knjige in priročniki
Pozdravljeni,
moja hči je pred dobrim letom drastično shujšala. Vedno je bila krepka zdrava deklica, ki pa je okolica v šoli ni najbolj sprejemala in se je odločila za tak korenit ukrep. Ker se s pogovori doma ni dalo kaj dosti naredit, smo poiskali medicinsko pomoč. Po dobrem letu dni nenehnih skrbi, spodbujanja, velikokrat tudi kakšnega prepira je dosegla ITM, ki se giba med 19 in 19,5. Na prvi pogled je naših težav nekako konec. V tem času je začela hoditi tudi v srednjo šolo in zamenjala okolje, ki jo je tako utesnjevalo.
Smo se pa v tem času kot družina in tudi osebnostno povesem spremenili. Z možem imava občutek, da skrbi za svoje zdravje še ni povsem samostojna in da se še ne zaveda povsem pomena redne prehrane. Saj ima še vedno kakšen slab teden.
Na trgu sem zasledila dve knjigi oz. priročnika o motnjah hranjenja. Občutek imam, da bi nam bil vsem trem zelo v pomoč pri učenju samostojnosti. Njej pri skrbi za svoje obroke in zdravje, nama pa pri vračanju zaupanja v svojega otroka. Kakšne so vaše izkušnje s temi priročniki?
MOTNJE HRANJENJA – PONOVNO ODKRIVANJE ZDRAVE PREHRANE
Avtor: Günther Reich, Silke Kröger
NE KAJ JEŠ – KAJ TE ŽENE, DA JEŠ!
Beechy Colclough
Za odgovor se že v naprej zahvaljujem,
Serafina
Pozdravljeni,
verjamem, da vam ni bilo lahko, ko ste ugotovili s kakšnimi težavami se ukvarja vaša hčerka. To, da ji še danes stojite ob strani in da ste se tudi sami vključili v proces njenega okrevanja in s tem dela na sebi, je hvale vredno. Marsikateri starši tega ne zmorejo in ne vidijo kako potrebno je to. Resnično ste lahko ponosni nase.
Če opažate, da vaša hči še vedno potrebuje čas glede prehrane je to poemmbno – tako zanjo kot za vas. Namreč, če še ni dobro potem je potrebno res, da še nekaj naredi na sebi. Priročniki in knjige so ena izmed poti, vendar bi vam to predlagala kot dodatno stvar, ne pa kot edino. Je v obdobju dela na sebi hči hodila kam na svetovanje oz vsi skupaj? Menim, da bi bila najboljša intenzivna oblika svetovanja, 1x na teden, toliko časa dokler je pač potrebno. Dokler se hči ne bo naučila spopadati s svetom in situacijami, ki jo obremenjujejo na način, da bo lahko to počela brez ukvarjanja s hrano, je dobo, da hodi na svetovanje ali psihoterapijo. To je res najboljša možnost. Ali pa v podporno skupino – ste kaj od tega v tem času že poskusili?
Knjige seveda lahko predelujete ob tem. Predvsem bi vam priporočila drugo knjigo -Ne kaj ješ, kaj te žene da ješ. Vendar kot sem rekla, kot dodatek psihoterapiji. Samopodoba pri MH strmo pada, potreben je čas, da oseba spet zaupa sebi, najde svoje močne točke in zmore reševati stiauacije brez hrane.
Hčerki lahko predlagate tudi knjigo Čar samozavesti, če si želi brati.
Knjige o hrani pa ne priporočamo radi. Nič ni tako enostavno, da bi lahko glede hrane delali kar samo po knjigi. Če pa bi jo brala ob svetovanju potem pa ja.
Upam, da sem vam odgovorila na vaša vprašanja. če še kaj rabite ali vas kaj zanima, kar pišite.
Srečno.
Tatjana