Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Odstopanje dlesni

Odstopanje dlesni

Pozdravljeni. Malo sem pobrskala po forumu in teme, katero načenjam, nisem zasledila. Gre pa za naslednjo zadevo:

Prejšnji teden sem bila na pregledu pri svojem zobozdravniku. Pred tem sem imela slikanje zob. Zobozdravnik mi je pri pregledu povedal naslednje: namreč, da imam spodaj nekoliko majave sprednje 4 zobe, kar bi naj bila posledica zobnega kamna in odstopanja dlesni. Kar me zanima je to, ali si lahko kakorkoli pozdravim dlesni in dosežem večjo stabilnost in robustnost zob, kajti zobozdravnik mi je svetoval, da bi bilo vse te zobe (pozabila sem omeniti da gre za sprednje 4 zobe spodnje čeljusti) najbolje populiti in vstaviti protezo. Kar zmrazi me ob sami misli na to, saj me zobje sploh ne bolijo. Glede samega kamna pa je bilo rečeno, da če se lotimo odstranjevanja le-tega, je možnost, da bodo zobje še bolj ‘majavi’ precej večja.Seveda bi bili tudi tanjši, krhkejši.

Prosim za vaše mnenje, kaj lahko storim, da dosežem večjo stabilnost zob, preprečim odstopanje dlesni in sploh da izboljšam samo zdravje spodnjih 4 zob (sprednjih)? Kako lahko te zobe okrepim in pozdravim ali obnovim? Ali mi priporočate kake posebne tehnike, kako zdravilo, karkoli? Kaj naj storim najprej: ali naj najprej pozdravim dlesni (in kako) in nato nadaljujem z odstranjevanjem zobnega kamna ali naj najprej odstranim zobni kamen in nato skušam pozdraviti svoje dlesni? In kako? Zobe resnično ne želim dati odstranjevat, ker me sploh ne bolijo, kaj lahko zato storim v tem primeru, da jih obdržim?

Ob tem sem bila šokirana tudi, ko mi je zdravnik povedal tudi, da moj gronolom, ki sem ga imela pred leti, še vedno ni v celoti pozdravljen. Ali ga moram zdraviti naprej in kako?

Zanima me vaše mnenje in ali mi morda svetujete kakega specialista, ki bi mi lahko ustrezno svetoval? Zanima pa me tudi, ali obstajajo kakšne zobne paste in ščetke, ki lahko okrepijo in regenerirajo moje dlesni in sklenino?

Lep pozdrav in najlepša hvala za vaše odgovore.

