Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija operacija prostate-rak

operacija prostate-rak

Starost 54 let.PSA 4,9. Biopsija: od 8 vzorcev eden ( sredina desno ) adenokarcinom in zajema manj kot 1 mm.Gleason 3+3=6 Prosim za vaše mnenje glede nadaljnjega zdravljenja. Če je
odločitev radikalna operacija v Slovenj Gradcu ali bi se lahko odločil za operacijo z ohranitvijo nervovaskularnih snopov.Za vaš odgovor se vam zahvaljujem.

Spoštovani!

Pri starosti 54 let je po mojem mnenju najustreznejša odločitev radikalna prostatektomija, torej operacija. Seveda obstaja tudi možnost, da počakate, spremljate PSA na 3 mesece in čez manj kot 1 leto oziroma prej, če bi PSA naraščal, biopsijo ponovite (vsaj 10 – 12 vzorčkov). V kolikor bo ponovljena biopsija pokazala večjo prisotnost raka, potem seveda operacija. Prednost pozornega opazovanja je, da zaenkrat živite enako, kot ste dosedaj, slabost pa je lahko v tem, da se lahko zgodi, da kontrolna biopsija čez 9 mesecev pokaže, da je rak napredoval in potem morda ni več mogoča operacija z ohranitvijo živcev (čeprav morate vedeti, da vedno poskušamo vsaj del živcev ohraniti in tudi, če jih ohranimo, ni garancije glede spolnih odnosov brez pripomočkov po operaciji).
Druge možnosti (obsevanje v obliki brahiterapije ali zunanjega obsevanja) in/ali hormonsko zdravljenje menim, da v vaši starosti (ko pričakujete še vsaj 30 let življenja) niso smiselne. Vedeti morate, da obsevanje pri nas praktično vedno pomeni tudi vsaj nekaj časa hormonsko zdravljenje (zaviranje testosterona na tak ali drugačen način). Vedeti morate tudi, da ni običajno, da bi vas po obsevanju še operirali, obratno – torej najprej operacija in če še ni v redu, potem hormonsko zdravljenje in obsevanje, pa je običajna pot.

Ne vem dovolj o vas (ali ste zaposleni, ali jemljete še kakšna zdravila, ali ste suhi ali debeli, v kakšni kondiciji ste…), da bi lahko dal enoznačen odgovor – vsekakor pa, če je vaše pričakovano preživetje še več kot 10 let (torej niste prikovani na posteljo po kapi ali infarktu ali kaj podobnega…) se pogovorite z urologom, ali bi počakali in opravili še eno biopsijo (8 stebričkov je malo, načeloma bi bilo bolje, če bi jih bilo 12 in le en pozitiven – potem bi predlagal pozorno opazovanje in ponavljanje biopsije vsako leto in PSA na 3 mesece (če bi PSA rasel potem ponovitev biopsije prej). Ko bi bilo več kot en pozitiven, potem pa operacija. Seveda pa je pri pozornem opazovanju tudi psihološka komponenta (ali ste se pripravljeni vsako jutro zbuditi z mislijo, da imate raka – če se niste, potem ga dajte ven – operirajte).

Izkušnje v Sloveniji so različne – kolega iz Lj pravi, da se vedno zgodi, da je pri operaciji več raka kot je bilo na biopsiji in da ne verjame v možnost, da bi pri op raka potem ne našli. Sam skoraj nikoli ne vzamem manj kot 10, standardno pa bipsija pomeni 12 stebričkov in se spomnim primera, ko histolog po operaciji raka ni našel.

PSA za vašo starost je visok (vendar ena sama meritev PSA ne pove nič). Koliko pa je razmerje prostega proti celokupnemu PSA?

Sprašujete tudi (morda napak razumem ali pa se je le tako zapisalo) – ali bi bila primerna “nerve sparing” operacija. Morda se ne razumemo, ampak to se sliši tako, kot da bi šli v trgovino in naročili govedino s kostjo ali brez kosti. Žal (ali na srečo) v kirurgiji to ni mogoče (vsaj zaenkrat in v primeru kirurgije raka). Lahko kirurga vprašate, kakšne izkušnje ima z ohranjanjem snopov in mu poveste, da je za vas nadvse pomembna ohranitev možnosti spolnih odnosov po operaciji, tudi za ceno raka. Potem pa iz odgovora kirurga presodite, ali se mu boste dali operirati. Kaj dejansko bo kirurg naredil, je stvar tega, kaj bo našel med operacijo. Nobene garancije ni, seveda pa je prav, da ve, kako je z vašo spolnostjo in kaj se želi z operacijo doseči.

