Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci Avtoimuna bolezen – pravica do denarnega nadomestila

Avtoimuna bolezen – pravica do denarnega nadomestila

pozdravljeni..zanima me sledeče:
kot 16,5 letno dekle sem zbolela za sistemsko avtoimuno boleznijo. stanje je pred pričetkom zdravljenja bilo kritično. zdravili so me s kortikosteroidi in citostatiki ker je bolezen napredovala na pljuča..takrat sem bila v 2 letniku srenje šole katero sem zaradi zdravstvenega stanja končala z ispiti,ki sem jih storila z odliko..nastal pa je problem ker sem po končani srednji šoli sedaj socialni problem-naj pojasnim-seveda zaradi zdravstvenega stanja po končani srednji šoli nisem iskala zaposlitve saj sem bila takorekoč v izolaciji zaradi slabe odpornosti. ko smo se z starši začeli zanimat ali lahko dobim kakšno denarno pomoč dokler se ne zaposlim smo naleteli na zaprta vrata. s pojasnilom da nimam niti enega dneva delovne dobe in mi zato ne pripada ničesar in so starši dolžni skrbeti zame..na zavodu za zaposlovanje so mi dali status invalida in pravico do rehabilitacijskega programa na inštitutu za rehabilitacijo..
denarno pomoč pa lahko dobivam samo v obliki socialne pomoči..katero pa sedaj ne morem koristit ker sem se poročila.
ali je res tak zakon da če si tako bolan nimaš pravice do nikakršnega nadomestila ali odškodnine ampak si pač celo življenje na grbi drugih????
seveda si želim zaposlitve ampak tudi s pomočjo inštituta za reh.nismo našli primerne zaposlitve zame ker so moji zdravstveni problemi kar veliki in potem takem na zadostim kriterijem na zdravniškem pregledu pred nastopom dela.
mi lahko vi poveste kaj več?torej če nimam niti enega dneva delovne dobe-pa ne zato ker nebi želela delat ampak ker enostavno ni primernega delovnega mesta zame-nemorem dobit nikakršnega nadomestila?sedaj naj celo življenje mož skrbi zame?saj nisem sama kriva da sem zbolela!!! prosim za nasvet in se vam vnaprej zahvaljujem za vaš trud

Spoštovani!

Zahvaljujemo se Vam za postavljeno vprašanje.

Čeprav ne gre za tipično vprašanje, kot jih v Skupini za pomoč staršem bolnih otrok rešujemo, Vam bomo skušali po naših najboljših močeh pomagati.

Lepo Vas pozdravljam v imenu celotne skupine!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Spoštovani!

Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.

Pravica do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti vam na podlagi navedenega ne pripada. Zavarovanje za primer brezposelnosti ureja Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Ur.l. RS, št. 5/1991 s spremembami, v nadaljevanju: ZZZPB), ki zagotavlja zavarovancem pravice za čas, ko so brez svoje krivde ali proti svoji volji brez zaposlitve, in pravice v primeru, ko postane njihovo delo nepotrebno (1. člen). ZZZPB v 17. členu opredeljuje pravice iz zavarovanja za primer brezposelnosti, med katere sodi tudi denarno nadomestilo. To pravico lahko uveljavljajo zavarovanci, ki so bili pred nastankom brezposelnosti zavarovani za primer brezposelnosti in za njih ni na voljo ustrezne zaposlitve (17.a člen), hkrati pa je njihovo delovno razmerje pred prenehanjem pri enem ali več delodajalcih trajalo vsaj 12 mesecev v zadnjih 18 mesecih (18. člen). Vi teh pogojev, žal, ne izpolnjujete, saj glede na to, da še niste bili zaposleni, tudi niste bili zavarovani za primer brezposelnosti in vam zato pravice po ZZZPB ne pripadajo.

