cista na ledvici,magnetna resonanca
Spoštovani!
Zanima me ali je mogoče narediti magnetno resonanco in sicer so mi na ledvici našli cisto (za levo ledvico). Ker sem že v službi izpostavljen sevanju mi CT-ja ne priporočajo in torej razen ultrazvoka trebuha, kjer je bilo to ugotovljeno in kontrastnega slikanja, drugih izvidov nimam.
Bolniki z okvarami ledvic ne smejo na magnetno resonanco, pri kateri se uporablja gadolinij. Ali se lahko opravi magnetna resonanca tudi brez gadolinija.
Prosim za mimprejšen odgovor
mita
Spoštovani!
Vaše vprašanje je nekoliko nejasno. Predvsem moti omemba, da gre za cisto “za” ledvico. Torej mogoče sploh ne pripada ledvici?
Zdi se, da so “nekaj” našli na UZ in sedaj bi bilo treba ugotoviti, kaj je, vendar se vam zdi, da CTja ne bi imeli. Ste še precej mladi, saj ste še v službi.
Najprej je treba povedati, da je UZ zelo subjektivna preiskava, dva preiskovalca bosta lahko v istem dnevu pri istem bolniku prišla do zelo različnih ugotovitev. Zato se je vsekakor smiselno posvetovati z izkušenim strokovnjakom za UZ, največ jih je v UKC Ljubljana. Kadar na osnovi CTja ni mogoče priti do jasnega mnenja o situaciji, pošljemo bolnika na UZ v Lj v UKC. Z UZ ugotovijo tudi, ali je mogoče opraviti biopsijo – torej vzeti vzorec spremembe – to lahko še več prispeva k diagnozi kot slikovna preiskava. Izkušeni strokovnjaki se pogosto odločijo za UZ spremljanje spremembe.
Smisel kontrastnega sredstva je v tem, da omogoči natančnejšo diagnozo. Obarva namreč žile in tako omogoča ločevanje med različnimi tkivnimi strukturami. Tako jodni kot gandolinijev kontrast sta škodljiva za ledvica, vendar so postavljeni jasni kriteriji, kdaj se uporabljata (pri kakšni ledvični funkciji) in kdaj ne. Malo verjetno je, da bi bila ledvična funkcija tako slaba, da kontrasta ne bi mogli uporabiti, hkrati pa bi bili v službi ne na bolniški, je pa seveda tudi to mogoče. Torej ni vprašanje, ali je moč preiskavo (CT ali MR) opraviti brez kontrasta ali ne. Seveda je to še lažje in enostavnjeje. Vendar – kaj si bomo s tem pomagali, pa je vprašanje. Kadar gre za spremembno v ledvici, sum na tumor, potem, če ni takoj jasno in se takoj odločimo za operacijo, spremljamo spremembo s ponavljanjem preiskav. V tem smislu en CT ali ena magnetna resonanca ne pomeni nič. Naredimo jo sedaj, čez 3 mesece, čez 6 mesecev in spremljamo, ali se ugotovljena sprememba spreminja ali ostaja enaka.
Torej vsekakor ni nič narobe, če se napravi kakšen magnet vašega telesa, ki bo morda prispeval k razrešitvi dileme ali pa tudi ne. Če ne bo, bo pač potrebno razmisliti o nadaljnih korakih – ponavljanje MR, MR s kontrastom, CT s kontrastom, biopsija, kirurška eksploracija.
Če ste v službi res izpostavljeni sevanju, potem o tem veste mnogo več kot jaz, torej komentar na to temo ni smiseln. Se pa zdi vaše razmišljanje nekoliko nenavadno – vsako sevanje pač nekaj doprinese – mladi bolniki po operaciji tumorja testisov imajo lahko spremljanje v posebnih primerih tako organizirano, da se CT ponavlja na 3-6 mesecev. Torej se zdi razmišljanje o tem, da ena CT preiskava pomeni problem glede sevanja pri nekom, ki je že tako in tako izpostavljen sevanju, nerazumno. Še posebej v luči dejstva, da za diagnostiko kamnov v sečilih v ZDA uporabljajo CT tudi pri nosečnicah (kar pa se tudi meni zdi nerazumno – vendar izračuni kažejo, da je to v redu).
Torej – seveda ponovite UZ – drugo mnenje in opravite MR (pri tem, še bolj kot pri UZ, je zelo pomembno, na kakšnem aparatu je to opravljeno – nekateri aparati so bistveno slabši kot drugi in lahko ne povedo ničesar), pomembno pa je tudi kdo vam bo izvid odčital. Na osnovi teh preiskav bo jasno, ali je CT s kontrastom potreben ali ne. Vedeti je namreč treba, da bo MR s kontrastom sicer lahko marsikaj povedal, vendar so diagnostični kriteriji za spremembe v ledvicah izdelani za CT, za MR pa še niso tako uveljavljeni, zato lahko ne bo moč zaključiti, za kaj gre. V vsakem primeru pa se bo verjetno spremljalo.
O tem, katero preiskavo boste opravili, tako ali tako svetuje vaš urolog, s katerim se pogovorite o problemu, vaših strahovih in razlogih.
Lepo pozdravljeni!