ortogradna, dominantna je leva arterija vertebralis. Pretoka v obeh arterijah subklavijah sta trifazna, primerna.
————-
Prosim vas za drugo mnenje,
Feliks
Spoštovani!
Hvala za hiter odgovor.
Malce “panike” sem vseeno zagnal, ker mi je specialist rekel, da je bulbus v levi arteriji že na meji normalnega in samo še 0.1 mm do tega, da se mu reče plak, kar pomeni resno zdravljenje?! Pri tem je izpostavil tudi visoke vrednosti LDL holesterola ter lipoproteinov.
Mislite, da so takšne vrednosti že za zdravila (statin?) ali lahko obvladujem z zdravim življenjskim slogom?
Najlepša hvala za vaše dragoceno mnenje!
Feliks
Pozdravljeni!
Kar se tiče bulbusa in ev. plaka ni razloga za paniko. Tudi če so plaki to še vedno ne pomeni konec sveta Jemanje statinov ob takšnih vrednostih LDL holesterola, je priporočljivo, saj preprečijo nadaljnji razvoj plakov in stabilizirajo obstoječe. Seveda lahko poskusite zmanjšati raven LDL holesterola z zdravim načinom življenja vendar moramo vedeti da 80% holesterola nastane v jetrih in ne z vnosom hrane
LP
LP
Pozdravljeni..
Prosim,če mi lahko pomagate..Pišem vam za hčer ima tudi nizek krvni tlak ob visokem pulzu(92/65,98)..Čez poletje so se začeli problemi,da je občasno dobila take čudne občutke v glavi,težko za opisat..kot,da je v nekem prostoru,ampak okrog nje je vse nekaj novo,drugačno,kar jo je prestrašilo in povzročilo še slabšo počutje in slabost..Na začetku šole,torek ob tisti vročini,pa se je stvar zelo poslabšala(najverjetneje zaradi premalega vnosa tekočine).Obiskali dežurnega in osebnega zdravnika..Krvne preiskave 2x,nič posebnega,razen visok hemoglobin in visoka viskoznost krvi..Osebna zdravnica predpisala rehidrol in počivanje..Po nekaj dnevih počitka in uživanja vode v velikih količinah,se je stvar izboljšala ampak ne popolnoma izvenela..In sedaj vprašanje..Mislite,da bi za te težave lahko bila kriva dehidracija?ker je v bistvu skozi celo poletje pila zelo slabo…je pa bila tudi fizično že zelo slaba,ob najmanjšem naporu,so se ji težave ponovile..
Hvala
Spoštovana,
Nagibam se k temu, da je dehidracija res kriva za navedene težave.
Krvni tlak je odvisen od količine krvi v obtoku. Zmanjšanje volumna krvi zaradi dehidracije pomeni, da srce črpa manj krvi v arterije, kar lahko privede do nizkega krvnega tlaka (hipotenzije). Hipotenzija se opredeli kot sistolični tlak pod 90 mmHg ali diastolični tlak pod 60 mmHg. Pri dehidraciji telo ne more vzdrževati normalnega krvnega tlaka, kar povzroča simptome kot so omotica, šibkost in utrujenost.
Ko se krvni tlak zniža zaradi dehidracije, srce reagira s povečanjem srčne frekvence (tahikardija), da bi kompenziralo zmanjšan pretok krvi in ohranilo ustrezno oskrbo organov s kisikom. Pospešen srčni utrip je način telesa za povečanje minutnega volumna srca kljub manjšemu volumnu krvi v obtoku. Srce poskuša nadomestiti izgubo pritiska in oskrbiti vitalne organe.
Torej, naj hči uživa čimveč tekočine, tudi takrat, ko ne čuti žeje. Namreč večkrat je prisotna dehidracija čeprav ne čutimo žejo. V tem primeru se moramo prisiliti na redno jemanje zadostne količine tekočine (voda, čaj, sadje..).
LP
Pozdravljeni..
Hvala za odgovor..Sedaj poizkušamo jo navaditi,da pije tudi ko ni žejna..Problem je ravno v tem,da ne čuti žeje in tudi glavobola ne,ko je dehidrirana..kot zgleda je to trajalo dlje časa,ampak težave niso bile tako izrazite kot zdaj..kako dolgo traja,da se zopet vspostavi ena normalna rehidracija,mislim da je volumen krvi spet normalen in da lahko srce spet normalno črpa in stiska kri po ožilju..Ker ko zaužije recimo slane stvari,ali spije slano vodo,ji to da polno energije..Sedaj z rehidrol tebletami se je stanje izboljšalo,samo se še vedno ob fizičnih naporih hitrej utrudi kot pa prej..Moram pa rečti da je ta dehidracija trajala verjetno dlje časa,ampak ne v tako hudi obliki kot zdaj na začetku šole..Zanima me vaše mnenje,kako dolgo lahko še vstrajamo z hidracijo ali drugače v kolikem času se mora spet vrniti v normalno stanje?
Hvala
Spoštovana
Pomembno je nenehno vnašanje tekočine ves dan v manjših količinah in ne v večjih količinah par krat na dan. Če hči nima težav z visokim krvnim tlakom potem tudi slana hrana pomaga, da se spije več tekočine in s tem poveča krvni volumen ter s tem ustrezna oskrba vseh organov s potrebnimi hranili.
Medtem ko potekajo prizadevanja za rehidracijo z izdelki, kot so tablete rehidrol, lahko traja od nekaj dni do tednov, da se posameznik v celoti vrne na normalno raven hidracije, odvisno od njegovih posebnih okoliščin. Stalno spremljanje statusa hidracije in ustrezno prilagajanje vnosa tekočine bo ključno v tem procesu okrevanja.
LP