Mehur
Dobro jutro
opažam, da že kakšne 3 tedne opravljam malo potrebo pogosteje kot ponavadi. Pred tremi tedni sem tudi imel dvakrat malo bolj rjavo vodo pa ob napenjanju sem čutil pekočo bolečino v ravni črti nekje od kolka do kolka., sedaj malo več pijem in je urin bolj ali manj normalne barve, občasno me boli nekako v desnem kolku,v dimljah.. Opravil sem test okužbe sečil, ki se ga dobi v prosti prodaji v lekarni, bil je (2x) negativen. Imam pa vprašanje, ali pomeni, da če je bil test na levkocite, beljakovine,..2x negativen, pomeni, da v urinu ni krvi ali druge okužbe. Imam 37 let.
Kaj bi lahko bil vzrok mojim težavam
lep pozdrav in hvala
Spoštovani!
Vnetje sečil lahko razen tipičnih bakterij povzročajo tudi atipične, pa spolno prenosljive bolezni (klamidija in podobno). Testov je veliko in so različni. Test na levkocite pove nekaj o možnosti okužbe z bakterijami, test na prisotnost eritrocitov pa je lahko povezan tudi z morebitnim kamenčkom v sečilih ali podobno… Levkociti ne govorijo o prisotnosti krvi v urinu. O prisotnosti krvi v urinu govori test na eritrocite v urinu. Ni jasno, ali ste kdaj ugotavljali prisotnost eritrocitov v urinu. Navadno se to vprašamo najprej. Testni lističi so za orientacijo. Če je karkoli pozitivnega ali tudi, če se zdi, da se pričakuje kaj pozitivnega, pa to ni, je smiselno opraviti analizo urina v laboratoriju. To naroči zdravnik potem, ko vas pregleda, povpraša, pretipa… in se odloči, v katero smer bi šel njegov sum v iskanju odgovora na vaše vprašanje – od kod težave. Vzrokov je lahko ogromno, lahko so povezani s sečili ali pa tudi ne (omenjate bolečine v predelu kolkov…). Zanimivo je, da imajo ljudje čas in denar opravljati teste, ki se dobijo v prosti prodaji, ne pa tudi za to, da bi odšli do osebnega zdravnika in pridobili strokovni nasvet in po njegovi presoji ustrezen test, preiskavo. Če imate torej težave, povezane z zdravjem, je prvi nasvet – naročite se pri osebnem zdravniku in poskusite tam te težave razčistiti. Čeprav je veliko možnosti, da ni nič resnega in bodo težave sčasoma prešle, je vedno v ozadju možnost, da gre za kaj resnega. In tega seveda ni mogoče razčiščevati prek interneta.
Lepo pozdravljeni!
Pozdravljeni še iz moje strani
Tudi jaz imam nek problem. Zjutraj ko se zbudim oz. že ponoči me tako močno boli mehur oz. spodnji del trebuha..(sečila). že na dotik če se stiskam v spodnjem delu me boli.Pred spanjem grem vedno na vodo. Urin imam včasih zelo rumeno-rjav..včasih pa prozoren brez barve. Zakaj pride do tega?Na pregledu urina je vedno vse ok. Imam tudi občutek napetosti. Tudi trebuh imam skoz napihnjen. Včasih popijem dosti količine vode..pa se mi zdi da grem premalo na wc. Če pridem iz mrzlega na toplo- grem pod mus takoj na wc- ali pa iz toplega na mrzlo.
Ko grem na wc in opravim potrebo imam potem skoz občutek napetosti in da še imam vedno nekaj v mehurju. Kot, da se mi nebi izpraznil do konca. Zdaj ne vem ali je to kaj povezano ali ne..imam tudi vnetje nožnice- včasih sem imela gost izcedek..zdaj imam pa rumenega in tekočega…včasih pomislim, da je mogoče urin.Ginekolog je rekel da je vse ok ko mi je vzel bris. Zato pa ne vem več kaj bi lahko bilo narobe. Me pa neprestano moti ta občutek neprijetnosti in izcedki..ker včasih prav smrdi. Jem tudi tablete Marevan.
Hvala in lep pozdrav
Spoštovani!
V vašem prispevku omenjate več vprašanj, gre za več različnih stvari.
Glede barve urina, ki je enkrat svetlo rumen, drugič skoraj prozoren, tretjič malo bolj rjavo – rumen – seveda ob pogoju, da ni rdeč ali gnojen, je manj pomembno. Rdeč urin – kri – to je potrebno razčistiti. Sami pa pravite, da ste dali urin večkrat pregledati in da je vedno “ok”. Torej ni rdeč in ni gnojen. Ali je prozoren ali rumeno-rjav pa je odvisno od tega, kaj napravijo ledvica – enkrat je bolj koncentriran in drugič bolj razredčen. To pa ni odvisno samo od tega, koliko vode popijemo, temveč tudi od tega, kaj pojemo, katera zdravila vzamemo in kako deluje naše srce, ledvica in hormonski sistemi v organizmu. Včasih bo urina malo, kljub pitju dosti vode – če takrat srce dela slabo bo organizem vodo zadrževal v organizmu – pojavile se bodo lahko otekline v predelu gležnjev ali otekle veke – edemi, lahko celo vodenica… voda se bo nabirala v organizmu – to ne bo dobro vendar sečila (mehur) pri tem nimajo nič.
