Težave v nosečnosti
Pozdravljeni,
kljub temu, da ste o vnetju dlesni v nosečnosti že veliko prebrali, menim, da ni odveč, še enkrat preletimo vzroke za to.
Nosečnost je obdobje, ko se nivo spolnih hormonov močno poveča, kar vpliva tudi na dlesen. Spremembe na dlesnih so sicer delno posledica fizioloških sprememb, vendar so pri tistih nosečnicah, kjer je bilo vnetje že prej prisotno, v nosečnosti vnetni znaki izrazitejši. Nabreklo, pordelo dlesen, ki krvavi pri ščetkanju (kasneje lahko spontano), označujemo kot nosečniški gingivitis. Vnetni znaki so najizrazitejši v drugem in tretjem trimesečju nosečnosti. Primarni vzrok za vnetje so bakterije, ki zastajajo na robu med zobom in dlesnijo na zobnih oblogah (zobnem plaku). Zdravljenje je zato usmerjeno k mehanskem odstranjevanju zobnih oblog. Najučinkovitejša pripomočka pri tem sta zobna ščetka ter zobna nitka ali medzobne ščetke, s katerimi odstranimo obloge iz stranskih ploskev zob. Katero zobno pasto pri tem uporabljate, je praktično vseeno, saj je terapevtski učinek zobnih past zanemarljiv. Njihov učinek je predvsem kozmetičen, omogočajo lažje drsenje ščetke in dober ustni zadah. Tudi protibakterijske ustne vode in geli, ki jih lahko uporabljamo daljše časovno obdobje, nimajo tolikšnega protibakterijskega delovanja, da bi lahko nadomeščali mehansko čiščenje. Zelo pomembno pa je, da v ustih niso prisotne razne mehanske ovire, kot je zobni kamen in previsni robovi plomb in prevlek, ki omogočajo zadrževanje zobnih oblog. Zato predlagam, da še pred porodom obiščete osebnega zobozdravnika, ki bo opravil pregled in ocenil, ali je prisotna prizadetost obzobnih tkiv in kolikšna je. Zdravljenje obzobnih tkiv se vedno prične z ultrazvočnim odstranjevanjem trdih in mehkih zobnih oblog in bakterijskega biofilma. Stomatološki posegi, posebno ukrepi prve pomoči, se lahko izvajajo celo nosečnost, najoptimaljejši čas za zobozdravstvene posege pa je sicer drugo trimesečje.
Stanje po porodu se bo tudi brez zdravljenja zagotovo izboljšalo. Študije kažejo, da se, tudi če ostane količina zobnih oblog, ki je glavni vzrok vnetja, nespremenjena, vnetni znaki zmanjšajo in so že tri mesce po porodu primerljivi z vnetnimi znaki v prvem trimesečju nosečnosti. To, da se vnetni znaki zmanjšajo, seveda ni dovolj. Vnetni znaki morajo izzveneti popolnoma. Če ne izzvenijo, je potrebno zdravljenje. Prvo fazo zdravljenja, takoimenovano oralno-higiensko fazo, bo opravil vaš zobozdravnik. Če pa bo ocenil, da gre za napredovalo parodontalno bolezen, vas bo po potrebi napotil k specialistu parodontologu.
Želim vam vse dobro, am