Najdi forum

Predpisovanje in izdaja zdravil na recept

Spoštovani mene pa zanima ena stvar, ki mogoče ni ravno pravne oblike. Gre namreč za to, da sem mamica dveh otrok s KAH-om…in na tri mesece v endokrinološki ambulanti PKL dobimo recepte za zdravilo Hidrocotison, ki ga moji otroci nujno potrebujejo za normalno delovanje telesa. Vedno pa se zgodi sledeče: ko pridem v Ljubljansko lekarno…( katerokoli enoto ) mi farmacevtka preračunava količino na receptu in že večkrat se je zgodilo, da sem iz lekarne odšla z manj škatlicami zdravila kot ga je napisal zdravnik. Poslala sem pritožbo na Ljubljanske lekarne že kar nekaj časa nazaj, vendar odgovora nisem nikoli dobila. Zanima me ali lahko farmacevt izda manjšo količino zdravila kot je napisano, ker na računu, ki ga dobim je vedno količina zdravila z recepta…dobim pa štiri ali pet škatlic manj na recept? Kje končajo preostale škatlice zdravil? Jih prodajo naprej brez računa komu drugemu…moja zavarovalnica pa je ravno plačala deset škatlic, čeprav sem jih jaz dobila šest ?
Očitno se farmacevti Ljubljanskih leakarn ne zavedajo, da otroci in odrasli s KAH-om nujno potrebujejo večje količine zdravila pri bolezenskih stanjih. In čisto iskreno se zelo težko zadržim, da ne bi kakšnemu od njih prisolila pošteno zaušnico.Od kdaj je farmacevt bolj pomemben od lečečega zdravnika in kdo bo zdaj diktiral mojim otrokom koliko zdravila lahko dobijo ?
V kolikor imate kakšen nasvet bi ga bila zelo vesela.
LP

Spoštovani!

Zahvaljujemo se vam za postavljeno vprašanje!

V najkrajšem možnem času vam bomo pripravili odgovor. V kolikor se strinjate, bomo odgovor v celoti objavili na tem forumu, če pa tega ne želite, vas prosim, da nam sporočite zasebni elektronski naslov.

Za dodatna vprašanja smo vam vedno na voljo!

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

Pri nas je podobno. Zdravnica nam predpiše šest škatlic epileptičnih tablet Lamictal, da bi imeli za rezervo, a v lekarni dobimo le max. štiri škatlice. Pojasnijo mi, da jih več na enkrat ne smejo dati saj jim tega ne dovoli Zavarovalnica. Je pa res, da imamo mi na računu napisane le te štiri, katere dobimo. Mi je pa to res neumo, saj epilepsija ne izgine čez noč in zdravila stalno potrebujemo.

Spoštovani!

Podajamo odgovor na vaše vprašanje.

Zakon o zdravstveni varnosti in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ) v tretjem odstavku 80. člena določa, da osebni zdravnik skrbi za zdravje zavarovane osebe in je pooblaščen, da jo napoti na zdravniško komisijo, k specialistu in v bolnišnico, predpiše na račun zavoda zdravila na recept in vodi ter izbira zdravstveno dokumentacijo o zavarovani osebi.

Na podlagi ZZVZZ so bila sprejeta Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja (Pravila OZZ), ki podrobneje urejajo uveljavljanje pravic do zdravil in živil za posebne zdravstvene namene na recepte. Pravila OZZ v 202. členu določajo:
(1) Zavarovanim osebam predpisujejo zdravila na recept osebni zdravniki oziroma tudi drugi zdravniki, ki imajo za to ustrezna pooblastila.
(2) Zdravnik predpisuje zdravila v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja skladno z na izsledkih podprto medicino in ob upoštevanju povzetka glavnih značilnosti zdravila. Zdravila predpisuje v najprimernejših odmerkih, smiselnih kombinacijah in primernem časovnem okviru. Pri tem upošteva vse okoliščine, ki bi lahko vplivale na potek zdravljenja, in jih skupaj z uspešnostjo zdravljenja evidentira v zdravstveni dokumentaciji zavarovane osebe.
(6) Zdravila, ki jim zavod določi omejitev predpisovanja, smejo zdravniki predpisovati v breme zdravstvenega zavarovanja le v okviru teh omejitev, izven omejitev pa le v izjemnih primerih, in sicer, kadar je to nujno iz zdravstvenih razlogov.

