Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT ali se lahko iz 2 izvidov ugotovi vzok

ali se lahko iz 2 izvidov ugotovi vzok

Pozdravljeni!

Na vas se obračam, ker ne morem otroka donosit. Prosim za razlogo in nasvet kako naprej.

1. nosečnost. Zadnja menstruacija 13.9.2010. Rok poroda 20.6.2011.
V mesecu December sem v 13 tednu dobila rjave izcedke in krče v spodnjem delu trebuha, kot pri menstruaciji. Počakala sem na ponedeljek 13.12.2010 in popoldan poklicala svojo ginekologinjo. Šla sem na pregled in je ugotovila, da srček ne bije več. V torek sem sem naročila na čiščenje. Na čiščenje sem bila naročena v sredo 15.12.2010. Vzrok naj bi bila viroza, k sem jo prebolela v 8-9 tednu.

Izvid.
15.12. St.gyn:vulva,vagina b.p., porcija gladka, CU rjav izcedek, ut. palp. povečan v vel. 2 m.n., adneksalno b.p.
VAG. UZ: IU nosečnost, 1 plod, CRL 15 mm, utripov ni.
OP. V SPL. ANESTEZIJI:
ut. dolg 11 mm, CK dilatiran do H 8,5.

Nato sva počakala 3 mesece. 5.4 sem bila pregledana zaradi pregrade in ginekologinja je ni našla, našla mi je polip. Da bi bil kaj nevaren za zanositev in donositev, nič ni rekla.

2. nosečnost. Zadnja menstruacija 26.3.2011. Rok poroda 2.1.2012
Junija 6.6.2011 v 10 tednu, spet dobila rjave(včasih malo krvave izcedke), sem poklicala ginekologinjo in sem odšla na pregled. Spet srček ni bil. Tokrat mi je rekla, na pridem spet na pregled v torek 14.6.2011, v primeru če ne bom začela krvaveti. V sredo sem začela krvaveti(kot prvi dan menstruacije) bolečin nisem imela, niti v ponedeljek. Počakala sem moža in sva se odpravila popoldan v bolnišnico. So me pregledali in srček ni bil. So me obdržali. V četrtek ponoven ultrazvok in srček spet ni bil. Tokrat vzrok ni znan.

Izvid.
St.gyn: vulva, vagina b.p., v vagini krvav izcedek iz CK, porcija eritroplakična, ut palp. povečan, v vel. 2-3 m.n., adneksalno palp. obojestr. b.p.
VAG. UZ: IU nosečnost, 1. plod, CRL 2,02 mm, PSU 0-missed ab., CD + adneksalno b.p.
8.6 LABORATORIJSKE PREISKAVE
K-Hb: 125g/L, K-Erci: 4,12 10^12/L, K-Ht:36%, K-MCV: 87 fl, K-MCH: 30 pg, K-MCHC: 347 g/L, K-CHCM; 359 g/L, K-CH: 31 pg, K-RDW: 12,2 %, K-Makrociti: 0,2 %, K-Mikrociti; 0,4 %,K- Hiperhromni Erci: 1,7 %, K- Hipohromni Erci: 0,0 %, K-Lkci; 7,9 10^9/L, K-Trombociti; 256 10^9/L, K-MPV; 7,6 fl, K- Trombokrit; 0,19 %, K-PDW: 34,7 %

9.6. Kontr. UZ.: CRL 1,8 mm, brez utripov. Uterus dolg 8, CK dilatiran do H 8.5.
Opravimo VA s kontrolo kirete.

Kakšna je možnost genskih napak? Ali se lahko ugotovi iz 2 izvidov vzrok, zakaj je 2 krat umrl plod? Kakšne genske napake so dedne ali lahko nastanejo na novo(naprimer pri meni, mama pa nima prej)? Pri moji in moževi strani, ni nobeh posebnih težav oz. bolezni. Moja krvna skupina je 0 – , moževa pa 0 + .

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani,

ena spontana prekinitev nosečnosti je precej pogost pojav in navadno ne zahteva dodatne diagnostične obravnave. Večinoma so vzrok tega naključni dejavniki, ki jih le izjemoma mogoče nedvoumno razjasniti. V prvih mesecih nosečnosti je splav razmeroma pogosto posledica kromosomske napake pri plodu, ki nastane naključno in ni povezana s kakšno spremembo v dednem zapisu staršev, možnost ponovitve je tako majhna.
Za ponavljajoče se prekinitve nosečnosti velja, da so lahko posledica nepravilnosti rodil (ki so jih pri vas že izključevali),nekaterih imunoloških vzrokov, sistemskih obolenj (npr. neurejene sladkorne bolezni ali bolezni ščitnice), nekaterih redkih genetskih obolenj, kombinacije večih dejavnikov… V približno 5% so posledica kromosomske preureditve dednega materiala pri enem od partnerjev, ki sicer nima zdravstvenih težav. Tovrstne preureditve lahko pri nosilcu nastanejo na novo, lahko so tudi podedovane – v tem primeru v družini pogosto zasledimo posamične primere spontanih splavov, mrtvorojenih otrok, razvojnih zaostankov in prirojenih nepravilnosti. S kariotipizacijo lahko pregledamo kromosome obeh partnerjev, navadno pa se za tovrstne preiskave odločamo po treh spontanih splavih. Kar pri polovici parov ni možno najti vzroka za ponavljajoče se spontane prekinitve nosečnosti.

Glede na vaša vprašanja lahko zaključim,da iz vaših izvidov ni mogoče ugotoviti zakaj je plod umrl. Če krvna skupina O- pomeni, da imate krvno skupino O,RhD negativno, vajini krvni skupini nista igrali bistvene vloge. Predvidevam pa , da ste po obeh nosečnsostih prejeli injekcijo imunoglobulna, ker je to za vaše bodoče nosečnosti zelo pomembno.

Lep pozdrav

dr. Ana Blatnik

New Report

Close