Vprašanja, povezana s pravico do denarne socialne pomoči in s pravico do varstvenega dodatka, pa ureja Zakon o socialno varstvenih prejemkih (Ur.l. RS, št. 61/2010 s spremembami, v nadaljevanju: ZSVarPre). Namen denarne socialne pomoči je zagotoviti sredstva za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb v višini, ki omogoča preživetje (4. člen ZSVArPre), do nje pa so upravičene tiste osebe, ki si ne morejo zagotoviti preživetja same z delom, s pravicami iz dela ali zavarovanja, z dohodki iz premoženja in iz drugih virov oziroma z nadomestili ali prejemki po drugih predpisih ali s pomočjo tistih, ki so jih dolžni preživljati, ali na drug način, določen s tem zakonom (6. člen ZSVarPre).

Po sklenitvi zakonske zveze so Vas starši v skladu z določbo 123. člena Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Ur.l. RS, št. 15/1976 s spremembami) dolžni preživljati le, če vas ne more preživljati vaš zakonec, sicer pa je prav slednji dolžan po svojih sposobnostih skrbeti za vaše preživetje. Pri ugotavljanju materialnega položaja, na podlagi katerega se ugotavlja upravičenost do denarne socialne pomoči, se upoštevajo povprečni mesečni dohodki in prejemki, ugotovljeni za družino, v obdobju treh koledarskih mesecev pred mesecem vložitve vloge (20. člen ZSVarPre), v Vašem primeru pa to torej zajema tudi dohodke vašega zakonca. Denarna socialna pomoč se v skladu z določbo 39. čena ZSVarPre tudi sicer dodeli kot ena denarna pomoč za vso družino. Če skupaj z družinskimi člani (v vašem primeru z zakonskim partnerjem) ne izpolnjujete pogojev in ne zadostite merilom, opredeljenim v zakonu, do denarne socialne pomoči niste upravičeni.

Glede na to, da ste navedli, da Vam je bil dodeljen status invalida, lahko po dopolnjenem 18. letu ob izpolnjevanju pogojev, določenih z zakonom, uveljavljate materialne pravice iz tega naslova, in sicer v skladu s 7.a členom Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb (Ur.l. SRS, št. 41/83 s spremembami, v nadaljevanju: ZDVDTP). Nadomestilo za invalidnost znaša 36 % povprečnega mesečnega čistega osebnega dohodka na zaposlenega v Republiki Sloveniji v minulem letu.

Četudi Vam denarna socialna pomoč ne pripada, lahko preverite, ali morda ustrezate merilom za pridobitev varstvenega dodatka, s katerim se upravičencu zagotavljajo sredstva za kritje življenjskih stroškov, ki nastajajo v daljšem časovnem obdobju (stroški z vzdrževanjem stanovanja, nadomeščanjem trajnih potrošnih dobrin ipd.) in niso stroški za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb (4. člen ZSVarPre). S 1.1.2012 bo namreč stopila v veljavo novela ZSVarPre-A (Ur.l. RS, št. 40/2011), na podlagi katere se bo varstveni dodatek preselil iz pokojninske zakonodaje v socialno in bo tako odvisen od prejemnikovega premoženja. Na podlagi te nove zakonodaje bodo do varstvenega dodatka namreč upravičene tudi osebe, ki so trajno nezaposljive ali trajno nezmožne za delo, če njihov dohodek oziroma lastni dohodek družine presega cenzus za pridobitev denarne socialne pomoči, ne presega pa cenzusa za varstveni dodatek. Tudi, če zaradi višine družinskih prihodkov niste upravičeni do socialne pomoči, Vam torej lahko pripada pravica do varstvenega dodatka, ki ga bo mogoče uveljavljati kot samostojno pravico. Vendar Vas moramo ob tem opozoriti, da v kolikor bi bili do tega varstvenega dodatka upravičeni in ste lastnica nepremičnine, le-te v času prejemanja dodatka ne smete odtujiti ali obremeniti (53. člen ZSVarPre), prav tako pa se bo prejemanje varstvenega dodatka upoštevalo pri dedovanju po osebi, ki ga je prejemala.

Odgovor pripravili:
Sandra Pjanić in Katja Drnovšek, univ. dipl. pravnica ,
članici Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

hvala z vaš trud in izčrpen odgovor..zelo ste prijazni

Hvala Vam za vprašanje!

Z največjim veseljem se trudimo, da bi Vam pomagali, če je to le mogoče.

Vse lepo Vam želim v imenu celotne skupine!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

New Report

Close