stalno tiščanje na vodo
Spoštovani.
Pred tremi meseci mi je ginekolog (zaradi starosti -45 let) ukinil oralno kontracepcijo in mi vstavil mireno. Od trakrat (morda tudi naključno) so se mi začele pojavljati težave s pogostim tiščanjem na vodo, zlasti ko se vležem – zvečer, če ne zaspim takoj, moram obvezno še enkrat na vodo ali proti jutru -na primer, ob 5. uri grem običajno na vodo, 30′ kasneje me zopet tišči na vodo… Ko vstanem , težave minejo.
Sprva sem tako menila, da so težave povezane z lego telesa, vendar se zadnje dni težave stopnjujejo in nelagoden občutek polnega mehurja me spremlja cel dan – grem na vodo, 5′ zatem me že tišči… Dala sem pregledati urin in je b.p. (sicer malo več ploščatega epitela in nekajo eritrocitov(2-6), ki jih imam vedno).
Ginekolog mi je dejal le, da sem v predmenopavznih letih, ko se mi niža nivo estrogena in posledica je tudi tanjšanje stene dela mehurja, ki je zato bolj občutljiv. Nič pa mi ni pomagal pri tem, kako naj premagam to nadležno težavo. Danes sem začela z obilnejšim pitjem ursi čaja in zaužila tudi dve žlički sode bikarbone. Kaj lahko še storim, če ne gre za bakterijsko vnetje? Ko grem na vodo, me ne peče. Zaradi pogostega uriniranja, količina enkratnega urina ni velika, včasih le nekaj ml.
V pričakovanju odgovora vase lepo pozdravljam.
Spoštovani!
Tudi sam vam ne bom kaj prida pomagal. Obiščete lahko urologa, ki lahko opravi nekatere preiskave (cistoskopijo), da bo ugotovil, ali je kaj videti. Če bo kaj našel, bo ocenil, kaj napraviti. Pred obiskom urologa je vsekakor potrebno opraviti UZ abomna in sečil (pri rentgenologu), da se izključi morebitno specifično dogajanje, ki bi ga UZ pokazal. Verjetno tudi več zaporednih analiz urina, odvzetega pravilno (torej brez “epitela”), Uricult in/ali Sanfrod. Potrebno je izključiti tudi kakšno spolno prenosljivo bolezen, na katero bi najprej pomislili, če bi bili v urinu prisotni levkociti, bakterije pa ne.
Glede hormonske kontracepcije z levonorgestrelom (=Mirela), so švedski raziskovalci objavili poročilo, pri katerem so ugotavljali, da naj bi bilo težav, kot jih opisujete, pri pacientkah, ki so imele ta vstavek, manj kot v kontrolni skupini in to ravno pri vaši težavi – dogajanju ponoči. Je pa res, da gre za tujek v organizmu in kot zaplet so jih našli že vsepovsod, tako v trebušni votlini kot v mehurju. Verjetno je torej, da gre zgolj za naključno koincidenco, vendar bi se vseeno vprašal, zakaj ste se v starosti 45 let odločili za hormonsko kontracepcijo (ali pričakujete še otroka? v tem primeru seveda!), ne pa za kirurško sterilizacijo. Po slednji (na primer laparoskopski podvezavi jajcevodov) in odstranitvi Mirele pa bi svetoval lokalni estrogen kot pomoč za sluznico mehurja. Nisem prepričan, da gresta dva hormonska pripravka (levonorgestrel = Mirela in lokalni estrogen skupaj).
Ampak seveda – lahko gre le za naključje, lahko je dogajanje v sečilih povsem slučajno sovpadlo z vstavitvijo hormonskega vsadka v maternico. Če je tako, potem je smiselno razčiščevanje dogajanja v sečilih posebej, pri urologu. Tudi tu lahko gre za dve ločeni stvari – eno povezano z izpraznjevanjem mehurja ali morda nokturijo (večjo količino urina, ki nastane morda zaradi začetka kakšne od internističnih bolezni), drugo pa povezano z vnetnim dogajanjem v mehurju. Skratka – treba bi bilo ugotoviti, kako izgleda to, kako mehur izpraznjujete… Ali je prisotna motnja statike medeničnega dna in podobno… Šele po izključitvi vseh drugih vzrokov bi pomislili tudi na hormonski vstavek, ki ga imate v maternici.
