hude bolečine, prilozen UZ izvid
Pozdravljeni!
Oče je imel v petek hude bolečine po trebuhu, spodaj na levi strani, bolečina se je s časom širila proti sredini trebuha, ker ni bilo kirurga je dobil spasmex ter ketonal in bil naptoten domov. Naslednje jutro je imel preiskave krvi, urina, naredili UZ ter CT z izotopi (izvida ter CDja še ni prejel).
Rečeno je bilo, da gre za kamenček, ki bo čez čas našel svojo pot ven, vendar se je sedaj pojavila huda bolečina na desni strani. Prilagam Izvide ter 8 slik z UZ.
Povezave do slik:
UZ_1
UZ_2
UZ_3
UZ_4
Izvid
Izvid_2
Lab. izvid
Prosili bi za razlago izvidov ter kakšen nasvet.
Naj omenim še to, da bolečine obstajajo že 6 let, po laparoskopski operaciji žolča.
Če je potrebno imamo tudi 3 zgoščenke s prejšnjih CT slikanj, lahko izdelamo posamezne slike, lahko pošljemo po pošti v pregled in svetovanje. V tem trenutku smo resnično obupani.
Lep pozdrav.
Spoštovani!
Izvid urina ne govori za kamenček (ni eritrocitov).
CTja z izotopi ni. Obstaja CT, CT s kontrastom in PET CT. Kaj je CT z izotopi ne vem in torej ne morem pomagati. CT urografija – CT s kontrastom.
UZ ne govori za hidronefrozo hujše stopnje.
Bojim se, da gre v tem primeru za dva ločena problema. Glede kamenčka je jasno – če je manjši od 5 mm, čakamo če se bo izločil sam. In kamenček sam lahko močno boli ampak ni nič tragičenga. CT brez kontrasta in v kombinaciji s CT urografijo 100% pojasni, ali gre za kamenček ali ne.
Preiskave, ki bi kasneje, po odstranitvi kamenčka (spontano ali drugače) prišli še v poštev, sta IV urografija in dinamična scintigrafija ledvic (to pa je preiskava z izotopi) in bi povedale, ali so lahko druge bolečine, ki jih tudi omenja, kakorkoli povezane z ledvicami.
Vi omenjate 3 CT preiskave in 6 letno zgodovino bolezni. Tako da rešitev najbrž ni enostavna. Če je kakorkoli povezana z ledvicami, bi odgovorile zgoraj navedene preiskave (CT brez kontrasta in urografija, RTG IV urografija in dinamična scintigrafija ledvic). Predvsem pa bo potrebno pojasniti, kaj je tisto, kar UZ opisuje kot “formacijo v abdomnu”.
Izvid CT urografije – kamenček v sečevodu tik pred mehurjem se je dosedaj najbrž že izločil – ga je polulal. Če še ni, naj pije dosti tekočine, nikakor naj ne jemlje Spasmexa, pač pa naj jemlje Omnic OCAS 2×1, nabavi naj si Rowatinex 4×1 in skače po stopnicah ob uživanju dosti tekočin. Če kamenček po 3 tednih ne bo šel ven ali če bo imel take bolečine, da bodo potrebne redne injekcije, tablete ne bodo pomagale, ga bodo pač hospitalizirali in kamenček odstranili s kratkim urološkim posegom (ureteroskopsko). Običajno pa se takšni kamenčki izločijo sami.
Kar se kamenčka tiče, je torej to običajno: bolečine so hujše kot pri porodu, čakamo da ga polula sam, nima nobene zveze z operacijo žolčnika. Kaj je pa še drugega, kar najverjetneje nima nobene povezave s sedanjim dogajanjem s kamenčkom, pa je drugo vprašanje.
Lepo pozdravljeni!
Najlepša hvala za Vaš odgovor.
Glede CT se jaz motim, ker v tistem trenutku je bil že povsem brez moči, rekel je zgolj to, da so mu pred slikanjem nekaj vbrizgali v žilo.
Kamenček se v tem času še ni izločil oz. on tega ni opazil. Včeraj je bila bolečina prisotna po celem trebuhu, vendar je bila na desni veliko bolj izrazita. Osebnega zdravnika ni, zdravnica, ki ga nadomešča, ga ni hotela sprejeti danes.
