jod
Pozdravljeni!
Zaenkrat tveganja zaradi izpostavljenosti sevanju, zaradi nedavnih dogodkov na Japonskem, pri nas ni pričakovati, kajti razdalje so le prevelike in s tem se tudi tveganje bistveno zmanjšuje.
Zavedati se moramo, da že z vsakdanjo prehrano in jodirano soljo v telo vnesemo določene količine joda. Še posebno bogati z jodom so morski sadeži, školjke in kot ste napisali nekatere vrste alg. Gre predvsem za rjave morske alge imenovane norveški kelp ali na kratko kelp. V Sloveniji sta na voljo dva pripravka, ki vsebujeta tovrstne alge: Algovital kapsule in Kelp tablete.
Preventivna zaščita v primeru izpostavljenosti močnejšim virom sevanja so tablete kalijevega jodida, vendar za sedaj ni nobene potrebe za njihovo jemanje. Tablete kalijevega jodida so zdravilo in jih lahko dobimo samo na zdravniški recept. Nikakor jih ne smemo jemati brez posveta z zdravnikom, kajti ob večjem vnosu joda se lahko pojavijo številni neželeni učinki:
– preobčutljivost na kalijev jodid, ki ima za posledico nastanek vnetnih sprememb na koži, otekline, povišano telesno temperaturo, bolečine v sklepih, poškodbe limfnega sistema,…
– slabost, bruhanje, driska in želodčna bolečina.
– povečano ali zmanjšano delovanje ščitnice,
– pri daljšem jemanju kalijevega jodida lahko pride tudi do prekomernega izločanja sline, pekoče bolečine v ustih, glavobola, vročine, akutnega vnetja nosne sluznice, oteklin in vnetja grla ter vnetja oči, ki se lahko nadaljuje s pljučnim edemom, oteženim dihanjem, nespečnostjo,…
Pripravke joda se pri otrocih uporablja izključno po predhodnem posvetu s pediatrom. To velja tudi za pripravke, ki vsebujejo rjave alge – uživanje tovrstnih pripravkov se ne priporoča pri otrocih, mlajših od 11 let.
Lep pozdrav,