Rak prostate, izvid
Spoštovani,
Mož je bil na UZ punkciji prostate. Star je 59 let. Klinični podatki:PSA 5, fPSA=0,7, R=0,14, V=31. Odvzetih 10 vzorcev:
Izvidi: pri vseh; Hiperplazija. Blago enostavno kronično vnetje. Blaga fibroza, povrhnja (1x), Fibroza, ki razmika osnovno gradnjo (9x), Blaga atrofija 6x, Zmerna atrofija 3x, Huda atrofija 1x. Tubulni adenokarcinom 6x, Stopnja po Gelasonu 3,3 (4x), Stopnja po Gleasonu 2,3 (2x) in stopnja po Gleasonu 3,4 (1x), 3x ni navedena, Ni tumorske rasti ob živcu 4x, enkrat je, ostalo ni navedb.
Mnenje: 2,3,4,7,8,9,10 je tubulni invazivni diferencirani adenokarcinom prostate, po Gleasonu vrednosti 6 (2,4). 9 je živec obraščen s tumorsko rastjo. Živec brez tumorske rasti 1,4,6,10.
Prosim malo laične razlage. Kako hudo je bolezen že napredovala. Katere oblike zdravljenja so nujne oz. potrebne?
Brala sem starejše zapise, vendar sem še vseeno zmedena.
LP
Spoštovani!
Takle izvid, vaš delni “laični” povzetek strokovnih “šifer” je težko natančno tolmačiti, za to bi moral videti cel tekst. Namreč, ni čisto jasno, ko pišete “…stopnja po Gleasonu 3,4 (1x)… Mnenje… Gleasonu 6…” Namreč iz podrobnosti tega teksta bi se morda zdelo, da je v enem primeru Gleason 7, v štirih 6 in v dveh 5? To bi pomenilo, da najvišji Gleason ni 6, ampak 7.
Skratka, vsak odvzem (stebriček) se ocenjuje posebej. Pri vsakem stebričku posebej je opisano, ali je v njem najti raka in če ga je najti, za kakšen Gleason gre (6 ali 7…). Manjka podatek kolikšen del stebrička je zavzet z rakom v vsakem stebričku posebej (ta podatek je navadno v milimetrih ali odstotkih).
Podatki o atrofiji, fibrozi, vnetju, hiperplaziji… z rakom nimajo zveze in so v tem primeru irelevantni.
Manjka vsaj še podatek o izvidu rektalnega pregleda pred biopsijo.
Ne glede na navedeno se zdi, da je povzetek nekako takšen (ni nujno, da se prav razumel): 59 letni moški, PSA 5, Gleason 6 (ali tudi 7?) v 7/10 stebričkih, delež zajetih stebričkov neznan, izvid rektalnega pregleda neznan.
Če je zajetih 7 od 10 stebričkov, nedvomno gre za raka, ki zajema velik del prostate in je smiselno zdravljenje. Za tega se odločamo glede na druge podatke o bolniku (zdravstveno stanje, pričakovano preživetje). Če je moški povprečno zdrav lahko statistično pričakuje preživetje do 84 leta starosti. To pomeni, da obstaja velika verjetnost, da mu bo rak prostate skrajšal življenje, če ga ne bo zdravil. Ker je (če je) pričakovana življenska doba več od 10 let, se zdi smiselno raka odstraniti (torej operacija – radikalna prostatektomija). Če bi bil 15 let starejši ali bi bil pozitiven samo en ali dva stebrička, Gleason 6 (ne 7), bi morda predlagal obsevanje takšne ali drugačne vrste (brahiterapijo), kar pa je pred njim lahko še 25 let življenja in se zdi, da je rak “resno zastavil” – zavzema velik del prostate, se zdi najbolje poskusiti rak odstraniti. To zadnje bi sklepal iz tegale – če je rak netipen (podatek o raktalnem pregledu manjka) – torej v najboljšem primeru, bi po eni od variant Partinovih tabel bila možnost, da je rak omejen na prostato 49%, 8% bi bilo tveganja, da že vrašča v semenske vezikule in 3% tveganja, da so pozitivne bezgavke. Se pravi, da gre za resno stvar, možnosti so še (čeprav ne 100%), da se bo dalo raka obvladati, vendar ni kaj čakati – sicer brez poznavanja zdravstvenega stanja bolnika – če privzamemo, da je sicer zdrav – bi nedvomno predlagal postavitev v vrsto za radikalno operacijo takoj.
V kolikor operacija raka ne odstrani v celoti, ima možnost še obsevanja (če operacija pusti raka v okolici prostate) in sistemsko hormonsko zdravljenje, če operacija ne uspe zadržati širjenja raka. Obratno (torej najprej obsevanje in potem operacija z namenom odstranitve raka) praktično ne delamo. Hormonsko zdravljenje raka zadrži (npr. za nekaj let), nato pa gre rak naprej. Če zgolj opazujemo in čakamo, rak napreduje v stadij, ko možnosti ozdravljenja ni več, temveč zgolj blaženje za kakšno leto s hormonskim zdravljenjem.
Skratka, če je vaš mož še pri močeh – torej npr. ni po infarktu in kapi,ni hud pljučni ali sladkorni bolnik, morda še dela itd, potem je vsekakor smiselno tudi biti pripravljen žrtvovati kvalitetno spolnost danes za preživetje v prihodnosti. Katera od vrst radikalne prostatektomije – torej radikalne operacije – je manj važno – predvsem je važno, da pri urologu, ki mu zaupate, dela dobro in ga bo spremljal tudi naprej, ga bo vodil in bo ob njem tudi, če bo šlo pri operaciji ali kasneje kaj narobe.
Lepo pozdravljeni!