Nisem omenil da je po operaciji žolča v telesu ostalo nekaj sponk in kirurškega materiala. Če to povzroča težave nam ni znano, nenavadno je, da so se ravno takrat te bolečine pojavile.
Napisali ste naj jemlje Omnic OCAS 2×1, ter si nabavi Rowatinex 4×1, ali lahko kupi ta zdravila brez recepta?
Skakanje pa ne bo šlo, ker komaj hodi.
CT slikanj je bilo več, 3 so bili v letu 2010, vendar je našel tudi stare CDje:
CT abdomna 22.9.2005,
CT 21.2.2006,
CT trebušnih organov brez in s KS 12.4.2010,
CT trebušnih organov brez KS 16.4.2010,
CT torakalne hrbtenice 9.6.2010
CT 20.8.2011 – tega še niso poslali po pošti in ga nismo imeli priložnosti videt.
Spodaj so povezave do nekaj slik iz CT slikanja v letu 2010:
slika_1
slika_2 Tukaj je na sredini slike vidna nekakšna bela kljukica, to naj bi bila sponka
slika_3 tukaj je vidna še ena sponka
slika_4
slika_5 še ena sponka, verjetno ista kot na sliki 3
slika_6
slika_7
Kako pa se pojasni tisto formacijo v abdomnu? Predpostavljam, da je potrebna napotnica.
Kaj pa pregled vseh izvidov in vseh slikanj, ki jih ima? A je možno komu sploh poslati vse izvide in CDje, da bi stvari pregledal in podal neko mnenje? Morda kje v tujini?
To sprašujem zato, ker se vrtimo v začaranem krogu, od osebnega zdravnika nikoli ne dobi nobene napotnice, še zdravil mu ne predpiše, vse kar dobi je Lekadol. Ko kakšen zdravnik vidi, da nekaj ni v redu, ga napoti h kirurgu, ki je operiral žolč, ta pa zadevo zaključi kot je zanj najboljše.
V zadnjem letu je shujšal za 25kg, maja je imel še operacijo vratne hrbtenice, kjer je bil kirurg zaskrbljen nad težo, predvsem nad pomanjkanjem mišične mase, rekel je, da ima vrat vsaj 2x pretanek, tudi moči nima več, ne v rokah ne v nogah,….
Sprejemam vse predloge, ker se nam resnično ne sanja več kaj je potrebno narediti, da se zadeva uredi.
Spoštovani!
Zdi se, da gre za dva različna problema. Glede kamenčka v spodnji tretjini sečevoda – če povzroča hude bolečine in se ne premakne, je stvar rutinska – urolog opravi ureteroskopijo in kamenček odstrani. Seveda je treba priti na vrsto, saj je to operacija v narkozi…. razlog za sprejem v bolnišnico na urološki oddelek je lahko huda bolečina, ki zahteva injekcije in se s tabletami ne da urejati. Možno je, da pri posegu pride do poškodbe sečevoda, v tem primeru je potrebna lahko tudi odprta operacija. Kamenček je teoretično tudi v spodnji tretjini sečevoda mogoče drobiti z zunajtelesnim drobljenjem (ESWL), kar opravljajo v Ljubljani in na Bledu. Ko bo kamenček odstranjen in bo iv urografija pokazala, da sedaj ni nobenih ovir v sečevodu, se boste lotili pa drugega problema – najprej analizo CT slik nato pa morda punkcija tega v katerem od kliničnih centrov ali morda celo odprta (ali laparoskopska) eksploracija – se pravi operacija, ki bo pogledala, če se da kaj najti. Ampak najprej pač odstranite kamenček, da odstranite ta izvor bolečin.
Kako bi ravnal sam, če bi mi to odkrili, potem ko bi mi odstranili kamenček – pridobil bi napotnico za kontrolni UZ v UKC Lj, kjer rešujejo te stvari iz cele Slo – tam povedo, ali je res prisotna “prekrvavljena tkivna formacija”, povedo kaj je in kako z njo: ali opazovati, ali punktirati ali kaj drugega.
Glede bolečin pa so pristojni strokovnjaki za bolečino – zdravniki specialisti anestezisti, ki se posebej superspecializirajo za zdravljenje bolečine, imajo ordinacije za zdravljenje bolečine in če gre za neko dalj časa trajajočo bolečino (več let), potem pač eden od njih to obravnava in vodi.