Pozdravljeni,

majavost zob, ki jo navajate, je posledica napredovale parodontalne bolezni.
Parodontalna bolezen je vnetno obolenje, ki ga povzročajo bakterije v ustih, ki se kopičijo na zobnih oblogah-plaku. Običajno poteka desetletje in več brez večjih težav, razen krvavitev, ki se pojavljajo pri ščetkanju. Temu žal ljudje ne posvečajo posebne pozornosti, saj smatrajo, da je to normalno. Pa ni. Zdrava dlesen pri ščetkanju nikoli ne krvavi. Poudariti moram tudi, da je pri kadilcih krvavitev pogosto odsotna. Hkrati pa je kajenje dejavnik, ki pospešuje napredovanje parodontalne bolezni.
Nezdravljeno vnetje tako iz dlesni napreduje v čeljustno kost in povzroča njeno razgradnjo. Ko je razgradnja kosti tako velika, da zobje nimajo več zadostne opore, se pričnejo majati. Majavost se običajno najprej manifestira na spodnjih sekalcih, ker so korenine teh zob najbolj gracilne in so zato prav spodnji sekalci najslabše sidrani v kosti.
Dokler je vnetje omejeno na dlesen, ga lahko učinkovito odpravimo tako, da vzpostavimo dobro ustno higieno, zobozdravnik pa mora odstraniti zobni kamen in vse dejavnike, ki omogočajo kopičenje zobnih oblog, kot so previsne plombe in prevleke. Z odstranitvijo zobnega kamna se zobje nikakor ne poškodujejo, nasprotno. Zobni kamen je pravo gojišče bakterij, njegova odstranitev pa predstavlja prvo in neobhodno fazo zdravljenja parodontalne bolezni. V začetni fazi, dokler je vnetje omejeno le na dlesen, se vnetje lahko popolnoma pozdravi, ne da bi pustilo kakršne koli posledice. Ko pa vnetje iz dlesni napreduje v kost in ostala obzobna tkiva, postane bolezen kronična, poškodbe na kosti pa nepopravljive. Z zdravljenjem skušamo torej v tej fazi preprečiti napredovanje bolezni, ne moremo pa povrniti tkiv v prvotno stanje. Dobra ustna higiena je vsekakor neobhodno potrebna, vendar v tej fazi to ni dovolj, bolezen je potrebno zdraviti. Zobe, ki so nefunkcionalni in katerih prognozo ocenimi kot brezupno, izpulimo, ostale zdravimo. Predhodno opravimo natančen pregled obzobnih tkiv, ki nam je vodilo za načrtovanje zdravljenja. Pri parodontolškem pregledu merimo različne parametre, eden od njih je tudi majavost zob. Vendar majavost sama kot taka ni zadosten dejavnik za to, da se odločimo za puljenje, če le ni bolezen napredovala do te mere, da so zobje nefunkcionalni. Zdravljenje se torej prične z natančnim pregledom vseh zob, saj bolezen običajno ni omejena le na nekaj zob temveč je generalzirana. V prvi fazi zdravljenja odstranimo zobni kamen, zobe spoliramo, opravi pa se tudi takoimenovano luščenje in glajenje korenin. To je postopek, običajno ga opravimo v lokalno anesteziji, pri katerem s površin korenin, kjer so zaradi vnetja nastali obzobni žepi, odstranimo trde zobne obloge in odmrli cement, površine korenin pa zagladimo. V kolikor s tem vnetja nismo odpravili, se zdravljenje nadaljuje s kirurškimi posegi. Ker pa je bolezen kronična, morajo biti pacietni tudi po kirurškem zdravljenju na rednih kontrolah doživljensko.
Skrbna ustna higiena in prenehanje kajenja, če kadite, je največ, kar lahko sami prispevate k temu. Zobne paste imajo predvsem kozmetični učinek. Omogočajo lažje drsenje ščetke in boljši zadah. Veliko pomembnejša od paste je ščetka oziroma učinkovitost ščetkanja. Zobe naj bi ščetkali 2 krat dnevno, pribljižno 2 po minuti. Priporočljivejše so sicer ščetke z manjšo glavo in mehkimi ščetinami, vendar je bolj kot oblika ščetke in tehnika, ki jo pri tem uporabljamo, pomembno to, da je ščetkanje učinkovito. Kljub mišljenju, da si zobe čistimo dovolj in učinkovito, je bilo ugotovljeno, da si večina odraslih čisti zobe le 30-60 sekund dnevno. Enkrat dnevno pa je potrebno očistiti medzobne prostore z medzobno ščetko ali zobno nitko.

Za odločitev o tem, ali je potrebno mrtev zob, na katerem je bil granulom, ponovno zdraviti ali ne imam premalo informacij, gotovo se bo o tem odločil vaš zobozdravnik.

Z zdravljenjem napredovale parodontalne bolezni se ukvarjamo specialisti parodontologi.

Lep pozdrav, Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

Pozdravljeni

Zanima me sledeče. Ali ob čiščenju zobnih korenin paradontolog hkrati oziroma prej ocisti kamen tudi s površine zob in vmes.? Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

načeloma naj bi pacienti prišli k parodontologu po tem, ko je zobni kamen že očiščen.

Lep pozdrav,

Ana Mikuž, dr. dent.med., spec parodontologije

New Report

Close