Najdi forum

ESTRIOL

Lep pozdrav dr. Senčar,

Na internetu sem prebrala uradno mnenje FDA glede BH:

“The FDA respects a healthcare provider’s decision that his or her patient should receive a pharmacy-compounded hormone replacement drug, but the FDA also wants to assure that women and their healthcare providers understand the risks and benefits of those drugs. The FDA has seen claims that compounded bioidentical hormone drugs avoid the risks of FDA-approved treatments for the symptoms of menopause, and that these drugs can prevent or reduce the risk of serious illnesses such as heart disease, stroke and breast cancer. The FDA knows of no credible scientific evidence supporting these claims.

Some bioidentical hormone replacement drugs contain an ingredient called estriol. The safety and effectiveness of estriol has not been credibly proven and the FDA does not condone estriol use for compounding without an FDA-sanctioned investigational drug application.

Many medical and patient-protection groups—including the American College of Obstetricians and Gynecologists, the American Medical Women’s Association, the American Society for Reproductive Medicine, the Association of Reproductive Health Professionals, and the Black Women’s Health Imperative—have publicly supported the FDA’s management of compounded bioidentical hormone drugs.”

Zanima me zakaj posebej kot spornega omenjajo Estriol?
Najlepša hvala za vaš odgovor!

Pozdravljeni!
Estriol je bil pri nas registriran samo za lokalno uporabo pri atrofičnem vaginitisu ali urogenitalni atrofiji. Nikoli ni bil uporabljen v obliki per os terapije. Ne varnost in ne učinkovitost nista bili preverjeni s študijami. Estriol je sicer znan kot najmanj potenten estrogen (najmanj učinkovit).
Pri nas smo ga uporabljali v obliki kreme in supozitorijev z imenom Ortho Gynest. Uporaba pa je bila registrirana izključno z namenom lajšanja težav atrofičnega vaginitisa ali urogenitalne atrofije.

Zaradi atrofičnega vaginitisa trpi, vsaj občasno, 40% žensk po menopavzi. To je vnetje nožnične sluznice in spodnjega urinarnega trakta. Zaradi pomanjkanja estrogenov pride do stanjašanja sluznice v nožnici. Zaradi zmanjšane mazavosti spolovila in stalnega vnetja postanejo spolni odnosi boleči, spolovilo srbi in občasno peče. Uriniranje postane boleče in bolj pogosto, pogostejše so tudi okužbe mehurja in nenazadnje je urogenitalna atrofija vzrok za inkontinenco.

Glede na to, da je v 40% atrofični vaginitis spremljevalec v postmenopavzi, ni nepomemben. Estriol je empirično zamenjal dosti učinkovitejši in potentnejši estradiol. Ne smemo zanemariti dejstva, da je kljub lokalni aplikaciji (vaginalne kreme in supozitoriji) sistemski učinek prav tako prisoten.

Glede estriola, kot tudi ostalih spolnih hormonov BH je nastopil čas, ko bo potrebno narediti relevantno študijo.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Dr. Senčar najlepša hvala za strokovno in jasno obrazložitev!!!
Čestitam vam za vaš pogum in odločenost, da sledite svojim načelom in sanjam!!!! Čeprav so naši pregledi zaenkrat odpadli, bomo zdržale in vas čakale kolikor bo potrebno, saj smo si vse tako zdravnico lahko le želele. Tiste ki imamo hčerke smo pa še toliko bolj vesele 🙂
Močno vas podpiram pri odločitvi, da izvedete študijo učinkov in uporabe BH, Če boste potrebovali prostovoljko za testiranje BH sem vam takoj na razpolago in mislim, da nas je kar nekaj!
Prosim sporočite, če boste karkoli potrebovala!!!!!!
Do svidenja vas prisrčno pozdravljam!

Hvala gospa Nalica!
Hvala za vašo podporo. Zagotovo bomo potrebovale vsakogar, ki bo pripravljen sodelovati pri študiji.
lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljene…

Pomembnost estriola ( E3 ) in njegove učinke na žensko telo zagovarja tudi dr. Jonathan Wright, ki je eden izmed zdravnikov pionirjev nadomeščanja BH.
Če sem prav razumela njegov citat (v članku iz nedavnega simpozija v Londonu) on priporoča oba estrogena hkrati – E2 in E3…(uravnotežena z BH progesteronom seveda). Po njegovem mnenju je E3 ( estriol) odločilen tudi pri uravnavanju učinkov E2 (estradiola) v ženskem telesu.