Omnic in Rowatinex sta na recept (Omnic zeleni, Rowatinex pa beli, samoplačniški).
Lepo pozdravljeni!
Najlepša hvala za odgovor.
Nič novega glede kamna. Ni čutil nobene bolečine, da bi ga izločil, zato sklepa, da ga še ni.
Glede tablet ni dobil ničesar, osebni zdravnik se je ponovno odločil, da je Lekadol več kot preveč.
Ker do včeraj še ni bilo CT izvida, je poklical v bolnišnico, kjer so bili prepričani, da bo s takimi izvidi moral ostati in zato niso poslali izvida, pač pa ga dali kirurgu. Danes je prejel kopijo izvida po pošti (vendar brez CDja), kjer piše:
Proti klinični problem je sum na nefrolitiazo levo.
Pri ultrazvočnem pregledu je opisana še formacija v desnem hemiabdomna, nejasnega izvora.
Naredimo UZ abdomna pred in po aplikaciji kontrasta.
V jetrih ne vidim patoloških mas. V arterijski fazi je videti v predelu S7/5 bolj lateralno fokalno kopičenje KS premera 16x10mm – hamengion? drugo? Stanje po holecistektomiji, metalni klipi v loži žolčnika.
Vranica je normalno velika, noramlno sta veliki tudi nadledvični žlezi, lateralni krak leve nadledvične žleze je vretenasto zadebeljen namerim 16,9×12,7mm – incidentalom.
Pankreas je normalnega izgleda. ledvici sta primerne lege, oblike in velikosti. Leva ledvica nekoliko z zakasnitvijo koncentrira KS, videti je tudi nekoliko širši pielokalicealni sistem.
Pod trebušno steno desno je videti v maščevju polkrožno kovinsko sponko (“odpadla” sponka po holecistektomiji?). Podobno sponko je videti v predelu “Douglasa”.
V desnem hemiabdomnu ne najdem UZ opisane formacije.
V predelu sečnega mehurja – intramuralni del levega sečevoda je na ostiju videti droben kamen premera 3mm. Sečevod pred intramuralnim delom je nekoliko širši. Videti je vretenasto anevrizmatsko razširjeno distalno AIC levo, prečno namerim 21,9mm, anevrizma je dolga cca 30mm. Divertikuloza kolona.
Na skeletu je videti osteohondrozo L5-S1 z močno izraženim kljunastimi anteriornimi spondilofiti, videti je tudi kalciniranje posterioriorne spondilofite.
Struktura corpusa L3 je nekoliko spremenjenega videza – kostni hemangiom.
Dve ledvični arteriji desno.
Svetujem da pacient opravi MRI jeter nadledvičnih žlez.
Po tem izvidu sodeč, stanje ni ravno dobro in bi bilo potrebno opraviti nadaljnje preiskave.
LP
Spoštovani!
Po izvidih sodeč se ne dogaja nič posebej resnega ali hudega, drži pa, da so smiselne in potrebne nadalnje preiskave, da to potrdijo. Oglasi naj se torej pri osebnem zdravniku, ki ga bo na te preiskave napotil.
Torej glede naključno ugotovoljene spremembe na nadledvičnici ga bo napotil k internistu endokrinologu, ki bo s preiskavami (najverjetneje krvi) izključil morebitni hormonsko aktivni tumorček (incidentalom) v nadledvičnici. MRI slikanje pa ga bo natančneje opredelilo – vprašanje je namreč – ali ga bodo zgolj spremljali (ponavljali UZ na 6 -12 mesecev), če morda ne raste, ali pa bi ga bilo potrebno odstraniti (majhna verjetnost, dokler je tako mali).
Glede kamenčka je stvar enostavna – če ne bo šel sam ven, ga bo pač dal ven urolog z ureteroskopom ali pa ga bo morda celo razbijal z ESWL. Res pa je, da se lahko na to dolgo čaka – za ureteroskopijo je namreč običajno potrebna narkoza, na to pa se lahko čaka tudi več kot pol leta, saj ni nujna stvar. Upam da je že kje v vrsti in vpisan za ta poseg ter da jemlje zdravila (Omnic in Rowatinex), ki povečajo možnost izplavljenja kamenčka.
