5 – NOK
Pozdravljeni!
Sorodnica iz Srbije ima težave, ne vem natančno kakšne, z mehurjem, ledvicami in sečnim kanalom zato ji je zdravnik predpisal tablete 5 – NOK, ki naj bi jih nabavila v Sloveniji. Malo sem preverila po lekarnah in izvedela, da jih menda že zelo dolgo ni več na tržišču. Če to drži, bi vas prosila, če veste morda, kaj je te tablete zamenjalo? Sigurno je kakšna alternativa zanje, ali ne?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Petra
Spoštovani!
Enostaven odgovor bi bil Nolicin (ki pa NI za nosečnice, NI za hujše infekte, NI v primeru rezistence, NI za otroke…).
Morda antibiotik 5-NOK (nitroxolin) povezujejo s Slovenijo zato, ker naj bi ga (nekoč) proizvajalo nekoč slovensko podjetje Lek. Kako je s tem zdravilom danes mi ni znano, mogoče je, da ga (kot kemično substanco) imajo še kje v svetu na zalogi ali izdelujejo za laboratorijske namene, raziskujejo ga kot kemikalijo v zvezi z zdravljenjem raka, kot zdravilo pa zadnjih 10 let v Sloveniji gotovo ne, tudi predpisovalo se ni že vsaj 12 let, zato so informacije o tem zgolj iz zgodovinskih virov.
Šlo je za kinolon, uporabljal naj bi se za zdravljenje in/ali preprečevanje uroinfektov. Pri zdravljenju infektov pa ni tako, kot na primer pri zdravljenju povišanega pritiska, kjer je jasno, da lahko eno zdravilo povsem nadomesti in zamenja drugo. Pri zdravljenju bakterijskih okužb je ključno, na kaj je bakterija občutljiva oziroma na kaj so bakterije v določenem okolju v določenem času občutljive. Če na primer v neki občini predpisujejo veliko Primotrena, potem tam za preprečevanje ponavljajočih se vnetij tega ne bomo uporabljali, ker so bakterije nanj bolj verjetno postale rezistentne. Če se bo nato zdravnik, ki je to predpisoval, upokojil, novi pa bo predpisoval več Nolicina, se bo lahko stanje spremenilo in bakterije bodo lahko (ni pa nujno) spet postale občutljive ne Primotren. Torej je teoretično mogoče, da bi 5-NOK danes dobro učinkoval in koristil, ker ga že več kot desetletje ni. V praksi pa ga pač in in to ne pomeni, da bi ga karkoli zamenjalo, temveč je potrebno v tem primeru na novo premisliti situacijo in uporabiti tisto, kar pač je.
Če gre za zdravljenje akutnega vnetja sečil pri odraslem, potem bi danes v Sloveniji predpisal moškemu ali odrasli ženski, ki gotovo ni noseča, ciprofloxacin (Ciprabay, Ciprinol…) ali levofloxacin (Tavanic), ženski (ki lahko še zanosi) pa Amoxiklav ali Pancef. Če gre za preprečevanje ponavljajočih se vnetij, pa so v prvem planu Primotren, Macrobid (nitrofurantoin) in Monuril (fosfomicin, nabavijo ga v Avstriji ali na Madžarskem), tudi Nolicin ( vendar ne ženski, ki lahko zanosi ali športnici, kjer lahko pride do poškodbe tetiv, ne otroku).
Lepo pozdravljeni!