Opustitev kajenja pri srčnem bolniku
Spoštovani!
Moja mati je leta 1989 imela dva srčna infarkta. Sedaj jemlje tablete Bloxan (2x na dan po četrtinko) in Koenzym 10. Ima težave z visokim pritiskom, zato je dobila tablete Prenessa (2mg), ki jih jemlje že nekaj časa in pritisk je nekje na 120/60.Ima tudi kronični bronhitis oziroma po vsej verjetnosti KOPB, sedaj jemlje Ospamox antibiotike. Poleg tega pa je tudi obolela na žilah, v desno nogo so ji leta 2010 vstavili stent, v levo pa ni bilo mogoče ker je poknila žila. Skratka, zakaj vse to pišem Kljub vsem tem težavam, z žilami, srcem in dihali moja mama še vedno kadi. Stara je 55 let, kadi že od svojega 16 leta, prej je pokadila več, sedaj nekje 10-15 cigaret (baje, saj veste, da kadilci nikoli ne povejo po resnici:) ). Skratka rada bi, ker so ji to vsi priporočili in jo opozorili, prenehala kaditi.
Zanima me, ali lahko glede na fizično stanje, v katerem je (trenutno ima tudi vrtoglavice, omotice ipd), preneha kaditi od danes do jutri brez kakršnihkoli pripomočkov. Ali je to priporočljivo, dobro ali je
a) Boljše, da pokadi najprej manj, manj manj in nato čisto preneha.
b) Takoj preneha brez souporabe obližev Nicorette, ki smo jih kupili
c) Takoj preneha vendar s souporabo obližev.
Sedaj že kakšen dan, dva ne kadi, ne počuti se preveč dobro in me resnično skrbi, zato Vas prosim za čimprejšnji odgovor. Kakšna so tveganja zanjo, da jo od prenehanja kajenja npr. možganska kap ali infarkt, bognedaj?
Lep pozdrav!
Se opravičujem!
Zagotovo je tako, kot so ji že svetovali, da bi bilo dobro, da preneha s kajenjem. Bi pa bilo pomembno, da prenehuje pod zdravniško kontrolo posebej glede na vse njene težave. Seveda je računati na abstinenčne simptome in slabše počutje, kot že opisujete. Svetoval bi, da bi ali prenehovala počasi, ali si pomagala z nadomstki nikotina (Nicorette), lahko pa poskusi tudi z Champixom, ki se je do sedaj dokaj dobro izkazal. Zelo je odvisno od tega, kako bi posamezen način prenašala.
Ljudje smo seveda individui in tudi kadilci imajo svoj način kajenja in različno odreagirajo na nikotin (njegovo dovajanje kot tudi odvzemanje). Nikotin je neke vrste stimulant in ko se ga preneha dovajati v organizem lahko nastajajo vrtoglavice in motnje ritma. Zato je potrebna kontrola pritiska in srčnega utripa.
Jaz bi ji vseeno poskusil pomagati z obliži ali s Champixom, pri čemer menim, da je slednji pri njeni situciji morda bolj varen, pri nadomestni nikotinski terapiji pa je potrebna pozornost, da ne bi prekoračili doze nikotina. Recep za Champix morate dobiti pri njenem zdravniku, ki bo tudi izvajal kontrole.
Ne glede na to farmakološko pomoč, se bodo določeni abstinečni znaki verjetno vseeno pojavljali. Telesna aktivnost je sicer priporočljiva, vendar ZELO prilagojena njenemu zdravstvenemu stanju (lahek sprehod). Ni pa dobro, da povsem obsedi doma. Izogiba pa se naj sedanji hudi vročini.