Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Biopsija prostate in novi biomarkerji

Biopsija prostate in novi biomarkerji

Vljudno vas naprošam za odgovor?

Zanima me kakšne so posledice od biopsije prostate. Koliko je v procentih nestopilo nezaželenih dogodkov po biopsiji prostate. Kje pri nas opravljajo analizo novega bomarkerja za prostato KAVEOLIN-1.

Imam pekočo vodo ali je to posledica povečane prostate 48cm3 in psa 3,38, skupni 0,19. Naročen na biopsijo z UZ. Analize vode niso pokazale prisotnosti bakterij. Imam bolečine v kolenih in kolkih, in povečano: sedimentacijo 25 mm/h, nevtrofilci 75,3 %, limociti 17,8 % Drugih odstopanj ni.
Pri pregedu pri urologu ni tipal posebnosti. UZ ni pokazal posebnosti. Značilno, da je PSA v zanjih 6 mesecev povečal od 1,33. na 3,38. Zdravljenje z antibiotikom ni pomagalo. Prostata se povečala za 18cm3. Imam zdravilo Omnic Ocab 0,4 mg

Peče me voda in kako se rešiti bolečin do biopsije. Ali je možno, da so prisotne bakterije ali drugi mikroorganizmi, kateri pri rednem pregledu urina niso odkriti.Tudi očasno imam pekoče blato čeprav ne uživam alkohola, pekoče hrane, kave, maste hrane ali kaj podobnega. Pekoče mokrenje in blato ne skrbijo moje zdravnice in mojega urologa, mene neznosto moti in boli.
Komu na pregled da se rešim te težave.

Kako je z biopsijo v primeru prisotnosti bakterij v urinalnem in prebavnem traktu. Ali je treba pred biopsijo ostraniti bakterije in druge mikroorganizme ali pa to ni pomembno pri biopsiji in ne vpliva na biopsijo?

Lep pozdrav in hvala, Drago

Spoštovani!

Navedli ste cel kup vprašanj, napisali goro podatkov, pozabili pa ste na najpomembnejšega v zvezi z opredelitvijo vašega tveganja za rak prostate, to je vašo starost. Brez te vam glede biopsije ne morem svetovati ničesar.

Glede caveolina1 – teoretično bi ga v kakšnem raziskovalnem laboratoriju najbrž lahko določili, vednar si z rezultatom ne bi imeli kaj pomagati. Prvo je, da so ta označevalec raziskovali v povezavi z napredovalim rakom – torej potem, ko raka že dokažejo in ga neuspešno zdravijo je vprašanje, ali bo napredoval ali ne. Drugo pa je, da ameriške univerze pač delujejo tako, da pridobivajo več denarja, če ob objavah svojih raziskovalnih člankov skličejo tudi novinarske konference in agencije nato to povzamejo. Do uporabe v klinični praksi pa večina teh raziskav ne pride. Vsak, ki se je raziskovalno ukvarjal z rakom prostate, je predlagal kakšen novi biomarker (jaz sam na primer tri s področja genetike – D85Y v UGT2B15, -160 C/A v E-cadherinu….) vendar večina (99,9%) od predlaganih in publiciranih biomarkerjev ne pride v klinično uporabo – preprosto zato, ker se izkaže, da ne prinesejo nobenega novega podatka v primerjavi s tistimi, ki jih že poznamo – to pa so starost, izvid rektalnega pregleda in vrednost PSA. Ne trdim, da ne bomo nekoč tudi caveolina-1 uporabljali, vendar je možnost za to izjemno majhna.