Mislim, da so mnenja o učinkovitosti, potencialni nevarnosti in nasploh uporabi BH zelo različna tudi med zdravniki, ki se z BH ukvarjajo…eni zagovarjajo dodajanje le dveh hormonov, drugi celega coctaila v skladu z popularno anti-aging medicino.
Kakorkoli….od vsake posameznice je odvisno, ali sploh želi NHZ. In prav je, da imamo izbiro.!
Upam le, da bodo kmalu v naših lekarnah na voljo BH – ne le obliži Climara ali vagifem ali OrthoGinest. Tudi geli, kremice in pastile, ki prehajajo skozi ustno sluznico…skratka IZBIRA,, ki bo dostopna vsem..

Čestitam dr. Senčarjeva za vaš pogum slediti svojim poklicnim stališčem in prepričanju in vam želim čudovito poklicno pot !

L.P.

Pozdravljeni!
Hvala za vaše pismo in osebni prispevek forumu.

Glede kombinacije estrogenov so mnenja res različna tudi med zdravniki, ki se ukvarjamo z BH. Za anti-ageing prevladujeta dve mnenji. Eni zagovarjajo nadomeščanje dveh estrogenov E2 in E3 skupaj, ni pa jih malo, ki so mnenja, da je edini potentni estrogen estradiol ali E2. Večinoma je E1 opuščen, predvsem zato, ker se tvori v maščevju (maščevje je pomemben endokrini organ) in sklepamo, da ga le redkim primanjkuje. E1 je tudi malo učinkovit in potencialno škodljiv. Ni ga na voljo v nobeni obliki zdravila.
Ni pa hormonska terapija le anti-ageing. Hormonska terapija je predvsem zdravljenje. V mislih imam npr. nadomeščanje hormonov pri deklicah, ki zaradi pretiranega hujšanja (anorexia nervosa) izgubijo menstruacijo. Pri njih moramo vzdrževati hormonsko os, do remisije bolezni ali do pridobitve primerne teže. To je le en od primerov, v katerih potrebujemo hormonsko nadomeščanje, pa to ni anti-agein terapija.
Odločitev o načinu aplikacije (vaginalete ali obliži ali tablete ali krema) in v kakšni kombinaciji pa ni lahka. Lokalna aplikacija (vaginalete, kreme) imajo nekoliko večjo moč delovanja na mestu aplikacije. Vsa zdravila pa se absorbirajo tudi v kri in delujejo sistemsko.
Pri določenih uporabnicah so tablete kontraindicirane, zato, da se izognemo jetrom.
Popolnoma se strinjam z vami, da tako kot smo si ljudje različni, tako imamo različne težave in odločitev o zdravljenju s hormoni mora biti individualna.
Ne bi se tudi mogla bolj strinjati z vami, da bi morali imeti vsi na voljo različne poti zdravljenja, za vsakega posameznika najprimernejše.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Hvala dr. Senčar za vaš odgovor in mnenje.

Na ta forum sem pisala, ker me pritegne k branju vse na temo BH, nadomestnega hormonskega zdravljenja, prehrane… Pa tudi sama sem že dve leti na BH in se počutim odlično.
Prosila bi vas, da nam napišete tudi kaj o tem prehodu učinkovin BH skozi kožo v krvožilni sistem. Je ta način aplikacije mikroniziranih BH res popolnoma učinkovit…bolj kot per os?

L.P.

Pozdravljeni!
Oba načina aplikacije imata svoje posebnosti. Absorbcija iz prebavil je seveda boljša, a se ne moramo izogniti prehodu preko jeter (portalni krvni obtok). Tu poteka metabolizem hormonov in vezava na nosilne proteine. Jetra skrbijo, da se velike koncentracije hormonov omejijo.
Skozi prebavila je absorbcija veliko večja, saj je namen prebavil absorbcija.
Koža je predvsem varovalni organ, meja med telesom in zunanjim svetom. Absorbira se manjša količina snovi, ki jo nanesem na kožo. S tehnologijo liposomov se poveča absorbcija. Daljša ekspozicija (izpostavljenost) poveča verjetnost absorbcije (obliži). Absorbirane snovi se izognejo prvemu prehodu skozi jetra, zato so proste in biološko aktivnejše. Sluznice omogočajo boljšo absorbcijo kot koža. To je zelo na kratko in zelo v grobem povedano. Vlogo ima še veliko več spremennljivk kot sem jih navedla.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close