Najdi forum

preoblikovanje dlesni

Pozdravljeni!

V najstniških letih sem si zaradi nezgode poškodovala obe enici in dvojki. Zadevo so mi takrat sanirali s štifti (zatiči) in porcelanom. Pred dvema letoma mi je na eni dvojki korenina počila in rešitev je bila odstanitev zoba, kar ga je še ostalo. Takrat sem dobila tudi nove prevleke in čez manjkajoč zob v bistvu mostiček. Na tistem predelu imam sedaj dlesen ugreznjeno.Težavo pa mi povzroča tudi že od prej neenakomerna dlesen (ni lepo v loku) na tem, sprednjem delu, je tudi odebeljena in zato tudi zobovje, četudi novo, ne izgleda prav nič lepo. Za povrh vsega, sem imela pred enim letom še apikotomijo na sprednjih enicah in se mi je dlesen na dol. mestih še bolj dvignila (ravno tam, kjer ne bi bilo treba). Dlesen je tako še bolj neenakomerna glede debeline in glede loka. Ker si moram ravno zaradi odmika dlesni zaradi posegov spet menjati protetiko (porcelan) bi si rada prej uredila tudi dlesen, da bi estetko izgledala lepo. Kaj mi svetujete? Kakšni so možni postopki in kje jih opravljajo?

Vnaprej hvala za vaš odgovor!

Pozdravljeni, opravičujem se za pozen odgovor – vaše vprašanje sem si “shranil”, ker je pomembno, nato pa nanj pozabil.
Stanje, ki ga opisujete, opažam dokaj pogosto pri pacientih. Kot prvo, se pogosto dogaja, da zobje, ki imajo vstavljene zatičke, počijo. Še posebej stranski sekalci, ki imajo tanke korenine in ki so zaradi zatičkov potem še stanjšane. Ko se manjkajoč zob nadomesti s protetičnim nadomestkom (v vašem primeru verjetno s priveskom in ne mostičkom), je v začetku stanje še zadovoljivo, kost, ki ni obremenjena z zobom (ali implantatom) pa se začne preoblikovati – kot sami opažate, je stanjšana in temu sledijo tudi mehka tkiva – dlesen. Zato seveda protetika ni več estetsko ugodna in da bi se doseglo stik stranskega sekalca z dlesnijo, bi bilo potrebno zob v protetični konstrukciji podaljševati, kar pa je v vidnem delu zobovja estetsko nesprejemljivo.
Kakšno bo stanje dlesni po apikotomijah, je precej odvisno od vrste reza, ki si ga je izbral kirurg za dostop do obolelega področja.
Če razmišljate o menjavi protetike, potem je prav, da se napravi nek načrt, ki bo dolgoročno zagotavljal dober etetski rezultat. Potrebna je natančna slikovna diagnostika zgornje čeljusti, določiti je potrebno prognozo ostalih sekalcev in potrebno se je odločiti, ali se bo vrzel stranskega sekalca nadomeščala z implantatom ali ne. V prvem primeru bo potrebna neka dograditev kosti, rentgenski posnetki (CT s stožčastim snopom) pa bodo pokazali, ali je ta mogoča ob vstavitvi implantata ali pa bo to potrebno izvesti pred vstavitvijo implantata. Estetiko mehkih tkiv se običajno kirurško ureja potem, ko se v implantat vstavlja posebne oblikovalce dlesni – okrog 3 do 4 mesece po vstavitvi implantata.
Če se za implantat ne boste odločili, potem je še vedno smiselno kirurško oblikovati mehka tkiva – tako v smislu njihove debeline kot v smislu oblike. Metod, kako to opravimo, je več, vse je odvisno od stanja vaših zob in od stanja bodoče protetične konstrukcije. Dlesni (včasih tudi kost) je potrebno zadebeliti, na koncu pa jih še preoblikujemo z laserjem.
Kje? Vsekakor pri izkušenem kirurgu. Gre za področje, ki je v implantologiji izredno zahtevno in kjer 1 mm lahko predstavlja razliko med popolnim uspehom in katastrofo. Če želite, lahko pridete na pregled tudi k nam, lahko pa tudi, da že vaš osebni zobozdravnik sodeluje s katerim od izkušenih kirurgov. Lep pozdrav, David Dovšak

********************************************* David Dovšak, maksilofacialni kirurg Dentalni kirurški estetski D center Rakuševa ulica 6 SI – 1000 Ljubljana T: 030 643 693 E: [email protected] www.d-center.si

New Report

Close