Kako se tu deduje?
Pet sestr smo dedovale hišo po starših in smo vpisane v zemljiško knjigo.
Žal je te dni ena sestra umrla. Razumele smo se vse zelo dobro, zato smo ostale štiri še toliko bolj presenečene, ker smo izvedele, da je umrla sestra imela dokaj visok limit pri banki…torej bila je več let v minusu… v dovoljenem limitu cca 1500 eur.
Razen sodeleža na tej nepremičnini ni ničesar imela. Kaj sedaj to pomeni za nas preostale sestre?
Imela pa je sestra hči in sina. Kdo bo to poplačal, in kaj če otroci nočejo poplačati dolg banki?
Prosim za vaše izkušnje.
Če otroci ne bodo želeli poplačati dolga in se bodo odrekli dediščini, pa tudi vsi ostali eventuelni dediči, bo banka najbrž terjala dolg tako, da bodo njen delež hiše dali na dražbo. To se zna sila zakomplicirat, če boste naletele na “lovilce” tovrstnih dražb, ki potem odkupijo delež in postanejo solastniki vaše nepremičnine. Predlagam, da počakate na odločitev otrok, mislim pa, da se ne bosta odrekla deležu hiše, ki je najbrž vreden več kot 1500 evrov kot je dolga. Če pa bi se, boste pa najbrž dedovale sestre, kar pomeni tudi dolgove.
Če se bodo mož in otroci vsi odrekli dedovanju, potem boste lahko dedovale sestre. Če se boste tudi ve odrekle dedovanju in če ne bo niti kakšnega drugega zainteresiranega dediča (bolj oddaljenega sorodnika), potem bo dedovala občina.
Tisti, ki bo dedoval, bo dedoval tudi dolg in ga bo moral poravnati banki.
Vsakdo pa lahko, če tako želi, svoje podedovano premoženje tudi proda – pa naj bodo to sestrin mož in otroci, ve sestre ali pa občina.
Ni rečeno, da se otroci hiše ne bodo odrekli. Kaj pa imajo od te hiše? stroške 1500€ +, prodat samo nek delež je težko, tisti ki živi v njej mogoče niti ne plačije najemnine… samo čakajo da bo treba popravit streho, pa jim bo kdo izstavil četrtino računa. Stanujejo pa ne tam in tudi nikoli ne bodo.
Torej, če otroci ne bodo vzeli dediščine, naj dediščino vzamejo preostale sestre, ali pa še najbolje samo tisti ki živi tam. Ta naj tudi plača dolgove.
Deduje se premoženje in dolgovi.
Ker si težko predstavljam hišo, kjer ena petina ne bi bila vredna več kot 1500€, je predpostavka, da otroci tega ne bodo želeli plačati, preprosto nerazumna.
Banka pa tu ne more narediti kaj dosti, lahko gre le v postopek izterjave iz naslova odpordaje premoženja, ki pa je dolg in zapleten-podobno kot pri vsakem drugem dolžniku, ki ima dolg in neko premoženje (!ampak brez vpisane hipoteke!).
solastniki pa vedno lahko zahtevajo razdelitev v naravi ali v denarju, ne glede na višino deleža.