Sončne opeklice
Spoštovani!
Nikakor ne smete v prvi vrsti razmišljati o uporabi krem za blaženje posledic sončnih opeklin. Nevarnosti sončnih opeklin se je potrebno zavedati in jih zato v maksimalni možni meri tudi preprečiti.
Sonce oddaja 3 vrste UV žarkov, UVA, UVB in UVC. Pomembni pa sta predvsem dve vrsti sončnih žarkov – UVA in UVB, UVC vsaj zaenkrat še ne prehajajo ozonske plasti. UVB žarki so tisti, ki povzročajo sončne opekline kože, medtem ko UVA žarki povzročajo predvsem prezgodnje staranje kože in spremembe v delovanju imunskega sistema. Obe vrsti žarkov tudi pomembno prispevata k tveganju za nastanek kožnega raka. Posebno nevarne so opekline! Škodljivi vplivi na koži in očeh se lahko pokažejo šele čez desetletja prekomernega izpostavljanja UV žarkom, ki jih ustvarijo sonce. V koži, ki je izpostavljena UV žarkom, nastajajo kisikovi radikali, ki so vzrok za pospešeno staranje kože in bolezenske spremembe, kot so maligne tvorbe. Nevarne niso samo sončne opekline kože temveč vsaka pretirana izpostavljenost soncu.
Ko opazimo opeklino, se takoj umaknemo v senco, v naslednjih dneh pa se nujno izogibamo soncu. Če pride do sončne opekline, ki se kaže z blažjo rdečico in blagim pekočim občutkom, je priporočljivo hlajenje kože z obkladki s hladno vodo. Dobro dene tudi, če kožo namažemo z navadnim jogurtom, saj kožo hladi. Pripravni so tudi geli z aloe vero, ognjičem in kamilico. Pripravki s pantotensko kislino in ribjim oljem pa seveda pomagajo pri obnovi kože.
Soncu se moramo izogibati v času najmočnejšega sevanja, to je med 10. in 16. uro, zato je priporočljivo, da se takrat umaknemo v senco. Priporočamo uporabo izdelkov z ustreznim zaščitnim faktorjem za kožo. Če je polt svetla in tako nagnjena k opeklinam, priporočam uporabo zaščitnih krem z visokim zaščitnim faktorjem (30, 50 ali 50+). Zaščitni faktor npr. SPF 30 pomeni, da smo po njegovi uporabi lahko na soncu 30-krat dlje, kot če bi bili nezavarovani. Zavedati se je potrebno, da so vsa testiranja krem za sončenje narejena pri nanosu tako velikih količin krem, da jih v praksi nikoli ne moremo izvesti. Zaradi tega tudi svetujem uporabo tako visokih faktorjev. Z običajnim nanosom kreme s faktorjem 50 dejansko dosežete zaščito, ki bi jo v pogojih testiranj dosegli s kremo z zaščtnim faktorjem le okrog 30. Priporočam uporabo zaščitnih krem, ki vsebujejo najvišjo možno zaščito pred UV-sevanjem – gre za kombinacijo organskega (kemičnega) filtra in biološke zaščite kožnih celic (npr. linija Eucerin, La Roche Posay Anthelios, Ateia,…).
Naj dodam še nekaj splošnih nasvetov za varno sončenje:
• izogibajte se izpostavljenosti soncu med 10. in 16. uro, ko je sonce najmočnejše in najbolj nevarno;
• z izpostavljanjem soncu začnite postopoma;
• uporabljajte sončna očala z UV filtrom, senčnik, primerna oblačila, pokrivalo;
• izpostavljene dele kože namažite z ustrezno zaščitno kremo. Izbirajte sredstva z ustreznim zaščitnim faktorjem, ki so fotostabilna;
• če ne čutite toplote sončnih žarkov, še ne pomeni, da se ne morete opeči. Sončne opekline povzroča UV sevanje, ki nima toplotnega efekta;
• UV žarki prodirajo tudi skozi oblake, zato se je tudi v oblačnem vremenu potrebno zaščititi;
• kožo je potrebno namazati z zaščitnim sredstvom vsaj pol ure pred izpostavljanjem UV žarkom;
• bodite pozorni na sončne žarke, ki so posledica odboja od različnih površin (sneg, voda, pesek);
• pijte dovolj tekočine.
Lep pozdrav,