Algea Pacifica in flour
Spoštovani,
na podlagi nasveta zobozdravnice naj bi svoji 4 letni hčerki dodajala flour tabletke (1mg – dobile naj bi se le v Avstrijskih lekarnah ) glede na to, da bo zaradi kariesa 1x teden namazana tudi s flour premazom in umivanje z zobno pasto, ki tudi vsebuje flour, me skrbi, da floura ne bo preveč. Razmišljala sem o dodatku Alge Pacifica a ne vem ali ima sploh smisel oz. kaj se zgodi ob istočasnem jemanju obeh stvari. Na internetnih straneh sem brala, da je alga priporočljiva ob malgamskih plombah (menjavah -le teh…) ker naj bi absorbirale škodljive snovi….
Hvala za vaš nasvet!
Spoštovani!
Fluor je izjemno učinkovito sredstvo za preprečevanje zobne gnilobe. Raziskave so pokazale, da k zmanjšanju zobne gnilobe najbolj pripomore stalna nizka koncentracija fluora v ustni votlini.
Fluoride lahko vnašamo sistemsko v obliki kapljic, pastil ali tabletk (Fluonatril tabletke) ali lokalno s premazi, zobnimi pastami in ustnimi vodicami. Sistemsko vneseni se izločajo v slini, ker pa jih jemljemo oralno se v slini tudi topijo in že takrat lokalno delujejo na zobe. Tudi pri lokalni aplikaciji fluoride pogoltnemo, tako da sta si obe vrsti vnosa pravzaprav podobni. Najboljšo zaščito zob z fluoridi dosežemo takrat, ko se zobje še razvijajo in se pričenjajo mineralizirati, saj se takrat vgrajujejo v celotno debelino zoba. Zato je zlasti potreben kontinuiran vnos fluoridov v razvojnem obdobju zob, vsekakor pa je stalen vnos pomemben tudi kasneje (fluorirane zobne paste).
Kljub temu, pa je potrebna pri uporabi fluora tudi določena previdnost, saj lahko pride do pojava zobne fluoroze. Le-ta je posledica dolgotrajnega vnosa fluora v času razvoja zob. Mineralizacija stalnih zob poteka od rojstva do sedmega leta starosti, zato je prav v tem obdobju potrebna posebna pozornost pri odmerjanju fluora. Stopnja fluoroze je odvisna od koncentracije in trajanja izpostavljenosti fluoru. Takšna sklenina je na površini hrapava in ima kredast videz. Pri hujših oblikah je sklenina razbrazdana, lisasta, prizadeta področja pa se po izrasti zoba obarvajo rjavo.
Fluoroza se pojavi pri rednem dolgotrajnem vnosu nad 250 mikrogramov fluora na kg telesne mase dnevno. To pomeni, da bi moral leto star otrok, ki tehta 10 kg, pojesti dnevno 2 g zobne paste, ki vsebuje 1.500 ppm fluora, da bi dosegel škodljivo raven. Po ocenah strokovnjakov znaša vnos fluora iz zobne paste pri leto starem otroku v deželah Evropske unije približno 0,14 miligrama, medtem ko znaša vnos fluora iz drugih virov približno 0,75 miligrama dnevno. Vsota obeh vnosov je torej 0,90 mg (vir: Dnevnik).
Priporočljivi ozroma nekje dovoljeni dnevni vnos fluora za 4-6 let starega otroka znaša 1-2,5 mg. Dnevni vnos naj ne bi bil večji od 3 mg!
Lahko si malenkost preračunate dnevni vnos fluora v vašem primeru (vaša deklica je nekje okrog zgornje meje):
1 mg fluorida (tabletke)
~ 0,9 mg fluorida (hrana, voda, zobna pasta) Zobne paste so sicer različne, vsebujejo od 0,4 – 1,5 mg fluoridov/ g paste. Otroške zobne paste navadno vsebujejo 0,4 mg/g paste.
Fluorirani premazi vsebujejo do 12 mg/g gela.
Pacifiške alge vsebujejo ~ 0,3 mg/g posušenih alg
Akutna zastrupitev s fluorom se lahko pojavi pri vnosu 3-5 mg fluora na kg telesne teže. Znaki in simptomi zastrupitve se pri zastrupitvi s fluorom razvijejo zelo hitro (30-60 minut po zaužitju): slabost, pogosto bruhanje, prekomerno slinjenje, solzenje, izcedek iz nosu in ust, potenje, glavobol, driska, splošno slabo počutje.
Glede amalgamskih zalivk naj zapišem le to, da je tukaj še precej neznanega. Zaenkrat še nobena študija ni uspela niti ovreči niti potrditi škodljivih učinkov njihove uporabe. Ni dvoma o nevrotoksičnosti težkih kovin, ki jih amalgamske zalivke vsebujejo (predvsem živo srebro), vendar zaenkrat še niso uspeli ugotoviti v kakšni meri se dejansko te težke kovine sproščajo iz zalivk v organizem oziroma pri kakšnem sproščanju se dejansko lahko pojavijo toksični učinki – nevrotoksičnost.
Alge imajo seveda močno sposobnost vezave toksinov, zato je uporaba pri odstranitvi amalgamskih zalivk smiselna, saj pri odstranitvi zalivk nedvomno prihaja do sproščanja večjih količin težkih kovin. Priporoča se uporaba nekoliko večjih odmerkov 2 dni pred in 2-5 dni po posegu. Pri tako kratkem vnosu (7 dni), čeprav gre za večje odmerke alg in s tem večje količine fluora, njihov vnos ni problematičen. Kljub temu, pa vseeno priporočam, da se tistih 7 dni preneha z jemanjem tabletk fluora.
Lep pozdrav,
Spoštovani!
Iskrena hvala za izčrpen odgovor. Prosila bi še za potrditev vnosa floura:
Zobna pasta z 1500 ppm fluora 2x na dan pogoltne zagotovo 1 mali grahek zobne paste (pol zjutraj pol zvečer)
1x tedensko fluorov premaz
1x tedensko 1g fluorove tabletke
Deklica je težka 16 kg torej je 48 g fluora že kritična najmanjša meja, kar pa nebi dosegli, če tudi bi v istem dnevu dobila premaz 12 g + fluorova tabletka 1 g + čiščenje zob cca 1g (za pojedeno zobno pasto) = torej 14 g fluora v najslabšem primeru, kar je ok.
Sem prav razumela?
še to: Alge torej ne vsebujejo fluora niti ga ne absorbirajo?
Iskrena hvala za vaš ponoven odgovor!!!!
Spoštovani!
Govorimo o miligramih (mg), ne o gramih (g). Ker niste napisala kako otrok prejema fluorove tabletke, sem sklepal da prejema eno dnevno. Sedaj vidim, če vas prav razumem, da prejema zgolj eno tedensko. Če je tako, potem se vam ni treba bati niti akutne toksičnosti (to je tistih ~ 48 mg/dan), niti pojava fluoroze.
Alge sicer vsebujejo relativno veliko fluora – sem vam napisal, da gram posušenih alg vsebuje okrog 0,3 mg fluora. Vendar, če dnevno jemljete predpisano količino alg (1-2 g spiruline), to ne predstavlja tveganja.
Lep pozdrav,