Skratka – navedel sem nakaj v razmislek – odločitev je na vas in na tistih, s katerimi se boste osebno posvetovali. Nepoznavajoč celoto se od daleč zdi vprašanje le – operacija sedaj ali se še malo odločati in ponoviti preiskave (punkcijo) in operacija malo kasneje?

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Ko človek izve za diagnozo rak, je hudo in začne iskati informacije, največkrat na spletu.Največkrat tudi specialist urolog razloži potek zdravljenja precej hitro, da ne rečem lahkotno in določeno
odločitev, kako naprej, prepusti pacientu, čeprav je vprašanje,ali ima pacient na razpolago dovolj
strokovnih in iskustvenih informacij, kaj ta odločitev pomeni za morebiten nadaljni potek bolezni in kvaliteto življenja po operaciji. Prav zato se vam najlepše zahvaljujem, da ste mi posvetili svoj prosti čas in mi odgovorili. Da bi lahko bolj spoznali potek moje bolezni, vam navajam še naslednje podatke : sem zaposlen, športno aktiven , mislim da v kar dobri fizični kondiciji, ITM =24,5
januar 2006 PSA 1,35, ferbuar 2009 PSA 2,45, 8.7.2010 PSA 4,88 ( potrjen ), velikost prostate
cca 80 ccm, v družini že operiran brat ( 57 let ). Svetovana mi je bila ekstraperitonealna laparoskopsko radikalna prostatektomija. Glede na patohistološki izvid,ki sem ga navedel v
prvem vprašanju, pa je specialist dejal, da lahko na mojo odločitev načrtujemo operacijo z
ohranitvijo nervovaskularnih snopov. Moje vprašanje bi bilo, ali se lahko na navedeno in izid pat.
izvida odločim za tako načrtovano operacijo, kakšne so vaše izkušnje glede rizika in ali se lahko
operater med samim posegom odloči, kaj je najboljše za pacienta, tako glede daljšega preživetja
in kvaliteto življenja.
Za odgovor se vam zahvaljujem

Spoštovani!

Od novih podatkov, ki ste jih navedli, lahko komentiram velikost prostate. Če podatek 80 ml drži (meritve velikosti prostate so lahko včasih s precejšnjo napako), je to zelo velika prostata, in to pri teh letih – torej je precejšnja možnost, da vam bo tako velika prostata v prihodnosti že sama po sebi, tudi če ne bi bila rakava, delala težave. Brahiterapija pri tako veliki prostati najbrž ne pride v poštev, tudi obsevanje ima pri zelo veliki prostati lahko kasneje precej težav v zvezi z oteženim praznjenjem mehurja. Skratka – to morda dodatno govori za operacijo.

PSA jasno narašča. V družini je prisotna ta bolezen – rak prostate ima precejšnjo dedno komponento… vse to govori za to, da naj se opravi operacija – prostata odstrani.

Torej – če ne nameravate več imeti svojih otrok, ki bi jih zaplodili po naravni poti, se zdi smiselno, da se takoj postavite v vrsto za operacijo, kot vam je predlagana. Če pa še nameravate imeti svoje otroke, ki bi jih zaplodili po naravni poti, jih napravite hitro in se čez pol leta odločite za operacijo, kot vam je predlagana.

Najbolj izkušeni operaterji za tovrstno operacijo (laparoskopsko radikalno prostatektomijo z ohranitvijo nevrovaskularnih snopov) v Slo so dr. Zupančič, dr. Koršič v SG in dr. Hlebič v MB.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani,

Zahvaljujem se vam za odgovor.Sem srečen očka, tako da me glede otrok ne skrbi. Vaš odgovor
me je napolnil z novim upanjem, saj se mi zdi, da je v njem precej pozitivne energije glede nadaljnjega zdravljenja in časa preživetja. Potrebno je upati v dobro formo operaterja in da bodo
posledice operacije čim manj usodne glede kvalitete nadaljnega življenja in časa preživetja.
Operiran bom v Slovenj Gradcu, pri dr. Župančiču, konec decembra ali v sredini januarja.
Prosim vas, ali lahko časovni zamik med koncem decembrom ali sredino januarja, glede na
moj izvid biopsije, upliva na potek bolezni in temu posledično na potek operacije in morebiten nadaljni potek zdravljenja.
Za odgovor se vam zahvaljujem

Lepo pozdravljeni

Spoštovani!

