Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Reaccutane in vpliv na plod

Reaccutane in vpliv na plod

Pozdravljeni.

Od 18.3.- 16.7.2010 sem jemala zdravilo Reaccutane za zdravljenje hudih aken. Dermatolog mi je povedal. da vsaj 1 mesec po terapiji ne smem zanosit, da pa sam priporoča vsaj 3 mesece. Tega sem se držala in zdaj sem noseča. Zadnjo menstruacijo sem imela 16.2.2011, stara sem 38, pričakujem svojega drugega otroka. Zadnjič mi je prijateljica, študentka medicine rekla, da bi morala z zanositvijo počakat vsaj eno leto po terapiji. In zdaj sem seveda čisto iz sebe od skrbi. Prvi pregled imam šele 3.5.2011.
Kakšne preiskave obstajajo, da ugotovijo nepravilnosti? Katere metode? Za katere lahko prosim? Če ugotovijo napake, kakšne možnosti imam?

Vnaprej hvala za odgovor.

Una

Spoštovana,

Roaccutane res sodi med tim. teratogena zdravila. Kar pomeni, da njihovo jemanje v nosečnosti lahko privede do smrti ali nepravilnosti v razvoju zarodka. Za Roaccutane je znano, da ob dajanju v zgodnji nosečnosti (pri človeku bi to pomenilo v prvih 12 tednih) in v visokih odmerkih pri živalih povzroči splav ali prirojene nepravilnosti osrednjega živčevja, obraza, srca in velikih žil in odsotnost priželjca. Pri ljudeh je podatkov manj in ni bilo jemanje visokih odmerkov vedno povezano s slabim izidom.

Kako dolgo po prenehanju jemanja zdravila je še nevarnost za škodljiv vpliv na plod? Po podatkih iz literature je en mesec sicer povsem dovolj, a za večjo varnost (nekateri ljudje počasneje izločajo zdravilo) svetujejo dva… Tako za “vsak slučaj” (torej ne na osnovi znanstvenih podatkov ali lastnih izkušenj) nekateri svetujejo celo 6-mesečno prekinitev (npr. podatek z MedOverNetovega foruma Dermatologija).

Torej je imel vaš dermatolog prav, prijateljica medicinska pa bo morala še malo poglobiti znanje, preden vas bo spet strašila…

Vaš ginekolog bo zanesljivo naredil ultrazvočni pregled med 18. in 22. tednom nosečnosti, ko se preverja tim. morfologija ploda (torej se pregleda, ali so vsi plodovi organi “na mestu” in pravilno oblikovani). Za vaš notranji mir bo koristno, če boste še pred preiskavo ginekologu povedali o vaših skrbeh glede Roaccutana. Ne zato, da bo bolj natančno ali skrbno opravil preiskavo, ampak da vam bo ciljano dal odgovore na vprašanja, ki so specifična za vas (in ki jih večina “običajnih” nosečnic ne sprašuje).

Če mislite, da do te preiskave ne boste zdržali, ker vas “bo konec” od strahu in negotovosti, pa stopite do ginekologa prej – morda bo za vaš miren spanec naredil še dodaten, neplanski UZ…

Srečno, jaz verjamem, da je strah povsem odveč,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close