Ampak prosim, vse navedeno so le domneve – niti približno takole na pamet ni moč reči, v katero smer se bo stvar pri vas odvila.
Lepo pozdravljeni!
spoštovani tudi jaz vam pišem ,ker imam težavo z prekomerno aktivnim mehurjem,že od decembra.zdravnik mi je že predpisal primotren in dvakrat ciprobay,vendar mi nista pomagala,Ob tem sem bila tudi ursa čaj in tudi čaj za zmanjšanje urina iz preslice,bele omele in bazilike.Poskusila sem tudi z česnom kuhanim na vinu 10 dni,kar mi je prvič prineslo kratkotrajno olajšanje,vendar so se mi težave ponovile.Na stranišče hodim tudi več kot 4 krat na uro,sedaj ko pa mi je nadomestna zdravnica predpisala tablete zinnat,pa hodim še večkrat tudi ponoči do sedemkrat,prej vsaj ponoči nisem šla tako pogosto.Imam občutek kot da imam stalno poln mehur.Bila sem tudi na uz notranjih organov in razen dveh miomov eden je vspodnjem delu in meri 18,31,22 mm v maternici mi niso nič odkrili,mehur je dobro poljnjen,stena gladka in ni zadebeljena.Osebni zdravnik pravi,da bi miomi lahko vplivali na mehur,ginekologinja pa pravi ,da n i n mi je dala samo hormonske teblete promolut nor..ZADnji izvid urina pa kaže to u-metiketoni h 2,levkociti h-2,u-sediment,eritrociti4-10,levkociti 30-40,bakterije prisotne.Vprašala vas bi če bi bil smiseln tudi urinski pregled stenford
Spoštovani!
Sprašujete, če je smiselno ugotoviti, kaj povzroča patološki urin (levkociti 30-40, bakterije) po tem, ko ste jemali dva antibiotika. Seveda je to smiselno in potrebno. Ni nujno, da bodo preiskave pripeljale do končnega odgovora – rešitve, vendar je vsekakor smiselno, da jih opravite. Eno je ugotoviti, ali je urin res še vedno patološki – torej ponoviti analizo urina – če je ta še pozitiven, pa seveda uricult ter posledično (ali kar neposredno) Sanfrord. Morda je to stvar urologa, da tudi pogleda v mehur (cistoskopija). Kako je z zastojnim urinom? Ali je bil večkrat izmerjen in izključen?
Predvsem je potrebno videti, da v mehurju ni nič, kar bi dražilo (tumor mehurja se večinoma na UZ ne vidi), citologija, cistoskopija. Pregled pri urologu pojasni tudi tisto, česar prek interneta ni mogoče videti – starost bolnika, morebitne prejšnje operacije, vsa zdravila, ki jih jemlje…
Pišete o različnih čajih. Predvsem je nenavadno omenjanje čaja za “manj urina”. Primerna količina urina v 24-urah (enem dnevu) je 1-2 litra. Manj je premalo, več pa tudi ni potrebno in primerno.
Katera preiskava je primerna, se je mogoče odločiti potem, ko se urolog pogovori z bolnikom, pregleda vso razpoložljivo dokumentacijo dosedanjega poteka bolezni in ga pregleda, ne pa prek interneta.
Lepo pozdravljeni!
hvala vam za odgovor,sedaj bom prosila zdravnika naj me pošlje na preiskavo Stanford,če mi pa to ne bo prineslo izboljšanje pa bom šla do urologa.Saj se mi zdi,da se problem že predolgo vleče.Čaj za zmanjšanje pogostega odvajanja vode pa sem mislila ,če greš 4 krat na uro na stranišče,Ašič priporoča čaj iz rmana.Še enkrat hvala za nasvete.