Električno vozilo za gibalno oviranega otroka – povrnitev stroškov prilagoditve vozila??
Pozdravljeni,
gibalno močno ovirana hči bo dobila električni voziček.
Za potrebe prevoza bomo morali prilagoditi naše vozilo.
Zanima me, kako v praksi deluje lani vpeljan ZIMI http://www.uradni-list.si/1/content?id=100876 kjer je v 21. in 22. čl. omenjeno sofinanciranje prilagoditev vozila.
Zanima me, če se to dejansko izvaja? Je pa hči mladoletna oseba, in vozilo je last staršev, če je to pomembno.
Hvala in vse dobro vam želim!
Spoštovana,
najlepša hvala za vaše vprašanje, na katerega bo naša pravna skupina skušala najti prave odgovore, ter vam pojasniti možnosti v čim krajšem možnem času.
Vaš primer ni osamljen in smo že soočeni s težavami, s katerimi se srečujete starši gibalno oviranih otrok zaradi težavnosti tako pridobitve električnega vozička, kot tudi prevoza le tega na oddaljene lokacije. Po eni strani naj bi le to pomagalo otroku pri mobilnosti, po drugi pa je precej nerodno za prevoze npr. od doma do oddaljene šole.
Vsekakor bi bilo pravično, da bi starši in vaši gibalno ovirani otroci imeli možnost do vsaj delne subvencije pri nakupu vozila, ki bi sploh omogočalo mobilnost ter uporabo električnega vozička, še posebej, če se zavedamo, da država (morda delno zaradi vzpodbude Bruslja) npr. omogoči subvencije tistim, ki kupijo vozilo, ki je energetsko manj potrošno ter manj onesnažuje okolje.
Najlepša hvala tudi za vaše lepe želje!
Za dodatna vprašanja smo vam vedno na voljo!
Vse najbolje tudi vam do objave odgovora…
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru
Spoštovani!
Zakon o izenačevanju enakih možnosti invalidov (ZIMI, Ur. l. RS, št. 94/2010 z dne 24. 11. 2010) v 3. členu določa, da so invalidi osebe z dolgotrajnimi telesnimi, duševnimi in senzoričnimi okvarami ter motnjami v duševnem razvoju, ki jih v povezavi z različnimi ovirami lahko omejujejo, da bi enako kot drugi polno in učinkovito sodelovali v družbi.
Nadalje zakon v 21. členu določa, da lahko gibalno oviran invalid, ki vozilo lahko upravlja sam, uveljavlja plačilo stroškov prilagoditve vozila enkrat na šest let. Do prilagoditve vozila je upravičen tudi invalid, ki sicer ne zmore sam upravljati vozila, vendar pa je prilagoditev potrebna za vstop invalida v vozilo. V tem primeru lahko invalid uveljavlja stroške za naprave in pripomočke za premostitev višinske razlike pri vstopu v vozilo ter za ustrezne sisteme za pritrditev vozička v vozilo, in sicer enkrat na šest let. Izjemoma se invalidu lahko odobri plačilo stroškov prilagoditve vozila pred potekom šestih let, če dokaže, da je prilagoditev vozila nujna zaradi nastanka nove invalidnosti, bistvenega poslabšanja invalidnosti oziroma zaradi uničenja prilagojenega vozila.
22. člen ZIMI določa postopek za uveljavljanje plačila stroškov prilagoditve vozila. Vlogo za plačilo stroškov prilagoditve vozila invalid, ki ni zaposlen (tako je v primeru Vaše hčerke), poda na ministrstvu, pristojnem za invalidsko varstvo. To je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.
Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije – Soča (v nadaljnjem besedilu: inštitut) individualno za vsakega invalida, kot izvedenec, pripravi natančno opisan načrt
predelave oziroma prilagoditve vozila, pri čemer izhaja iz najenostavnejše, najcenejše, vendar funkcionalno učinkovite rešitve. Načrt mora biti tudi finančno ovrednoten. Inštitut pripravi načrt prilagoditve vozila ter izbere izvajalca prilagoditve za določeno vrsto vozil. Pri tem mora upoštevati načelo strokovnosti, racionalnosti in kakovosti. Izvajalca prilagoditve inštitut izbere v postopku oddaje javnega naročila. Inštitut mora v načrtu prilagoditve vozila navesti tudi datum, kdaj je invalid zadnjič uveljavil prilagoditev vozila. Inštitut mora načrt prilagoditve vozila pripraviti najpozneje v 30 dneh od dneva, ko ministrstvo inštitut zaprosi za pripravo načrta prilagoditve vozila.
Sredstva za izdelavo načrta prilagoditve vozila se zagotovijo v proračunu Republike Slovenije. Nato ministrstvo na podlagi načrta prilagoditve vozila izda odločbo, s katero odloči
o odobritvi plačila stroškov prilagoditve vozila. Sredstva za prilagoditev vozila se zagotovijo v višini 85% vrednosti posamezne prilagoditve. Za invalida, ki je prejemnik denarne socialne pomoči po predpisih, ki urejajo področje socialnega varstva, ter za invalide, ki jim je priznan status po predpisih, ki urejajo družbeno varstvo duševno in telesno prizadetih oseb, se zagotovi plačilo stroškov prilagoditve vozila v celotni vrednosti stroškov posamezne prilagoditve vozila.
ZIMI določa, da naj bi se način prilagoditve vozila za invalide, pogoji za prilagoditev, doba trajanja, standardi kvalitete prilagoditve in način vzdrževanja zagotovili s pravilnikom, ki ga mora minister, pristojen za invalidsko varstvo, izdati najpozneje v dvanajstih mesecih po uveljavitvi tega zakona. Pravilnik še ni bil izdan. Ta zakon je začel veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, kar pomeni, da se rok za izdajo pravilnika izteče dne 12. 12. 2011.
Odgovor pripravil:
Gregor Kumer, član Skupine za pomoč staršem bolnih otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru