izvid urina
Spoštovani!
Tudi ostalo je v redu, razen “LEU 100”. Kaj naj bi točno to pomenilo, ni čisto jasno, lahko pa bi pomenilo, da je v urinu obilo levkocitov (predvidevam, da je vprašanje interpretacija izvida analize urina, niti tega niste napisali, kaj šele, kakšne so težave, zakaj je bila analiza opravljena, pri moškem ali ženski, koliko stari, ali jemlje kakšna zdravila itd).
Levkociti v urinu lahko pomenijo bakterijsko vnetje, če pa ni bakterij pa bolj nakazujejo na spolno prenosljivo okužbo. Drugače pa se zdi, da je to izvid iz testnega listka ali iz avtomatskega analizatorja. Izvid LEU 100 ni normalen in zahteva najprej, pred vsem drugim, pravi pregled urina – v laboratoriju strokovnjak pogleda sediment urina pod mikroskopom in napiše, kaj vidi. Tako se pojasni, ali so tisti LEU 100 res levkociti ali pa morda ploščati epitelij – se pravi da gre za nepravilni odvzem…
Torej – najbrž je to avtomatski izvid, LEU 100 ni normalno, potrebno je pregledati urin “zares” – se pravi v pravem laboratoriju – sediment urina.
Lepo pozdravljeni!
Lep pozdrav.
Bila sem na pregledu zaradi bolecin,pretakanja po trebuhu in izmenjave driske in zaprtja. Dobila sem rezultate kjer so mi delali EKG,obcutljivost na laktozo itd. Zanima me kaj pomeni izvid.
EKG: sinus ritem,fr.89/min.,inkompletni desnokracni blok,i.v. motnje prevajanja,cona prehoda V4,PQ doba normalna.
Test na laktozno intoleranco pozitiven.
L 6.9,E4.9,Hb 143,Ht =.43,MCV 89,trombociti 209,DKS b.p.. Secina 2.2,kreatinin 59,GFR nad 60,CRP 0.1,zelezo 14.3,gama GT,Na,K,kloridi,bilirubin celotni,direktni,AST,ALT,LDH,AF b.p.
Urin: E2+,L2+,v sedimentu stevilne bakterije,sicer izluzenih 10-20 E,10-20 L,stevilni epitel.
Zahvaljujem se za odgovor.
Spoštovani!
Glede izvida EKG se obrnite na internista ali na internista kardiologa.
Glede izvida intolerance na lahkozo se obrnite na gastroenterologa. Do pogovora z njim pa lahko iz prehrane črtate živila, ki vsebujejo laktozo (mlečni sladkor).
Glede izvida urina predlagam ponovni odvzem, saj vzorca očitno niste dali pravilno (srednji curek, razprtje sramnih ustnic, predhodno umivanje spolovila…) – na to opozarja izvid, ki omenja “številni epitel”. Če bo izvid takšen, kot ste ga napisali, le da ne bo omenjenega epitela, potem gre za uroinfekt – vnetje mehurja ki se zdravi z antibiotikom. Po zdraljenju pa je potrebno preudariti (glede na vaša leta, navade, zgodovino itd) ali so glede vnetij sečil potrebne še nadaljne preiskave ali ne.
Lepo pozdravljeni!
Pozdravljeni!
Zanima me sledeče:
V kratkem času, ob seznanitvi z očetovim težkim bolezenskim stanjem, sem shujšala za 6 kilogramov (iz 60 na 54 kg). Od takrat čutim pritisk v spodnjem delu trebuha. Analiza urina je pokazala U-Levkociti-1, Sed-Levkociti 8-10, številni fosfati, številen pl.ep. in številne okužbe. Ostalo je vse v mejah normale. Hematološke preiskave so v mejah normale, razen K-MCV, ki znaša 99. Biokemija je v redu. Stanford ni pokazal nobenih anomalij. Ginekološko sem pregledana in vse je v redu. Sklepati gre, da je težava morda le povezana z naglo izgubo teže. Ali mi lahko kaj svetujete?
Spoštovani!
Vsekakor je smiselno, da se glede vašega zdravstvenega stanja posvetujete z osebnih zdravnikom.
Čeprav ni jasno, kaj pomeni v izvidu urina “številne okužbe” – verjetno mislite na številne bakterije, je o izvidu urina mogoče reči dvoje:
1. urin ni bil pravilno odvzet – poročajo namreč o ploščatoceličnem epitelu – to pomeni, da ali ni bi dan srednji curek ali niste bili dobro umiti ob dajanju urina ali pa curek urina ni tekel direktno v lonček ampak je izpiral kožo/sluznico preden je pristal v lončku.
2. kaže na uroinfekt.
3. če gre res za številne “fosfate” in ne “urate” – to kaže verjetno na višji pH urina – kakšen je pa bil? Če je bil več od 6 ali celo več od 6.5, poskusite urin zakisati, na primer s C vitaminom do 1000 mg dnevno.
