Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Aktiferrin – F

Aktiferrin – F

Pozdravljeni !

Ker sem noseča in imam težave s slabokrvnostjo in težave z jemanjem tablet, ki mi jih predpiše ginekolog (slabost, zgaga, zaprtost), so mi nekateri priporočali Aktiferrin – F železo s folno kislino, da po njih omenjenih težav nimajo.
V Sloveniji tega ne najdem, berem da se naroča preko neta, dobi v lekarni v Avstriji.
Zanima me vaše mnenje, če poznate ta zdravila, kaj sploh so, kako se jih jemlje ?

Hvala za odgovor !

Spoštovani!

Med nosečnostjo se potrebe po železu nekako podvojijo. Telo se sicer na povečane potrebe v veliki meri prilagodi – tako, da železo črpa iz zalog in ga učinkoviteje absorbira iz hrane – vendar ga je kljub temu tekom nosečnosti pogosto potrebno dodajati. V nosečnosti se lahko koncentracija železa v krvi zmanjša, pomembno je, da ne pade pod kritično mejo. To lahko v prvi vrsti preprečimo z prilagojeno prehrano. Živila, bogata z železom so meso, ribe, jajčni rumenjak, polnozrnata žita in stročnice. Železo se bolje absorbira iz živil živalskega izvora. Absorpcijo izboljša sočasno uživanje vitamina C, npr. pitje pomarančnega soka. Nekatera živila in napitki, kot npr. špinača, rabarbara, soja, pravi čaj, kava in kokakola, pa absorpcijo zmanjšujejo. V kolikor zgolj prehrana ni dovolj, svetujemo uporabo zdravil ali prehranskih dopolnil, vendar le po predhodnem posvetu z zdravnikom.

Zdravila, ki vsebujejo železo, so na voljo v različnih oblikah. Med seboj se razlikujejo po obsegu absorpcije in posledično učinkovitosti, še bolj pomembno pa je, da se razlikujejo tudi v prenašanju – nekatere oblike povzročajo manj neželenih učinkov (zlasti prebavnih: slabost, zgaga,…). Jemanje dodatkov železa vodi do zaprtja pri večini ljudi, kar je povsem normalen pojav. Za omilitev priporočamo povečan vnos vlaknin, vendar ne sočasno z železom. Potreben je od 2- do 4- urni zamik. Veliko vlaknin se nahaja v sadju, zelenjavi, žitih, stročnicah in različnih semenih, lahko pa posežete tudi po različni pripravki z vlakninami, ki so na voljo v lekarnah.

V primeru slabosti in težav z zgago se svetuje jemanje železovih pripravkov med jedjo ali po jedi, in sicer zvečer. Pri tovrstnem jemanju so omenjene težave najmanj izražene. Pri določenih oblikah se svetuje sočasno uživanje vitamina C.

Aktiferrin-F je zdravilo, ki vsebuje železo v obliki železovega sulfata, dodano pa ima še vitamin B12, folno kislino in aminokislino serin. Bolj natančno omenjenega pripravka ne poznam, predvidevam pa, da zgoraj omenjenih težav ne povzroča predvsem zaradi relativno nižje vsebnosti železa – ena tableta vsebuje 34 mg železa. Podobne pripravke imate na voljo tudi v Sloveniji (npr Feroglobin ali Floradix), razlika je samo v toliko, da so pri nas registrirani kot prehranska dopolnila, zato je vsebnost železa pri njih že manjša – ena kapsula Feroglobina na primer vsebuje 15 mg železa. Aktiferrin-F je načeloma po sestavi dober pripravek, ne vem pa kako je v tem primeru z internetno prodajo. Če se odločiti za uporabo pripravka Aktiferrin-F, vam vsekakor bolj svetujem, da ga greste kupiti v Avstrijo.

Če ste poskusila že več različnih oblik zdravil z železom (tudi Haematopan ali sirup – Ferrum Lek oz. Legofer) in če ste jih vzela v večernem času po jedi pa so bile kljub temu prisotne omenjene težave, potem vam vsekakor svetujem, da se svojim zdravnikom pogovorite o možnosti uporabe zdravila Aktiferrin-F ali prehranskih dopolnil z železom, ki so na voljo tudi pri nas.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close