Za vas pa bi prišla res v poštev dva nova označevalca, ki bi ocenila, kakšno je tveganje za to, da biopsija odkrije raka prostate in ki sta dejansko že sprejeta v klinično uporabo, to sta določitev -2proPSA v serumu (in posledično PHI) in določitev PCA3 v urinu. PCA3 so, kot vem, nam najbližje določali v Gradcu, -2proPSA pa v Innsbrucku. Zakaj teh dveh, ki sta že uveljavljena in bi bila res smiselna in koristna, ne določamo pri nas, je jasno – cena – kdo bo pa to plačal? Zavarovalnica še pri PSA-ju včasih cinca, kaj šele novi označevalci?! Cena postavitve laboratorija za določanje PCA3 je namreč cca. 70000 eur in potem posamezna meritev toliko kot 10 določitev PSA. Kaj s tem dobite? Nasvet nekaterim, naj opravijo biopsijo – kar bi jim svetovali tako ali tako in nasvet tistim, pri katerih je bila biopsija negativna, da lahko še malo počakajo pred ponovitvijo biopsije – to bi jim ravno tako svetovali brez tega novega podatka. Vsekakor pa ti dve meritvi lahko v tujini samoplačniško opravite.

Tveganje zapletov pri biopsiji prostate obstaja – pri nas so zapleti, ki zahtevajo hospitalizacijo, bistveno pod 1%. Je pa mogoče, da antibiotik, ki ga boste jemali ob in po biopsiji, ne bi pomagal in bi dobili vročino nad 38C – v tem primeru morate v bolnišnico, kjer boste dobili pač drugi antibiotik, lahko boste morali nekaj dni odležati. To se zgodi redno, vendar bistveno redkeje kot v 1% tistih, ki opravijo biopsije. Teoretična možnost je tudi, da se krvavitev (običajno je, da imate po biopsiji še nekaj dni kri na vodi, blatu in v spermi), ne bi ustavila ali bi se večala – v tem primeru bi tudi morali nazaj v bolnišnico, kjer bi ustavili krvavitev – menda je bil en takšen primer pred nekaj leti tudi v Sloveniji. Možen zaplet je tudi zapora vode – da ne bi mogli urinirati – če je že pred biopsijo stanje mejno lahko biopsija sproži retenco urina. V tem primeru pač pri zdravniku dobite urinski kateter, vrečko in ga menjujete pri osebnem zdravniku na 4-6 tednov dokler izvid biopsije ni znan, nato pa se odloči za zdravljenje. V takem primeru je še posebej dobro, da je bila biopsija opravljena, saj je pred zdravljenjem zapore urina (retence), do katere bi prišlo tudi brez biopsije, ampak morda malo kasneje, potrebno vedeti, ali ga zdravimo v rakavi ali ne-rakavi prostati.

Glede antibiotičnega zdravljenja – ključno je jemanje antibiotika ob in po biopsiji. Jemanje pred biopsijo (seveda če ne gre za aktuno dogajanje, vročino, mrzlico itd) bi kvečjemu povečalo tveganje za infektivne zaplete ob biopsiji, saj bi selekcioniralo odporne bakterije, antibiotik ob in po biopsiji, ki ga dobite v vsakem primeru, pa nato ne bi prijel.

Sprašujete tudi, kako se rešiti bolečin od biopsije. Res biopsija ni prijetna, lahko rečemo, da je boleča. Zanimivo pa je, kako različno ljudje reagirajo na to (večino biopsij se opravi brez analgezije) – nekaterim je boleča vstavitev sonde v rektum, biopsija pa sploh ne, drugim pa ravno obratno – biopsija je boleča, vstavitev sonde v rektum pa ne.
Kaj torej napravite? Preprosto kakšen dan po biopsiji počivajte.
Večina (99%) tistih, ki jih biopsiramo, poroča, da so težave po 1-2 dneh minile. Vsak delovni dan se v Slo opravi več kot 10 biopsij prostate, med 3000 – 4000 moškimi, ki jim v Sloveniji vsako leto opravimo biopsijo prostate, pa se bo vedno našel kakšen psihiatirčni bolnik, ki bo svoje težave pripisal biopsiji prostate in mu ne bo moč pomagati.

Pekoče blato spada k proktologu.

Glede pekočega uriniranja pa je tako – najprej je potrebno vedeti, ali gre za raka prostate ali ne (saj pravite, da v urinu ni bilo mikroorganizmov). Šele potem se je smiselno pogovarjati naprej.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close