Vašega vprašanja tokrat ne razumem – saj se zdi, da sprašujete, če bo januarja prepozno za operacijo, ob tem, da zgoraj ves čas pišem, da je po vseh pravilih mogoče pri vas še čakati. Skoraj nič v življenju ni 100% in jasnovidnega odgovora na vaše vprašanje z medicinskim znanjem o raku prostate še ni mogoče dati (morda bo to mogoče čez nekaj let, za sedaj pa še ne znamo napovedati zagotovo, kako se bo rak prostate obnašal pri posameznem bolniku).

Načeloma pa pri operaciji raka prostate (za razliko od nekaterih drugih rakov, na primer raka mehurja, kjer se mudi), velja, da je škodljivo, če ste operirani prej kot najmanj 8 tednov po biopsiji, zaradi vnetnega doganjanja po biopsiji, ki se mora pred operacijo pomiriti. Sploh, če je predvideno ohranjevanje živčnih snopov, je čas (kakšne tri mesece) med biopsijo in operacijo koristen.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani !

Ko prebiram vaš odgovor se zavedam, da nekatera moja vprašanja izgledajo zelo neracionalna,
vendar si želim nekatere dvome in strahove še dodatno razjasniti. Upam, da mi ne zamerite,
če postavim tudi takšna vprašanja. Operacijo imam potrjeno v začetku januarja. Upam na najboljše.
Ali je dobro, da bi začel intenzivno izvajati naprimer Keglove vaje že sedaj in kako se pripraviti na operacijo, da bi bil potek operacije in pooperativno okrevanje čim boljše.

Lep pozdrav
Jože

Spoštovani!

Glede Keglovih vaj – seveda je dobro, da mišice krepite. Pri tem pa je pomembno, da se te vaje izvajajo pravilno – torej, da krčite res mišice medeničnega dna in ne tudi mišic notranjega dela stegna ali trebuha – te je namreč potrebno sproščati – relaksirati hkrati, ko skrčite medenično dno. Ni priporočljivo prekinjati curka urina – med lulanjem je cilj, da se mehur čimbolj “v redu” izprazni, napačno je, da to prekinjate s stiskanjem. Mišice morate napenjati takrat, ko ne lulate. Na primer za 2 sekundi stisnete in nato sprostite. Zelo pomembno je tudi, da znate mišice sproščati – če so “ves čas v krču”, ne boste dosegli nič. Po operaciji predlagam zdravilišče Dobrna, tam se s tem posebej ukvarjajo.

Še bolj pomembno, kot to, da se pred operacijo orientirate samo na Keglove vaje, je, da poskrbite za čimboljšo splošno kondicijo – da ste pred operacijo v čimboljši fizični kondiciji, ne samo z vajami za kardiovaskularni sistem (tek, kolesarjenje), temveč, zelo pomembno, tudi z vajami za mišično moč (npr. uteži). Vsako pretiravanje škodi, vendar je operacija kot neke vrste hud športni napor – bolje pripravljeno, višji izhodiščni hemoglobin, večja mišična masa bo telesu omogočila lažje in hitrejše okrevanje. Ampak še enkrat – vsako pretiravanje škodi in na operacijo morate priti v dobri kondiciji, ne pa “zdelani”.

Glede prehrane – načeloma je pri raku prostate precej raziskav v zvezi s prehrano. Na primer paradižniki v vseh oblikah (celo bolje kuhani), zelenjava so koristni. Grozdje je koristno pri prostati. Sončenje je škodljivo za kožo, pa koristno za prostato. Štajerske buče… Ker pa se pripravljate na operacijo, se morate zavedati, da je za boljši potek operacije in okrevanja sicer važno, da niste debeli, vendar je bolje, da imate kakšno kilo mišic več kot da ste presuhi in telo nima od kod črpati energije za celjenje in okrevanje po posegu.”Fit and fat” je bolje kot “lean and lazy”! (Seveda ne fat v smislu preveč maščob – vse po meri).