Glede ugotovljenega dogajanja na žilju je morda smiseln pregled pri angiologu ali žilnem kirurgu.
Za kosti so tu ortopedi.
Skratka slike so odkrile kup običajnih stvari, morda nobena od teh dejansko ne zahteva zdravljenja, verjetno pa je smiselno (vsaj za nadledvičnico tudi res potrebno), da se natančenje opredelijo – vsaka posebej in se razčisti to. Upam, da ste že dobili kup napotnic in se za vsako stvar posebej tudi že naročili in čakate v kupu različni čakalnih seznamov za preglede, npr. na MR slikanje, ortopeda, žilnega kirurga, gastroenterologa (divertikulitis) ter na prednostni listi pri endokrinologu, pri urologu pa ste gotovo že bili pregledani in ste že na listi v vrsti za ureteroskopijo, če bo ta potrebna.
Lepo pozdravljeni!
Pozdravljeni!
Tistih zdravil ni dobil, od napotnic pa je zdravnik napisal zgolj za urologa (navadno napotnico), za MRI (samo jetra) ter za žilnega kirurga, pa še tu je imel za pripomniti, da je vse to nepotrebno.
Sedaj pospešeno iščemo drugega osebnega zdravnika, če ga bomo našli pa je drugo vprašanje. Na žalost so vsi prezasedeni.
LP
Spoštovani!
Verjetno zamenjava osebnega zdravnika ni najboljša pot. Bolj smiseln se zdi pogovor z osebnim zdravnikom, kamor pridete skupaj svojci in bolnik in se pogovorite o tem, kaj in kako.
Sicer pa problema kamna v sečevodu osebni zdravnik ne more rešiti, to rešuje urolog. Če se pojavi huda bolečina zaradi ledvičnega napada, potem se navadno to zgodi zvečer, med vikendom. Takrat osebni zdravnik ne dela. Takrat so urgentne službe, ki bolnika napotijo na urološki oddelek, naprej pa je stvar urologa – tu bi težko pripisali kakršnokoli odgovornost osebnemu zdravniku. Končno sem tudi sam na osnovi vseh vaših navedb napisal, da “se po izvidih sodeč najbrž ne dogaja nič posebej resnega ali hudega”. Ampak seveda na osnovi takratnih izvidov.
Predlagam da še enkrat premislite in se pogovorite. Lepo pozdravljeni!
Trenutno to nikogar ne zanima, tako da sami rešujemo kakor najbolje znamo.
Njegov osebni zdravnik se ne pogovarja, ne piše napotnic, če mu kateri zdravnik tega ne napiše v izvidu, ne piše receptov za zdravila in dela zgolj 2 dni v tednu po 6 ur na dan, ostale dneve je v drugi ordinaciji, ki pa je predaleč.
Smo pa v tem času dobili še zadnja CDja z rentgena in CT slikanja. Na posnetkih so sponke jasno vidne, ter tudi to, da so ponovno spremenile pozicijo.
lep pozdrav
Spoštovani!
Kirurške sponke so namenjene zato, da ostanejo v organizmu. Iskanje kirurških sponk in njihova odstranitev bi teoretično povzročila mnogo več škode kot če se pustijo pri miru. Kirurške sponke ne škodijo. Verjetno bi pri operaciji s katero bi želeli odstraniti sponke uporabili kop novih sponk, da bi prišli do “tistih”. Bolniki po radikalni operaciji prostate ali mehurja imajo pogosto v organizmu na desetine klipov, ki so tam za večno.
Pravtako pri operacijah črevesa s “steplerji” se vrgadijo velike količine drobnih titanijevih sponk pri anastomozah – teh operacij je še več, saj je rak črevesa še pogostejši od raka prostate (rak črevesa je namreč pri ženskah in moških, rak prostate pa samo pri moških).
Seveda ne rečem, da ni možna izjema, da bi kakšna sponka kdaj teoretično lahko tudi delala težave od biljonov sponk, ki jih imajo ljudje po vsem svetu v organizmu, kljub temu pa v svetu vsakdan vgradijo v telesa sto-tisoče večjih ali manjših titanijevih sponk, ki tam vedno ostanejo za vedno in nikoli ne delajo težav.
Težave lahko delajo šivi – ti pa povzročajo tujkove granulome, lahko še leta po operaciji….
