uporaba ležalnika
Spoštovani,
zanima me varnost uporabe ležalnika za dojenčka. Moj malček bo čez teden dni star 2 meseca in že nekaj časa čez dan zelo rad spi v ležalniku, zasledila sem različna mnenja glede tega. Nekateri menijo, da mu lahko spanje v ležalniku škodi. Sicer pa je na ležalniku oznaka, da ga lahko uporabljaš od rojstva dalje. Zanima me vaše mnenje glede uporabe ležalnika.
Draga bobi100,
priznam, da si čisto ne predstavljam, kaj je “ležalnik”. Če gre za ogrodje, v katerega je napeta tkanina (kot nekakšna viseča mreža, le da ima dva rahla naklona za glavo in za nogice), potem je tak način varen – seveda pod pogojem, da naklon ni večji kot 10-15 stopinj. Lahko se seveda motim – v tem primeru mi posredujte “link” do kakšnega bolj tehničnega opisa – ali pa ležalnik opišite sami.
Ker sodim v “staro” gardo, vseeno prisegam na klasično posteljico za čas spanja in – razen za kakšno “zasilko” na počitnicah – ne vidim prav velike potrebe ali prednosti kakršnega koli ležalnika.
Pozdrav,
Če doktor Cerarjeva nima nič proti, bom še kaj napisala nekaj stavkov.
Jaz sem o ležalniku ob odpustu iz porodnišnice vprašala fizioterapevtko. Enako vprašanje sem zastavila tudi fizioterapevtki (ki jo s punčko obiskujeva zaradi nedonošenosti) v zdravstvenem domu. Obakrat je bil odgovor ja, AMPAK za uro ali dve na dan, nikakor pa ni priporočljivo, da bi dojenček v ležalniku spal ure in ure. In še en AMPAK. Ležalnik mora biti nastavljen tako, da dojenček v njem leži, ne sedi. Tudi na našem (Peg Perego Melodia) piše, da je za od rojstva do devet kilogramov, ampak priznam, da zame priporočila proizvajalca tudi niso bila sveta, ker proizvajalec seveda želi prodati svoj izdelek.
Naj še jaz dodam piskrček; meni je bil tako pri prvem kot pri drugem otroku ležalnik v prvih treh mesecih odsvetovan, skoraj bi rekla prepovedan. Otroka se v tem času odlaga na tla, v posteljico ali se ga ima v naročju v pravilnem položaju po handlingu. V vozičku je otrok v košari s trdnim in ravnim dnom.
To ni moja pamet. Je bilo pa precej naporno, saj je tako otrok praktično večinoma po rokah. Sem se pri obeh držala tega bui mi pa uporaba čležalnika nemalokrat prav prišla…
Sicer je to stara tema, pa bi vseeno nekaj dodala. In sicer, da doma je za otročka veliko bolje, če je na tleh in ima dovolj prostora, da se giblje po svoje, kar mu ležalnik onemogoča. Torej ni potrebe, da je vseskozi po rokah, lahko je tudi na tleh, na samem začetku pa tudi na raznih kavčih (z zaščito na koncu, seveda).
In se strinjam, zmerna uporaba ležalnika ne bo škodila, če je namenjena npr. temu, da dojenček kaj vidi, npr. kako mama kuha kosilo,….