zdravila v nosečnosti
Pozdravljeni!
Ker se že skoraj dve leti zdravim z antidepresivom Citalon in in anksiolitikom Helex 0,25mg, me zelo skrbi kako to lahko vpliva na nosečnost oziroma na plod. Stara sem 40 let in sem pred postopkom umetne oploditve. Moram povedati, da se psihično dobro počuim in zdravila tudi počasi opuščam. – to pomeni, da zdravila ne vzamem vsak dan.( citalon) Kar pa se tiče Helex-a, pa se bojim, da ne bom uspala prenehati tako hitro.
Torej, zanima me, kakšno tveganje je, če vzamem eno tableto Helex-a 0,25mg na dan za razvijajoči plod?
Že vnaprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor in vam želim lep dan!
Pozdravljeni
Velja navodilo, da naj nosečnica prejma le tista zdravila, ki so bistvena za ohranitev njenega zdravja v nosečnosti. Predlagam, da se o nadaljnem uživanju Helexa in Citalona pogovorite z zdravnikom, ki vam jih je predpisal, da skupaj preverita ali jih tudi vnaprej potrebujete. Če se boste odločili, da zdravil ne boste več uživali je potrebno dozo zdravil zniževati postopoma.
Helex je zdravilo, ki ga predpisujejo predvsem v času uvajanja antidepreivne terapije in povzroča precejšnjo zasvojenost, zato ni predviden za stalno jemanje. Je v skupini zdravil D in ga v nosečnosti odsvetujemo zato, ker naj bi v visokih dozah povzročal prirojene napake organov ploda. V običajnih dozah pa dosedanji podatki niso pokazali, da bi zdravilo povzročalo prirojene napake organov oziroma, pogostost prirojenih napak pri novorojenčkih ni višja kot je v populaciji mater, ki ni prejemala nobenih zdravil. V splošni populaciji se rodi s posamezno prirojeno napako 3% novorojenčkov.
Citalon, ki je uvrščen v skupino C, se v nosečnosti predpisuje le takrat, ko pomembno vpliva na ohranjanje stabilnega razpoloženja pri nosečnici. Uporaba v prvem trimesečju nosečnosti doslej ni pokazala povečane pogostosti pojavljanja prirojenih napak pri plodu, ni pa še jasno ali uporaba v tretji tretjini nosečnosti lahko zviša pogostost pojava pljučne hipertenzije pri novorojenčku. Ta diagnoza lahko pomembno ogrozi njegovo zdravje.
Obe zdravili povzročata pri izpostavljenih novorojenčkih prehoden odtegnitveni sindrom z razdražljivostjo, tresenjem, dihalno stisko zato potrebuje novorojenček po rojstvu zdravniški nadzor. Odtegnitvene težave novorojenčka minejo po nekaj dneh.
Obe zdravili se izločata tudi v mleko. Danes ne vemo ali ima izpostavljenost tem zdravilom lahko posledice za kasnejše duševno počutje otroka.
LP
Pozdravljeni!
Najlepša hvala za tako izčrpen odgovor. Najbolje se bo resnično odpraviti na posvet k osebni zdravnici.
Drugače pa imam še eno vprašanje in sicer, slišala sem, da so nekateri antidepresivi in anksiolitiki manj nevarni in da ne puščajo takšnih posledic tako za osebo, ki jih uživa( glede same odvisnosti) in ravno tako za plod. Torej zanima me, katera so to?! Seveda bom naredila vse oziroma sem že veliko na tem, da jih opustim. Vedno pa obstaja verjetnost, kot sem prebrala, da se depresija ponovi. Še bolj, kar pa me skrbi pa je anksioznost, ki pa se mi zdi, da je že od nekdaj del mene. V takem primeru mi bo v uteho že to, da vem da manj nevarna zdravila obstajajo pa če tudi nobenega ne vzamem, razen če bi prišlo do poslabšanja.
Hvala za odgovor in lep dan še naprej!