Mehur mora izločiti toliko urina, kot ga ledvica napravijo. Ledvica napravijo urin tako, da filtrirajo kri in nato še dodatno iz filtrata poberejo nekatere snovi nazaj v kri, nekatere pa še dodatno potisnejo iz krvi v urin. Če ledvica napravijo le malo urina (na primer zato, ker sama slabo delajo ali pa, pogosteje, kar jim srce ne pusti – prek različnih hormonov – na primer atrijskega antidiuretičnega hormona, ki se izloča v srcu in kontrolira delovanje ledvic) – torej če urina nastane malo, bo drugačne barve in ga bo manj – to kar pride v mehur pač mehur “skladišči” in izloči. Če vzamete zdravilo, diuretik, na primer Edemid ali Lasix ali Diuver ali še več drugih, bo njihovo delovanje prevladalo nad “splošnim nalogom srca, naj ledvica vodo zadržujejo” in bo potem nastalo več urina, ki bo seveda tudi malo drugačne barve. Ali pa ponoči, ko počivate – takrat imate noge približno v isti višini kot srce in ledvica – edemi se izpirajo – nastaja več urina – in ta, ko pride v mehur, seveda mora ven.
Glede izcedka, ki smrdi – ali ste bili pri ginekologu takrat, ko ste imeli smrdeč izcedek? Takrat najbrž ne bi rekel, da je vse v redu. Na pregled h ginekologu pojdite takrat, ko imate smrdeč izcedek in ga prosite za pomoč, morebitno zdravljenje in pojasnilo. Hkrati mu omenite, da se vam zdi, da vam urin zastaja v mehurju in ga prosite, da vas natančno pregleda med tem, ko se napenjate – zagotovi vam naj, da nimate tako imenovane “cistokele” – “ponižanega mehurja” ali motnje statike medeničnega dna. To je stanje, ki se pogosto pojavi pri starejših ženskah, je do neke mere dedno in povzroči, da mehurja ne morete dobro izpraznjevati, saj mehur zdrkne navzdol, sečnica se “knika” – torej običajno se mehur prazni tako, da urin odteče navzdol, če pa je mehur spodaj in odprtina zgoraj ter je zvita, pa je praznenje oteženo in urin zastaja. To stanje zdravijo ginekologi z različnimi lažjimi operativnimi posegi.
Glede napihnjenosti – za dobro izpraznjevanje mehurja je pomembna (sicer zlasti pri moških, pa vendarle) tudi urejena prebava. Zaprtje pogosto prispeva k težavam z izpraznjevanjem mehurja. Stopite torej h gastroenterologu in prilagodite prehrano ter poskrbite za redno vsakodnevno odvajanje blata.
Obstaja seveda tudi možnost, da bi bil vaš problem urološki (da bi torej urin uhajal ali da bi bila kje v tem predelu kakšna “fistula” ali kaj podobnega), vendar predlagam, da najprej razčistite zgoraj navedene stvari ter da opravite tudi ultrazvok trebuha z določitvijo zastojnega urina. To je pomembno in morate od radiologa ki opravi UZ to posebej prositi – zahtevati. To pomeni, da najprej opravijo UZ s polnim mehurjem – da opišejo stene mehruja in morebitno vsebino, nato pa greste lulat – se potrudite, da mehur povsem izpraznite ter se vrnete v ordinacijo na mizo, kjer vas ponovno pregledajo in izmerijo, koliko urina je ostalo v mehurju. To bi bilo potrebno opraviti vsaj dvakrat (ob različnih dneh) in če bi vsakič našli več kot 50-100 ml zastojnega urina, bi lahko rekli, da je problem z zastajanjem vode v mehurju.
Glede bolečin v spodnjem delu trebuha – če je z črevesjem vse v redu (koloskopija in UZ) in tudi ginekološko ni nič in se mehur dobro izpraznjuje – ni zastojnega urina – potem urolog lahko pregleda mehur od znotraj – s cistoskopijo. Čeprav pogosto nejasnih bolečin v spodnjem delu trebuha ne uspemo zadovoljivo pojasniti, je vsekakor smiselno izključiti tista stanja, ki jih lahko opredelimo in zdravimo. Nenazadnje, Marevan jemljete iz nekega razloga, zaradi nekega trajnega bolezenskega stanja, ki gotovo tudi prispeva k vašim težavam.
Lepo pozdravljeni!