PCA3 Urine test
Spoštovani!
Hvala za to vprašanje. Prosim, sporočite, koliko ste plačali za izvedbo testa (kje ste oddali vzorec je jasno iz priponke).
Za nepoznavalce – zdravnik je opravil rektalni pregled, kjer je prostato potipal “nekoliko močneje in natančneje” (3x na vsaki polovici prostate). Nato je preiskovanec šel urinirat – prvi curek urina, ki je pritekel (ne srednji, prvi), je ujel v lonček. Iz tega lončka so nato odvzeli nekaj kapljic urina, ga kanili v malo plastično epruveto s posebno transportno raztopino, dali v kuverto in poslali v tuj laboratorij.
Prostata je namreč eksokrina žleza – svoje izločke izloča v kanalčke, ki se zlivajo v sečnico. Epitelij teh kanalčkov lahko prizadane rak – rak prostate. Epiteliji imajo značilnost, da se celice iz površine luščijo in se izočajo skupaj z izločki žleze. Z masažo prostate se pričakuje, da se morebitne odmrle rakave celice potisnejo – izločijo po kanalčkih v prostato, kjer jih nato urin izplakne ven – v vzorec. V tem vzorcu nato določajo delež RNA (ribonukleinske kisline) PCA3 v primerjavi z RNA za PSA. Če je RNA za PSA prisotna, sklepajo, da so v vzorcu prisotne celice prostate – torej da je vzorec informativen. Razmerje števila kopij RNA za PCA3 proti RNA za PSA pa poda tveganje za prisotnost raka prostate – ugotovili so namreč, da rakave celice prostate proizvajajo RNA za PCA3.
Test je precej zahteven in ga v laboratoriju ni enostavno ponoviti – podjetje, ki ga prodaja, je razvilo (in patentiralo ter bilo nato prodano večjemu podjetju, ki test trži po vsem svetu, v izbranih laboratorijih…) posebno tehniko, s katero se izogne izolaciji izredno malih količin RNA iz vzorca – pomnoževanje opravi na nek način neposredno na molekulah RNA v vzorcu.
V UKC Maribor smo si (sam sem bil vodja tega projekta, ko sem bil tam zaposlen) in kot vem, si še vedno, prizadevajo za “domačo” različico tega testa, vendar so s tehničnega stališča precejšnje težave, čeprav je upati, da bo podoben “domač” test, ki bo meril število kopij RNA molekul za PSA in PCA3 v pomasažnem urinu na voljo v letu dni. Vendar bo slovenski test imel vmesno stopnjo izolacije RNA, kar pomeni, da bo v vsakem primeru imel več neinformativnih vzorcev v primerjavi z uveljavljeno tujo izvedbo, katera pa je vsaj pred 2 letoma zahtevala za postavitev v laboratoriju vsaj 75000 eur za dodatne aparature v sicer že uveljavljenem molekularno-genetskem laboratoriju + stroški testov, ki so seveda neprimerno višji od stroškov za določanje serumskih beljakovin (PSA). Je pa to pot naprej – morda bo moč v prihodnosti določati še kaj iz pomasažnega urina (na primer fuzijski gen TMPRSS2-ERG) in tako ne samo napovedovati prisotnost ali odsotnost raka, temveč tudi njegovo biološko agresivnost – napovedovati potek bolezni.
Sam menim, da je PCA3 test smiselna dopolnitev med orodji, ki jih ima medicina na razpolago in s katerimi lahko pomaga osebi (preiskovancu) pri odločitvah. PCA3 test je še precej nov in si natančno in dokončno mesto v diagnostičnem postopku raka prostate še išče.
Trenutno se zdi, da bi ga (če bi ga imel na voljo) sam uporabil predvsem v primeru, ko bi bila vrednost PCA3 sumljiva (nad 35), bolnik pa bi za seboj že imel dve negativni biopsiji. Verjetno bi v takem primeru suspekten izvid PCA3 pretehtal na stran ponovne razširjene biopsije v primerjavi z opazovanjem.
Če je na primer izvid PSA več od 4, potem vseeno svetujemo biopsijo. Še posebej, če je razmerje prostega proti celokupnemu PSA (to je vsaj tako dober dopolnilen test kot PCA3, pa še povsod v Sloveniji je enostavno dostopen) nizko oziroma sumljivo za raka.
