Kar nekaj vprašanj
Lepo pozdravljeni. Prav vesela sem, da sem naletela na ta forum in, da lahko nekje govorim o svoji težavi. Stara sem 28 let. Lani sem bila drugič noseča. Nekje v drugi polovici nosečnosti mi je začel nenormalno uhajati urin. To je bilo tako hudo, da mi je ušlo ob vsakem narejenem koraku. Ko sem šla ven sem bila ponavadi na cilju polulana že skoraj do kolen. V šestem ali sedmem mesecu nosečnosti sem šla do svojega ginekologa, ki me je dal na bolniško za en mesec potem pa na komisijo, ki mi bolniške ni odobrila vendar pa so moji službi poslali odločbo, kjer so napisali, da me morajo prestaviti na lažje delavno mesto, čeprav je delavno mesto obstajalo tega niso storili. Imam zelo težko službo, sem čistilka, vsak dan nosim v sedmo nadstropje vsa čistila in pripomočke za čiščenje, ker je dela veliko časa pa premalo in stalen pritisk moram stalno hiteti. Ko izpraznim vse smeti lahko vreča tehta tudi do 40 kg, Treba je grabit in pospravljat listje,treba je pomivati okna, tla, stopnice,…. No med nosečnostjo mi niso dali nobene pomoči so pa mi povedali, da ne delam dovolj. Šefica je hodila v moj blok ko je nisem videla in me potem nadirala pred ostalimi zaposlenimi.
Ko sem bila na bolniški se mi je stanje skoraj čisto izboljšalo, ko pa sem prišla nazaj v službo je bilo takoj spet grozno. Tako grozno, da nisem več želela nikamor iti, ker sem bila stalno mokra.
Sedaj sem še na porodniški in urin mi še vedno uhaja, glede na znake predvidevam, da imam stresno inkontinenco. Prejšnji teden sem bila pri specialistu za te težave in me je poslala na fizioterapijo in mi povedala, da bo skoraj stoprocentno potrebna operacija.
Povedala mi je, da imam malo ohlapne mišice, rodila, mehur in vse ostalo pa je na svojem mestu,da imam po vsej verjetnosti potrgane vezi v nožnici.
No na hitro sem opisala situacijo, sedaj pa k vprašanjem:
Najprej me zanima zakaj do tega pride?Ali je možno, da je krivec moja služba in težko delo? Namreč po vsej verjetnosti jih bom tožila, ker me resnično jezi, da si delodajalec lahko privošči vse kar hoče.
Zanima me kako poteka operacija (zdravnica mi je povedala, da mi bodo vstavili nek trak), ali jo naredijo pod narkozo?
Fizioterapijo bom imela 3 mesece, čez en mesec pa moram že nazaj v službo kar pomeni, da bom spet težko dvigovala. Tega me je strah kajti potem je fizioterapija brez veze oz. nebo nič pomagalo, da hodim tja. Ali mi lahko zdravnica napiše bolniško takoj po porodniški? In če nebo hotela? Nimam nobenih papirjev za moje stanje razen napotnice za fizioterapijo, kam se lahko obrnem?
Po vsej verjetnosti sem kaj pozabila ampak naj bo to zaenkrat dovolj. Že v naprej se vam zahvaljujem za vse vaše odgovore in se opravičujem za zmedeno pisanje.
Pozdravljeni!
V času nosečnosti je skoraj normalno, da pride do uhajanja urina, saj plod pritiska na mehur. Šest tednov po porodu se začne delati tako imenovane Keglove vaje s katerimi utrjujemo mišice medeničnega dna. Če je eno leto po porodu uhajanje vode še vedno prisotno, je potrebno poiskati ustrezno zdravniško pomoč.
Do ohlapnosti mišic medeničnega dna pride zaradi poroda. Po porodu se mišice sicer nekaj skrčijo, vendar nikoli več ne pridejo v prvotno stanje. Svoje pa naredi tudi težko fizično delo pri katerem pride do napenjanja mišic in vaše delo, kot ste ga opisala vsekakor ni lahko, za vaše stanje pa tudi ni primerno.
S fizioterapevtskimi vajami lahko blago obliko stresne urinske inkontinence odpravimo, pri močni jo izboljšamo. Če je po konservativnem delu zdravljenja stresna urinska inkontinenca še prisotna, se zdravniki običajno odločijo za tako imenovani TVT operativni poseg, s katerim se stresna urinska inkontinenca popolnoma odpravi. Pri posegu operater pod sečnico vstavi trak iz sintetičnega materiala, s čimer doseže, da sečnica med povečanim pritiskom v trebušni votlini, do katerega pride pri večjem naporu, zdrži ta pritisk in tako preprečuje uhajanje urina. Sam poseg traja nekje do 30 minut, lahko pa se ga opravi v splošni ali lokalni anesteziji, za kar se odločite sami. Po posegu sta predvidena 2 tedna staleža, kar je po mojem osebnem mišljenju premalo, še posebej za ženske, ki delajo fizična dela, saj se prve tri mesecu po posegu priporoča dvigovanje bremen do 2 kg, naslednje tri mesece pa ne gre pretiravati. Pretekle izkušnje so tudi pokazale, da je pri tistih ženskah, ki so se po TVT operaciji držale naših navodil, operacija popolnoma uspela, pri marsikateri drugi je prišlo do ponovitve, saj moramo vedeti, da se mora trak popolnoma zarasti v naše tkivo, da lahko služi svojemu namenu.
Za zdravljenje stresne urinske inkontinence je na voljo tudi polnilo bulkamid (opravljajo ga na Ginekološki kliniki v Ljubljani). Pri tem posegu operatet z injekcijsko iglo na treh mestih vbrizga v steno sečnice hidrogel, jo s tem ojača in tako preprečuje uhajanje vode. Držal bi naj nekje eno leto, nato se ponovi. Ta poseg izvajajo v lokalni anesteziji, bolnica pa lahko bolnišnico zapusti še isti dan po opravljenem posegu.
Priporočam vam, da se za zdravljenje urinske inkontinence obrnete na enega izmed uroginekologov. Za pregled pa potrebujete napotnico, ki vam jo izstavi vaš osebni splošni zdravnik ali ginekolog.
Glede na vaše zdravstveno stanje pa v razmislek: Ali ne bi zamenjali delovnega mesta? Vem, da je danes težko, a menim, da se ne velja predati, še zlasti ne pri vaših letih. Jaz, če bi bila na vašem mestu, bi dobro razmislila in pri sebi poiskala odgovor na vprašanje “Kaj želim delati v življenju?” in bi tako iskala novo pot, saj bi na prvo mesto postavila svoje zdravje. To sem namreč tudi storila, pa nisem bila stara rosnih 28 let.
V upanju, da sem vam pokazala nove smernice za reševanje vaših težav, vas lepo pozdravljam in želim vse dobro na poti ozdravljenja.
Z lepimi pozdravi,
Lorena Meglič