Nikotin
Spoštovani!
Za pomoč pri zdravljenju odvisnosti od kajenja z zmanjšanjem potrebe po nikotinu in zmanjšanjem odtegnitvenih simptomov, se najpogosteje uporablja nikotinska nadomestna terapija.
Nikotinska nadomestna terapija izboljša uspeh opustitve kajenja preko kombinacije mehanizmov:
-zmanjša jakost simptomov abstinenčnega sindroma
-zmanjša željo po tobačnem izdelku
-alternativa v situacijah, ko lahko nastopi želja po tobačnem izdelku.
Nikotinska nadomestna terapija je na voljo v več oblikah:
– žvečilni gumi z nikotinom
Na voljo so žvečilni gumiji z vsebnostjo nikotina 2 mg za zmerne kadilce (do 20 cigaret na dan) in 4 mg za hude kadilce (več kot 20 cigaret na dan)
Uporaba:
– 1 do 2 žvečilna gumija na uro, vendar največ 12 do 15 dnevno
– število žvečilnih gumijev se postopno zmanjšuje in zdravljenje zaključi, ko se porabi le 1-2 žvečilna gumija na dan
– potrebna je pravilna tehnika žvečenja
– transdermalni obliž z nikotinom
Obliži nikotin sproščajo konstantno 16 ur. Na voljo so obliži z jakostjo 10, 15 ali 25 mg.
Uporaba:
– obliž se namesti na čist, suh, neporaščen in nepoškodovan predel kože na trupu, rokah ali bokih (nalepi se zjutraj, odstrani zvečer)
– hudi kadilci (kajenje > 20 cigaret/dan) začnejo z obliži 25 mg/16 ur (8 tednov en obliž na dan). Potem je treba začeti obliže postopoma opuščati. Dva tedna je treba uporabljati po en obliž 15 mg/16 ur na dan, nato pa še 2 tedna po en obliž 10 mg/16 ur na dan.
– zmerni kadilci (kajenje < 20 cigaret/dan) začnejo z obliži 15 mg/16 ur (8 tednov, en obliž na dan). Nato se zmanjša odmerek na 10 mg/16 ur obliž, ki se ga uporablja zadnje 4 tedne.
– obližev praviloma ni priporočljivo uporabljati več kot 6 mesecev
Neželeni učinki nikotina
Poleg odvisnosti, ki jo povzroča uporaba nikotina, se pogosto pojavljajo tudi drugi neželeni simptomi: omotica, glavobol, nespečnost, motnje srčnega ritma, razbijanje srca, prebavne težave, kolcanje, slabost, bruhanje,…
Čezmerna uporaba nikotina lahko povzroči simptome prevelikega odmerjanja. Simptomi zastrupitve z nikotinom vključujejo slabost, slinjenje, bolečine v trebuhu, drisko, znojenje, glavobol, omotico, motnje sluha in splošno oslabelost.
Lep pozdrav,
Kaj pa menite glede fugiranja (švedski snus) ? Sam nisem kadilec, bi pa probal alternativno zdravljenje za mojo bolezen ulcerozni kolitis, ki naj bi bila zelo učinkovita. Prebral na wikipediji citiram :
Unlike Crohn’s disease, ulcerative colitis has a lesser prevalence in smokers than non-smokers. Patients who choose to use smoking as a treatment should keep a record regarding smoking cessation and the onset or relapse of ulcerative colitis to verify associations.[28][29] Studies using a transdermal nicotine patch have shown clinical and histological improvement.[30] In one double-blind, placebo controlled, study conducted in theUnited Kingdom 48.6% of patients who used the nicotine patch, in conjunction with their standard treatment, showed complete resolution of symptoms. Another randomized, double-blind, placebo-controlled, single-center clinical trial conducted in the United States showed that 39% of participants showed significant improvement vs. 3% of placebo.[31] Use of a transdermal nicotine patch without the addition of other standard treatments such as mesalazine has relapse occurrence rates similar to standard treatment without the use of nicotine.
Hvala za vaše mnenje
Spoštovani!
Na žalost mi je uporaba nikotina v terapevtske namene pri zdravljenju ulceroznega kolitisa premalo poznana, da bi vam lahko podal verodostojen komentar omenjenega citata.
Predlagam, da se posvetujete s svojim zdravnikom oz. specialistom.
Lep pozdrav,