Sicer pa ugoden izvid PCA3 povečuje verjetnost, da bo biopsija negativna. To pa si verjetno vsak želi in je dobro znamenje. Žal pa je vse na osnovi statistike – za 1000 oseb z neko vrednostjo PCA3 testa lahko napovemo, koliko jih bo imelo raka in koliko ne, za posameznika pa žal ne moremo napovedati, kako bo prav v njegovem primeru.
Tudi negativna biopsija prostate je daleč od 100% verjetnosti, da raka v prostati ni. Celo nasprotno! Pri PSA 4 in zgolj sekstantni biopsiji (torej odvzemu 6 vzorcev), imate, če je biopsija negativna, še vedno enako verjetnost, da pri takoj ponovljeni biopsiji najdemo pomembnega raka (iz tega razloga se ne dela več sekstantnih biopsij, ampak se, glede na velikost prostate, odvzame minimalno 8, običajno pa 12 vzorcev). Glede na to dejstvo ugoden izvid PCA3 predstavlja dodaten, neodvisen podatek, na osnovi katerega lahko, če bo biopsija negativna, z lažjim srcem zaupate, da raka res ni in da je bil PSA lahko povišan zgolj zaradi naključne variacije ali vnetja in podobno. Seveda pa to ne pomeni, da ga ne bo tudi v prihodnosti, zato je smiselno meritev PSA in PSA razmerja prostega proti celokupnemu redno ponavljati.
Vaš izvid je torej takšen, kot si ga lahko vsak samo želi in je dobro znamenje ter precejšnje upanje, da bo biopsija zaenkrat negativna.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
Hvala lepa za vaše potrpljenje in izčrpne preproste odgovore za mojo težavo.
Biopsijo prostate sam opravil in čakam izvid iz KC Ljubljana. Po mnenju dr, Radovića naj bi opravil preiskavo z brisom uretre na Mycplasmu h. i Ureaplasmu ur. zaradi bolečin v hrbtu, nogah, pekoče mokrenje, povečani žolčni kamni in splošno slabo počutje ter na koncu povečana prostata. Ima pomislke tudi na menigitis, seveda vse to po preiskavi PCA3. Za dokončno stališče se odloči po izvidu biopsije. Skrbi ga povečana sedimentacija.
Mogoče vi imate še kakšen predlog za odpravo mojih težav. – kaj bi biilo še narediti za pekoče mokrenje in slabo splošno počutje.
Cene za PCA. Urološki pregled po postopku kateri ste opisali ter ultrazvok 120 EUR, Hitra pošta 120 EUR, Analiza 220 EUR. Hvala lepa !
Drago Mitrović
Spoštovani!
Glede mikoplazem je mogoč tudi preizkus zdravljenja z azitromicinom (3 tedne zapored po 3 tablete tedensko), vendar bi bil prej smiseln pregled in posvet z infektologom in revmatologom, verjentno bi se odločili pred tem za serološke preiskave. Izolacija je sicer mogoča, vendar je to redko.
Sicer pa predlagam, da se težav lotite postopoma. Omenjate na primer žolčne kamne. Torej se posvetujte s kirurgom glede odstranitve žolčnika (oziroma postavitve v vrsto za ta poseg).
Glede pekočega mokrenja je potrebno pregledati urin ter nato morda opraviti cistoskopijo.
Če je PSA pod 10, je verjetnost, da bi bile vaše težave kakorkoli povezane z izvidom biopsije zelo majhna oziroma je ni (da bi morebiten rak prostate bil že tako hud, da bi povzročal opisane težave). Torej čakanje na izvid biopsije nima smisla, tudi če bi bil (teoretično je vse mogoče), izvid biopsije slab – bi pokazal raka – bi bilo še bolj važno, da bi pred tem čimveč težav odpravili, saj bi bila potem potrebna dobra kondicija in “zdravje” za zdravljenje raka.
Povsem mogoče pa je, da je del opisanih težav povezan z biopsijo samo – ta pogosto povzroči vnetje sečil in zahteva dodatno antibiotično zdravljenje. Če gre za splošno slabo počutje po biopsiji in še pekoče uriniranje, je potrebno analizirati urin, tudi urinokulturo in preveriti zastojni urin ter nato dodatno predpisati antibiotik, navadno drugega kot ste ga jemali ob biopsiji oziroma kombinacijo antibiotikov.
Sicer pa je pred biopsijo treba vedeti, kako je z uriniranjem in če so s tem težave, se hkrati jemlje katero od zdravil, ki pri tem pomagajo (alfa blokator, na primer Omnic, ter zdravilo za zmanjšanje prostate, na primer dutasterid ali finasterid).