Nadalje 204. člen Pravil OZZ določa:
(1) Recept je strokovna in javna listina. Predstavlja naročilo zdravnika farmacevtu, ki naj pripravi oziroma izda zdravilo zavarovani osebi in je tudi dokument za obračun obveznosti zavoda oziroma zavarovane osebe do lekarne.

209. člen Pravil OZZ pa dopolnjuje:
(1) Farmacevt mora izdati zdravilo v skladu s predpisi in temi pravili. Kadar ima zdravilo ob razvrstitvi določeno omejitev izdajanja, mora farmacevt izdati zdravilo le v okviru te omejitve. Kadar se ta nanaša na populacijsko skupino, ki je opredeljena z zavarovalno podlago, je farmacevt pri obračunu recepta dolžan ravnati v skladu z omejitvijo in zavarovalno podlago.

Na podlagi ZZVZZ je bil sprejet Pravilnik o razvrščanju zdravil na listo. 17. člen Pravilnika določa:
(1) Zavod lahko za zdravilo v postopku razvrščanja ali prerazvrščanja in za razvrščeno zdravilo določi ali spremeni omejitev predpisovanja ali omejitev izdajanja ali obe omejitvi hkrati.
(2)Besedilo omejitve predpisovanja ali izdajanja se objavi na spletni strani Zavoda skupaj z razvrstitvijo oziroma prerazvrstitvijo. Zdravilo z omejitvijo predpisovanja ali izdajanja se označi z zvezdico ob oznaki liste zdravil.

SKLEP:
Iz navedenih zakonskih in podzakonskih podlag izhaja, da osebni zdravnik predpisuje zdravila na recept in da le-to predstavlja naročilo famacevtu, ki naj pripravi oz. izda zdravilo. V primeru zdravil, ki imajo določeno omejitev predpisovanja oz. izdajanja, mora zdravnik predpisati zdravilo v okviru teh omejitev oz. mora farmacevt izdati zdravilo le v okviru teh omejitev. Svetujemo vam, da ob izdaji zdravil pri farmacevtu vztrajate, da izda zdravila tako, kot je navedeno na receptu. V kolikor tega ne bo storil, takoj kontaktirajte zdravnika in zahtevajte pojasnila. Menimo, da lahko gre tudi za neopravičeno obogatitev lekarne, saj je, če prav razumemo dejansko stanje, lahko državni zdravstveni blagajni za zdravilo zaračunano več, kot je pacient prejel zdravila.

Odgovor pripravila:
Neva Starc, uni.dipl.pravnica
članica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok

Zlatka Markovič, univ. dipl. pravnica Predstavnica Skupine za pomoč staršem bolnih otrok Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru

tudi moj otrok to jemlje in meni so v lekarni pojasnili,da dajo zato manj škatel, ker jih lahko dobimo le za dobo treh mesecev, torej preračunajo na dnevno terapijo in to na tri mesece in dobiš tablete, kar presega tri mesece pa zadržijo!

Ampak ni problema, recimo čez en mesec it ponovno po tablete in jih spet dobiš za tri mesece, tako delamo mi, če mi bo kdo slučajno dejal, naj ne prehitevam, imam pojasnilo, da se je 2x že zgodilo, da tablet ni bilo, otrok pa jih potrebuje nujno, drugače je v smrtni nevarsnosti, torej kaj zdaj, kot skrbi starši moramo poskrbeti za pravo zalogo in primere, ko zdravila ne bo mogoče dobiti, vojna ali kaka druga višja sila, mi imamo doma vedno zalogo za kake dva meseca in veze v tujini, da če bi prišlo do najhujšega gremo takoj v deželo, kjer je vse v redu. raje ne pomsilim na kaj takega. Srečno!

New Report

Close