Navedeno je najbrž eden od razlogov, za nezaupanje v vas in vaše pritožbe s strani zdravstvenega osebja. Namreč če se nekdo pritožuje zaradi sponk, je to skrajno nenavadno, neobičajno, redko in zelo malo verjetno, da bi bilo to res problem. To lahko vodi v situacijo, ko se zaradi tega (to se zdi – problem s sponkami namreč – čeprav je najbrž teoretično mogoče, v praksi problem za psihiatra) zanemarijo drugi problemi, ki pa so lahko dejansko prisotni.
Predlagam da se lotite vsekega problema posebej in ne omenjate sponk, saj vas te (četudi je morda teoretično to mogoče) kompromitirajo v vsakem stiku z zdravstveno službo posebej in odvzamejo kredibilnost in resnost. V zvezi s kamnom v sečilih si pri urologu (ogromno jih je privat – pojdite k privatniku ki dela tudi v bolnišnici) organizirajte ureteroskopijo, kjer se bo sečevod pregledal z ureteroskopom in bo tako popolnoma jasno, ali je kamen ali ni. Podobno se lotite drugih problemov. Šele ko bodo vsi rešeni oziroma obdelani, se spet lotite sponk. Ampak te spadajo izključno k abdominalnemu kirurgu. Če ne pri nas, boste samoplačniško v tujini gotovo našli koga, ki bi se jih lotil odstranjevati. Čeprav je verjetnost, da sponke predstavljajo kakršenkoli problem, izjemno majhna. V tujini je za denar mogoče dobiti marsikaj, še posebej takrat, ko bolnik nima s tistim, ki ga bo operiral, kasneje nobenega stika več.
Lepo pozdravljeni!
Glede na to, da so sponke normalne, mi lahko prosim razložite funkcijo sponk v poziciji 2 pa 3 s slike: SLIKA ?
Razen operacije žolča in letos vratne hrbtenice, ni imel drugih operacij.
Spoštovani!
Čeprav to ne spada v področje urologije, si bom, ker je slika zanimiva, vendarle drznil napisati laično mnenje. Zakaj laično? Zato ker se sam spoznam na kamen v sečevodu, ne pa na sponke v trebuhu. S tem se ukvarja abdominalni kirurg. Slednji pa nima nič s kamnom v sečevodu. To je tako, kot bi od pleskarja zahtevali, da vam priklopi elektriko, od električarja pa, da napelje vodo. Ne gre. Vsaka stroka se ukvarja s svojim problemom. Ampak načeloma, tako kot ima lahko pleskar svoje mnenje o vodovodni napeljavi (čeprav se s tem ne ukvarja), lahko tudi jaz napišem svoje mnenje o problemu, ki ne spada v področje urologije.
Na sliki se zdi, da so vidne 3 lokacije sponk. Sponke 1 so na mestu, kjer je najbrž bil žolčnik. Sedaj ne opravljajo nobene funkcije več – opravljale pa so jo tako dolgo po operaciji, da se je tkivo, kjer je bilo prekinjeno in speto s sponkami (žile in vodi), zabrazgotinilo. Sedaj so pač tam in nimajo nobene vloge več. Sponke na poziciji 2 in 3, enako kot sponke na poziciji 1, najbrž nimajo nobene vloge. Pač prosto se gibljejo po trebušni votlini in nič ne škodijo niti nič ne koristijo. Morda jih bo celo sčasoma več (če bodo tiste iz pozicije 1 še odpadale). Če se premikajo, je še posebej jasno da ne morejo povzročati težav na enem mestu, saj bi se sicer težave selile. Načeloma se laično zdi, da bi operacija za odstranitev sponk lahko povzročila zarastline ki pa bi dejansko lahko prinesle težave in bolečine. Vendar je povsem mogoče in verjetno, da bi marsikje v tujini samoplačniško bili pripravljeni opraviti tako operacijo – njih namreč ne bi zanimalo, kaj bo z bolnikom kasneje – bi pa pobrali denar. Teoretično pa je seveda mogoče, da bi tudi sponke lahko povzročile težave, vendar je ta možnost izjemno majhna.
Še enkrat – to je zgolj mnenje vodovodarja o načinih vezave električnih vodov – urolog ni pristojen za vprašanja abdominalne kirurgije.
Lepo pozdravljeni!