PO 28t Gest. starosti
Pozdravljeni!
Zaradi ze prezgodnjega poroda pred leti v 33t in tezav v tej nosecnosti (krajsanje MV in po 26 tednu ze blagi boleci popadki), sem pred 1 tednom (27teden nosecnosti) dobila Flosteron.
Moj ginekolog mi je rekel, naj pridem v bolnico ob rednih popadkih, da bomo takrat rodili. Po 28 tednu nosecnosti in ob amplikaciji Flosterona, naj ne bi poroda vec zaustavljali.
Ker imam precej nerednih popadkov, se bojim ponovno prezgodnjega poroda.
Vprasanje za vas: Glede na to, da sem dobila Flosteron se ne pricakuje vec vecjih tezav z dihanjem nedonosencka. Kaj pa ostale tezave? Predvsem me skrbi mozganska krvavitev. V koliksni meri imajo nedonosencki ob gestaciji 29t mozg. krvavitve, kdaj jih je vec in kaksne so lahko morebitne posledice.
Vas odgovor bi me vsekakor pomiril. Najbolj me je strah stvari, ki jih ne poznam. Raje vem, kaj pricakovati ob morebitnem porodu v naslednjih tednih.
Pred skotaj 4 leti ste zdravili mojega prvorojenca . Nikoli ne bom pozabila kako pomirjujoce vi in ostali vasi sodelavci delujete na nas prestrasene starse. Hvala vsem.
Draga Pikapolonka,
za uvod (malo neresno…) – sploh ni rečeno, da boste rodili v naslednjih dneh ali tednih. Zato raje razmišljajte pozitivno, npr. o tem, kako vam bodo umetno sprožali porod v 42. tednu nosečnosti…
Možganska krvavitev je vselej možna, ne glede na to, v katerem tednu nosečnosti je otrok rojen. Vendar tveganje strmo narašča predvsem pod 28. tednom – in še to zlasti pri tistih nedonošenčkih, ki imajo bodisi težko prirojeno bakterijsko okužbo, ki so rojeni “zamrtvi” (npr. zaradi prezgodnjega odluščenja maternice) ter pri tistih, ki imajo zaradi nezrelih pljuč težjo dihalno stisko in potrebujejo dihalno podporo z respiratorjem.
Posledice možganske krvavitve so odvisne od njene razsežnosti, ki jo preverjamo z UZ preiskavami v prvih dneh in tednih – pri krvavitvi v žilni pletež (1. stopnje) ali pri manjši v stranske prekate (2. stopnje) praviloma otrok nima nobenih posledic. Pri krvavitvi 3. stopnje (v prekate, ki so zaradi obsežnosti krvavitve razširjeni) se lahko poti, po katerih se pretaka možganska tekočina zamašijo, posledica je tim. obstruktivni hidrocefalus, ki zahteva zdravljenje z ventrikularno drenažo. Najobsežnejša je krvavitev 4. stopnje, ki sega izven prekatov v možgansko tkivo in je nekaj podobnega kot kap (možganski infarkt) pri odraslem. Pri tej stopnji imajo otroci lahko težave pri gibanju – v smislu prekomerne napetosti mišic iztezalk okončin, ki jo poznamo pod pojmom cerebralna paraliza.
Zgornji odstavek je napisan bolj v “izobraževalne” namene, saj je verjetnost, da bi do takšne krvavitve lahko prišlo pri vašem (že 28-tedenskem) otroku, zelo majhna.
Uživajte torej na sončku, kaj dobrega pojejte (da bo tudi otroček užival…) in glejte na prihodnost sončno. Če se srečamo, bomo zanesljivo skušali biti enako (ali bolj) prijazni in pomirjujoči kot prvič…
Pozdravljeni!
tudi sama imam podobne strahove, sploh, ker sem enega otroka kmalu po rojstvu že izgubila.
Tokrat sem trenutno v 28. tednu nosečnosti in me resnično zanima, kaj lahko pričakujem če me porod doleti pred dopolnjenim 32. tednom nosečnosti.
Trenutno čakam na skorajšnji pregled, da se preveri stanje MV – v bistvu imam eno samo težavo in to je krajšanje MV. Predvidevam, da bom dobila injekcije za razvoj pljučk, tako je bilo tudi v prejšnjih dveh nosečnostih (prvič rodila v 35 in drugič v 37 tednu).
Močno upam, da zdržim še vsaj 6 tednov, samo kaj ko čas v takih situacijah tako počasi teče, meni pa psiha dela sto na uro in vidim simptome poroda tam, kjer jih verjetno sploh ni.
Koliko zapletov lahko pričakujem pri otroku, ki bi se rodil pred dopolnjenim 32. tednom? Je problem samo dihanje in možganska krvavitev ali še kaj drugega?
