Operacija pri 5- letnemu dečku
Pozdravljeni.
Pri mojemu petletnemu sinčku je pediatrinja ugotovila, da se en testis ni spustil. Napotila nas je v bolnico, kjer je danes, po pregledu urolog ugotovil, da bo potrebna operacija. Zanima me, ali se gre za rutinski poseg, ali je operacija bolj “zakomplicirana”? Koliko časa traja operacija, ter koliko časa naj bi ostal v bolnišnici? Med samim porodom je bilo veliko težav, sinček je komaj preživel, zanima me, ali to lahko vpliva na sam potek posega?
Za Vaš odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav.
Spoštovani!
Načeloma (če je vse v redu), pridete zjutraj v bolnišnico (dan prej pa obiščete svojega pediatra in potrdi, da je vse v redu), ste ta dan operirani in odpeljete otroka naslednje jutro domov. Navadno pri tej operaciji (orhidopeksiji) prespi v bolnišnici en dan. Gre za rutinsko operacijo, navadno bolj enostavno kot je operacija kile, ki jo delajo začetniki.
Običajno bi naj bila ta operacija opravljena pred drugim letom starosti, za optimalen razvoj testisa. Kadar pa sta v zgodnjem otroštvu testisa v skrotumu (spuščena) ali sta mobilna (enkrat sta doli, drugič pa ne), takrat čakamo in če se kasneje (npr. zaradi rasti) zgodi, da naenkrat nista več oba doli, potem operiramo. Zato pa otroci opravljajo sistematske preglede. Lahko npr. pri enem letu je jajček spodaj, kasneje pri petih pa ne.
Če je jajček, ki ga bo treba operirati, dobro tipen ingvinalno, potem ni pričakovati posebnosti. Če pa ni tipen je pa teoretično možno, da ga ne najdejo. V tem primeru poiščejo “slepe cevke” kjer naj bi jajček bil (pa ga naprimer ni razvit) in za histološko potrditev odstranijo končni del te cevke. Lahko pri operaciji najdejo tudi povsem zakrnel jajček – testis. V takem primeru ga ne fiksirajo v skrotum, temveč ga odstranijo.
Vsekakor bolje pozno kot nikoli – pri operaciji se bo ocenilo, ali je testis na pogled in otip še kolikor toliko v redu – v tem primeru se ga bo pač fiksiralo v skrotum, če pa to ne bo šlo (ker bodo cevke (žile) na katerih je, tako kratke), pa tako daleč proti skrotumu kot je mogoče.
Če jajček takoj najdemo, lahko taka operacija traja 10 min, če pa moramo jajček iskati, nato pa se odločamo, ali ga bomo odstranili ali poskusili vseeno ohranjati, pa lahko tudi dobro uro. To so seveda časi za samo operacijo. Temu je potrebno dodati čas priprave otroka na narkozo na sami operacijski mizi – nastavitev kanalov, uspavanje otroka, zbujanje otroka iz narkoze – ta čas je izrazito različen v posameznih bolnišnicah in navadno traja bistveno dlje kot sama operacija.
Lepo pozdravljeni!
Iskreno se Vam zahvaljujem za Vaš izčrpen odgovor.
Imam še eno vprašanje, in sicer; sinček ima že tretjič bakterije v urinu (ravno včeraj smo začeli jemati Amoksiklav na 12 ur, 14 dni), nič ga ne peče ali boli, za razliko od prejšnjih vnetij; takrat ga je namreč precej peklo in bolelo med samim uriniranjem. Tokrat pa sem ugotovila da nekaj ni v redu na podlagi tega, da hodi zelo pogosto na stranišče, vonj je pa temne barve in ima zelo oster vonj, zelo smrdi. Zanima me, ali bi bilo potrebno otroka napotiti na dodatne preiskave, glede na to da se to vnetje tako pogosto ponavlja? Pa še nekaj me zanima; upam da ni nič narobe če Vam zastavim to vprašanje; je zanj bolj priporočljivo da nosi navadne spodnjice ali boksarice?
Še enkrat se Vam že vnaprej zahvaljujem za Vaš odgovor.
Lep pozdrav.
Spoštovani!
Vprašanje glede boksaric ali navadnih spodnjic ni nič nenavadnega, je relevantno, vendar vam konkretno ne bom znal pomagati. Ozke spodnje hlače svetujemo v nekaterih primerih, vendar ne v pozvezavi s ponavljajočimi se vnetji. V tej zvezi bi bilo kvečjemu pomembno, da se skrbi za redno vsakodnevno menjavanje perila, za čisto perilo.
Ni običajno, da imajo dečki ponavljajoče se uroinfekte. Običaj je, da jih osebni pediater napoti k pediatričnemu nefrologu, ki opravi dodatne preiskave, predvsem gre tu za ultrazvok ter ugotavljanje raznih prirojenih motenj, ki so pokažejo kot ponavljajoča se vnetja, na primer morebitnega refluksa – zatekanja urina iz mehurja nazaj v sečevod ali celo do ledvice, kar je mogoče ugotavljati z ultrazvokom z vbrizganjem kontrasta v mehur ali pa z drugimi nuklearno medicinskimi ali radiološkimi preiskavami. V kolikor se kaj takega najde, se pogosto tudi operira.
K vnetjem sečil lahko prispeva tudi ozka kožica – to ste gotovo že uredili – pomembno pa je redno umivanje glavice pod kožico (če ni bil obrezan).
Torej – ja – menim da je v primeru ponavljajočih se uroinfektov pri otroku smiseln oziroma celo potreben posvet s pediatrom subspecialistom nefrologom.
Lepo pozdravljeni!
Naj se Vam še enkrat zahvalim za razlago.
Dobili smo napotnico za bolnico, za nefrologa.
Po tem, ko smo dobili Amoksiklav, smo jemanje le-tega prekinili, saj je sinček 7. dan jemanja antibiotika dobil vročino, in je pediatrinja svetovala naj prekinemo jemanje. Včeraj je še enkrat opravila uritest(upam, da sem pravilno napisala), danes smo dobili rezultate. Bakterije so spet v urinu, tako da je pediatrinja urin poslala na dodatne preiskave.
Lep pozdrav.
Spoštovani!
S pediatrično urologijo se v Sloveniji posebej ukvarjata prof. Tršinar in dr. Sedlar v UKC Ljubljana ter dr. Bratuš v UKC Maribor. Sprašujete tudi, ali ti delajo privat. Dr. Bratuš vsekakor – pokličite na urologijo v UKC Maribor in vprašajte. Glede Ljubljane pa ne vem zagotovo – pokličite v urološko ambulanto ali na oddelek in poskusite govoriti z njimi – najbrž vam bodo povedali kje in kdaj jih lahko najdete.
Lepo pozdravljeni!