Po sanaciji uroinfekta predlagam ponovno analizo urina, tokrat bodite posebej pozorni pri oddaji vzorca.
Smiselno bi bilo opraviti tudi UZ abdomna in sečil – prvo vprašanje so kamni v sečilih (drobci fosfatov v urinu), drugo pa morebitni vzroki hujšanja. Hujšate lahko tudi zaradi kroničnega vnetja.
Glede izvida MCV – morda je to razlog za posvet s hematologom. Ali res ne pijete nič alkohola? Običajno imajo povišan MCV tisti, ki pretiravajo z alkoholom – posledica pomanjkanja folne kisline ali vitamina B12, lahko pa seveda tudi iz drugih vzorkov.
Ali je vaša prehrana uravnovešena – se pravi vsebuje dovolj sadja in zelenjave (vsak dan večja porcija zelene solate) in dovolj rdečega mesa (vsak dan)?
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
danes (nedelja) sem obiskala urgentno ambulanto, zaradi bolečin pri uriniranju, hude bolečine na desni bočni strani hrbta pod rebri, ki se je pojavila danes ponoči, že nekaj dni pa opažam kri v urinu. Vročine nimam. Zadnje čase sem fizično močno aktivna, saj sem zaradi poškodbe preležala nekaj mesecev, sedaj pa se rehabilitiram s pomočjo fizioterapij in fitnesa. V slednjem sem, pri izvajanju trebušnjakov, začutila močno bolečino (10 dni nazaj) v spodnjem desnem predelu trebuha, ki je nato trajala še nekaj dni, sedaj pa je ni več. Potem se je pojavila krvavitev, še kasneje bolečina pri uriniranju in nazadnje bolečina na področju desne ledvice.
Dobila sem zdravilo Ciprinol. Ker je bil izvid preiskave urina narejen zelo hitro, predvidevam, da v kakšnem avtomatu, na njem pa ni primerjalnih vrednosti, ki bi mi kaj več povedale o odstopanjih, vas vljudno naprošam za razlago izvida:
SG 1.005
pH 7
*LEU 5000 Leu/ul
*NIT pos
*PRO 150 mg/dl
GLU norm
*KET 50 mg/dl
UBG norm
BIL neg
*ERY 250 Ery/ul
Predvsem me zanima ali je iz izvida jasno razvidno, da gre za infekcijo ali je možno da se za tem lahko skriva še kaj drugega, kakšni kamni, cista ali poškodba?
Za odgovor se najlepše zahvaljujem.
Spoštovani!
Načeloma je vedno mogoče, da se za uroinfektom skriva še kaj drugega. Zato je smiselno, če se enostavni uroinfekti ponavljajo (enostavni – mlada ženska, bolečine samo v spodnjem delu trebuha, pekoče uriniranje), opraviti dodatne preiskave. Najprej pa je seveda potrebno uroinfekt pozdraviti. V vašem primeru pa navajate tudi bolečine ledveno. To pa bi govorilo za zapleten uroinfekt.
V primeru izvida, ki ga navajate (pozitivni nitriti, levkociti v urinu) gre skoraj gotovo za vnetje, če je hkrati še bolečina ledveno, potem gre za pielitis/ pielonefritis. V kolikor zdravljenje ne bo učinkovalo ali če bi se stanje slabšalo, pojavila vročina, bi bila lahko potrebna hospitalizacija – pielonefritis se pogosto zdravi v bolnišnici. Tudi ultrazvočni pregled trebuha (sečil) je smiseln, enako kot kontrola normalizacije urina, saj bolečina ledveno kaže na prizadetost zgornjih sečil – ledvic – lahko gre za vnetje kar tako, vendar je vloga UZ preiskave in RTG slike, da izključi morebitne zaplete ali očitne vzroke, ki bi zahtevali še dodatno zdravljenje (npr. kamne…). Kamen namreč lahko povzroči zastoj odtekanja urina, zato pride do vnetja. Tako je potrebno razen zdravljenja vnetja reševati tudi vzrok. Skratka lahko gre za precej resno zadevo, upati pa je, da se bo rešilo, vi pa skrbno uživajte veliko tekočin (ketoni v urinu kažejo na to, da tega ravno niste počeli) in če se bo poslabšalo in pojavila vročina vsekakor pojdite ponovno na pregled, tudi v urgentno službo. Povišani eritrociti v urinu so lahko posledica samega vnetja, lahko posledica kamna, lahko pa še česa drugega – to se raziskuje potem, ko je vnetje odpravljeno. Bolj zaskrbljujoča je v tej situaciji (torej levkociti in nitriti) ledvena bolečina – če antibiotik ne bo bistveno izboljšal stanja hitro, so potrebne dodatne preiskave (laboratorij, Sanford, ultrazvok) in ukrepanje.
Lepo pozdravljeni!