Jutranje uriniranje
Lep pozdrav !
Imam težavo z jutranjim uriniranjem, ki se pojavlja že kar nekaj časa… Sicer zjutraj težje uriniram, traja nekaj časa in konkreten del koncentracije, da v miru uriniram. Voda sicer ni rumenkasta, ampak dokaj prozorna, namreč čez dan pijem dokaj dosti vode. Težava se je začela nekako lani, ko sm se bolj intenzivno začel ukvarjati s fitnesom. Čez noč se zgodi zelo zelo redko, da grem urinirat, je pa zato zjutraj mehur zelo zelo poln, večino juter me zjutraj mehur boli, ker je tako zelo poln. Pomislil sem, da mogoče preveč pijem zvečer pred spanjem in čeprav popijem od 19.00 ure dalje le 2 dcl vode, se zjutraj vseeno zbudim z zelo polnim mehurjem (spat grem okoli 23.00). Sicer sem mi nekaj časa ni to zdel ravno problem, ker če užijem več vode, se mi zdi da tudi zjutraj naj bi bil mehur bolj poln, vendar se je včeraj zgodilo da sploh nisem mogel urnirati, to je bil prvič tak problem da mi sploh ni ratalo… Čez 10 minut sem spet probal in je šlo…Čez dan nimam problemov, samo zjutraj.. V bistvu me zanima, v čem bi lahko bil problem.. ?
Najlepša hvala za vaš dragoceni čas !
Spoštovani!
Opisali ste enega tipičnih simptomov, ki spada v skupino tako imenovanih “LUTS” – simptomov spodnjih sečil. Pojavljajo se s staranjem, večanjem prostate, oženjem izhoda iz mehurja, zaradi nevroloških vzrokov ali drugih bolezni…
Če je mehur zjutraj preveč napet, je potrebne več energije, “moči”, da se izprazni (Laplacov zakon). Zato morajo včasih ljudje zjutraj dvakrat zapored na vodo – v “prvo” se mehur ne uspe izprazniti. Prek noči pa lahko nastaja več urina iz številnih razlogov (staranje, draženje mehurja, prekomerno pitje….).
Včasih v takem primeru svetujemo zgolj alfa blokator zvečer – zdravilo ki nato prek noči in zjutraj olajša praznenje mehurja. Včasih opravimo preglede, kot je cistoskopija, pa uroflow – meritev pretoka urina. Včasih na osnovi teh preiskav predlagamo še druge – npr. urodinamiko in pregled pri nefrologu. Vse je zelo odvisno od starosti osebe, prisotnosti morebitnih drugih simptomov spodnjih sečil (kot jih razberemo iz izpolnjenega IPSS vprašalnika), morebitnih drugih zdravil, ki jih jemlje, kliničnega pregleda…
Normalno človek urinira v 24 urah med 1 in 2 litra urina, od tega potem, ko gre spat in skupaj s prvim jutranjim urinom manj kot 1/3 24-urnega urina. Če nekdo v 24-urah polula 3 litre, potem se ne ukvarjamo s težavami spodnjih sečil, ampak ga napotimo k internistu, da ugotovi, zakaj “se tako naliva” – ali je to res potrebno in ali je to bolezensko (npr. diabetes). Poudarim pa naj, da pišem o količini urina, ne o količini popite tekočine. Pri močnem znojenju bo lahko nekdo popil 4 litre tekočine dnevno, pa bo polulal samo 1 liter. Prvo vprašanje torej ni, koliko se popije, temveč koliko se polula. Mehurja ni primerno preveč raztegovati. Primerna količina urina pri enem uriniranju je med 300 in 400 ml, več kot 500 ml naenkrat pa je že preveč.
Lepo pozdravljeni!
Najlepša hvala za odgovor !
Star sem sicer 21 let, zato se bolj obračam na vaš zadnji odstavek, kar ste napisali ima smisel tudi v mojem primeru, sem izvedel par koristnih informacij in si tako lahko lažje postavim smernice in razložim par stvari, glede na to kaj ste napisali..
Še enkrat bi se vam rad zahvalil za vašo pomoč in vaš dragocen čas !
Spoštovani!
Takole na pamet ni moč reči ničesar. Najverjetneje ni nič, lahko pa je marsikaj (pri mladih npr. nevrološko obolenje…). Urolog lahko izmeri pretok urina (uroflow) in zastojni urin ter se z vami pogovori. Na osnovi tega pa je že mogoče sklepati, ali se kaj nakazuje ali ne.