Če pa so težave bile že pred biopsijo, tu mislim zlasti na bolečine v hrbtu in nogah ter je ob tem že prej bila tudi povišana sedimentacija, je to še dodatni razlog za obisk internista ali morda celo revmatologa.
Povišana sedimentacija je preiskava, ki je praktično zastonj. Drugače pa kakšnega smisla, razen v zvezi s kroničnimi vnetnimi obolenji, danes večinoma nima več, vsaj v urologiji je nikoli ne uporabljamo. Če hočemo vedeti, ali gre za akutno vnetno dogajanje, določimo hemogram (levkocite) in CRP – če so ti povišani, potem ukrepamo z antibiotiki in iskanjem vzroka. Razlogov povišane sedimentacije pa je lahko ogromno, lahko so povsem nepomembni ali pa zelo pomembni.
Pa še to – zgoraj omenjate povečano prostato, hkrati pa pišete, da ste stari 60 let in da naj bi bila prostata velika 37 ccm (ml). To ne gre skupaj. Če bi bila večja od 40 ml, bi ocenili, da je malo povečana, večja od 50-60 ml, bi rekli, da je povečana, večja od 80 ml, bi rekli, da je res precej povečana, nič nenavadnega pa ni tudi prostata, večja od 100 ml. Še leto dni nazaj je formalno veljalo, da je prostata pod 40 ml tako majhna, da se sploh ne sme predpisati zdravila za zmanjševanje prostate (Avodart, Prostide, Finpros). Sedaj so to mejo spustili na 35 ml, tako da je moč zdravilo predpisati tudi pri teh velikostih prostate. Res je sicer, da gre sečnica skozi prostato, torej lahko tudi majhna prostata močno ovira odtok urina; poveča se lahko samo en del prostate, na primer srednji lobus in močno ovira odtok urina, pa je potem operacija kratka in enostavna, saj je prostata kot celota majhna. Skratka – prostata lahko dela težave pri katerikoli velikosti, vendar je pri 37 ml v starosti 60 let letom primerna in začetno povečana, nikakor pa ne zelo velika. Seveda pa je res tudi, da je meritev velikosti prostate zelo nenatančna, dve zaporedni meritvi pri isti osebi lahko odstopata tudi za 50%, ne zaradi spreminjanja velikosti prostate, ampak zaradi približnosti ocene velikosti, celo s transrektalnim ultrazvočnim aparatom.
Skratka – če so težave, jih je smiselno poskusiti razreševati – verjetno ne bo šlo vse naenkrat, temveč se bo potrebno težav lotiti po vrsti. Verjetno je najbolj smiselno, da najprej izključite morebiten zaplet (uroinfekt) ob biopsiji prostate.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Ne razumem, zakaj bi kdorkoli 5 dni po biopsiji prostate določal PSA. Saj je bila vendar ravnokar napravljena biopsija. Torej tak izvid ne pove ničesar. Vsaka manipulacija prostate PSA zviša. Poznani so primeri, ko je napačni odvzem takoj po biopsiji (10 minut) pokazal PSA nad 300. Po manipulaciji PSA počasi upada, ima svojo razpolovno dobo. Zato tudi po operaciji prostate PSA določamo šele po dveh mesecih.
Če je povišan vnetni pokazatelj (ne razumem, zakaj bi sploh kdorkoli razen specialista revmatologa določal sedimentacijo, test je sicer praktično zastonj, vendar nima smisla), na primer CRP, potem je precej verjetno, da gre za vnetje. To je samo po sebi umevno, saj je bila vendar opravljena biopsija. Zato ste vendar jemali antibiotik. Dokler vnetje ni pozdravljeno, določanje PSA nima smisla, saj bo ta povišan zaradi vnetja. Najprej je treba pozraviti vnetje (normalizacija levkocitov in CRP) in dobiti izvid biopsije, šele potem je smiselno razmišljati o ponovni meritvi PSA. In če je biopsija negativna, je to tudi potrebno – potrebno je nadalje spremljati PSA in če začne naraščati, razmisliti o ponovitvi biopsije.
Je pa, če pride do težav 5 dni po biopsiji, vsekakor smiselno preveriti, ali se mehur dobro izpraznjuje, kontrolirati urin, ali so v njem prisotni levkociti, izmeriti telesno temperaturo in če karkoli kaže na to, da se vnetje ne umirja, predpisati dodatno antibiotično zdravljenje.
Lepo pozdravljeni!