Draga tana77,
odgovarjati na vprašanja, podobna vašim, je zelo težko in “nehvaležno” delo. Ker lahko pišem le o tveganju, ne dajem nobene gotovosti, varnosti, garancije. In če se pri vas zgodi tisti 1%, ko se stvari ne končajo dobro, je to za vas 100%…
Ker pa po naravi nisem pesimist, naj vseeno zapišem, da je po 28. tednu tveganje za kakršnekoli zaplete majhno. Še zlasti, če je porod posledica nezadostnosti materničnega vratu in ne kakšne okužbe. Če boste dobili še zdravilo za dozorevanje pljučk, bo tudi možnost za kakšno težko dihalno stisko pri novorojenčku zmanjšana. Prav dihalna stiska, ki zahteva agresivno zdravljenje z aparati, je namreč najpogosteje povezana z zapleti, kot so možganska krvavitev, motnja prekrvavitve možganov in drugih organov (kot je črevo).
Verjemite torej, da bo po porodu v 35.in 37. tednu sledil porod v 39. tednu…
Srečno,
Hvala za vaš odgovor. Ja enkrat smo že bili v tistem 1% in kar nekako neizvedljivo se mi zdi, da bi bili spet, samo strah ostaja….
Hvala za tako optimističen odgovor. Upam na najboljše, da sem v enem kosu še vsaj do dopolnjenega 32. tedna. Potem bo verjetno še več možnosti, da bo z otročkom vse ok.
Mi je pa čudno, da naj se po 28. tednu poroda ne bi več ustavljalo. Nekako sem imela v spominu, da naj bi bila meja nekje okoli 34. tedna in ne že po 28. tednu. Zakaj se ne ustavlja poroda že po 28. tednu?
Hvala za dodatno info.
Spoštovana,
mehanizem prezgodnjega poroda in vzroki zanj še vedno niso pojasnjeni. In ker zaustavljanje poroda, ki včasih predstavlja način, kako narava rešuje življenje nosečnici (npr. ob horioamnionitisu, bakterijskem vnetju v maternici) ni nenevarno početje, se zanj porodničarji odločajo po tehtnem premisleku – večinoma le zato, da pridobijo tistih nekaj ur ali dni, da kortikosteroidni hormoni “primejo” (da torej sprožijo zorenje pljuč pri plodu).
Ker je v zadnjih letih uspešnost zdravljenja nezrelih novorojenčkov bistveno boljša in so slabi izidi po 26. (še bolj pa po 28.) tednu bolj izjema, je bolj varno za mamo in otroka, da po tem času nosečnosti poroda ne zaustavljajo.
Meja 34 tednov pa je tista meja, po kateri je novorojeni otrok sposoben za “samostojno” življenje brez večje pomoči aparatov ali medicinskega osebja. Ob minimalnem dodatnem gretju nadzoruje svojo telesno temperaturo, zna sesati in požirati mleko, ki ga dobi iz materine dojke ali po steklenički, nima več dihalnih premorov zaradi nezrelosti dihalnega centra, tudi zrelost pljuč, obtočil, prebavil, sečil…. je zadostna, da je lahko ob mami.
Lepo se imejte in zdržite tja do 38 tedna ali še dlje…
Pozdravljeni!
Spet jaz. Zdaj sem noseča 31 tednov in 2 dni. Trenutna situacija z MV ni najbolj rožnata. V 28. tednu sem dobila Flosteron.
Otroka teža je ocenjena na 1550g.
Kako kaže, če bi rodila sedaj in ali je kakšna možnost, da bi otroka lahko dojila in da ne bi imel posledic (tu mislim predvsem mentalne)?
Seveda si želim da pridem do 34. tedna, vendar je so to zdaj bolj sanje kot resničnost.
Hvala najlepša vnaprej za odgovor.
Draga Tana77,
pri dopolnjenih 31 tednih nosečnosti in teži nad 1500 gramov je tveganje, da gre kaj zelo narobe, majhno – stvari bi lahko poslabšala le kakšna težja bakterijska okužba ali zaplet med porodom (odstop – abrupcija posteljice, izpad popkovnice), kar vse pa je malo verjetno.
Z dojenjem bi šlo šele okrog 34. tedna nosečnosti – prej nedonošenčki nimajo dovolj razvitega in z dihanjem usklajenega refleksa sesanja in požiranja. Najverjetneje bi ob rojstvu v kratkem vaš novorojenček potreboval nekaj dni ali tednov hranjenje preko cevke v želodček (po nekaj dneh bi verjetno nabrizgali dovolj mleka, dotlej bi dobival nadomestek prilagojen nedonošenčku), morda prve dni tudi hranjenje v žilo. Če bi uspeli z vzpostavitvijo tvorbe mleka (kar uspe dvem tretjinam mam “naših” nedonošenčkov, tudi če so bili rojeni zeloooo prezgodaj), bi se lahko dojili tja do 2. leta.
Na “mentalne” posledice pa zaenkrat kar pozabite, tudi nam ne “padejo vsak dan opeke na glavo, ko gremo po cesti”…
Torej, sanjajte dalje in se slišimo, ko bo vaš trebušček v 34. tednu nosečnosti.