Predvsem z ničemer ne pretiravajte, vsaj 3x tedensko trenirajte (tako mišično maso kot vzdržljivost), poskrbite, da se ne zredite (ITM 24.5 je na zgornji meji normale, bolj pomemben je obseg trebuha – če ta ni optimalen, je na tem treba delati).

Rezervirajte si čas po operaciji zase, prilagodite obveznosti, pričakovati je bivanje v bolnišnici do 1 tedna, v izjemnem primeru tudi dalj, je pa prav, da imate potem še na primer mesec dni časa, da stvari spravite “v tek”. Skratka – če pravite, da je vaš brat že bil operiran, potem približno veste kako bo in ne kompliciraje – živite normalno življenje, prilagodite ga toliko, kot je potrebno in primerno – to je tudi smisel operacije – da bi to opravili in šli naprej.

Vso srečo!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani. Ker ste bili zelo prijazni in ste mi redno odgovarjali, se ponovno obračam na vas,
Operacija ( 10.1.2011 ) in kontrolni pregled sta za mano. Izvid : ekstraperitonealna laporoskopska radikalna n-s prostatektomija. Gleason 3+3=6 Tumor je omejen na prostato in zajema oba lobusa (pT2c)
Gre za majhen tumorski volumen, tumor se kaže v obliki dveh manjših nodusov, prvi desno apikalno, drugi pa nekje v sredini prostate dorzalno.Ni ekstraprostatične širitve. Ni infiltracije
seminalnih vezikul.Resekcijski robovi potekajo v zdravem.Preostali parenhim kaže izraženo
hiperplazijo. TNM zamejitev : pT2cR0. PSA mesec in pol po operaciji =0,021.
Rečeno mi je bilo, da je rezultat zelo dober. Ali tudi vi mislite tako. Skrbi me PSA, ker ni 0,00.
Ali je še vedno prisotna vrednost PSA, ker so mi ohranili nervovaskularne snope. Ali tudi pri vas
priporočate po operaciji jemanje 5 mg Cialisa. Jaz se nisem počutil dobro, prišlo je tudi do
manjše krvavitve na urinu, tako da sem prenehal. Erekcija se kaže, vendar še precej premalo.
Občasna stresna inkontinenca, drugače kar gre. Trenutno imam v vodi malo krvi in precejšnjo
bakterijsko okužbo, tako da se zdravim z antibiotiki (Ciprinol 500).Zdravljenje poteka počasi.
Ker pred operacijo nisem nikoli imel prostatisa ali drugega vnetja, vas sprašujem, ali je stanje po
operaciji bolj dojemljivo za okužbe. Hvala za prijaznost in odgovor.

Spoštovani!

Da – izvid se zdi dober. Glede vrednosti PSA 0,02 ob sicer zelo ugodnem histološkem izvidu ni moč napovedati ničesar. Res bi bilo bolje, če bi bilo 0,00, ampak potem bi se pa lahko vprašali, ali ni morda 0,004 in ne 0.000. Meja je postavljena pri 0,2 – torej je še deset-krat pod mejo. Je pa res, da bi bilo morda smiselno ponavljati določitev PSA malo bolj pogosto, kot če bi bilo 0,00 – torej morda čez 4-6 mesecev. Morda bo pa še upadlo…

Glede vnetja – važno je, da je ugotovljeno, da mehur dobro izpraznete – torej da ni morda zastojnega urina. Da se ne dogaja zaplet v smislu strikture. Če tega ni, potem je stvar jasna – urinokultura po Sanfordu in zdravljenje po antibiogramu. Če zdravljenje napreduje počasi, je potrebno morda ponoviti Sanford – da je antibiotik res pravi.
Sicer za vas tale opomba ni smešna, ampak sedaj je vsaj gotovo, da prostatitisa pač nimate.
Če imate občutek, da bolje urinirate kot pred operacijo – da je sedaj curek boljši, močnejši, da hitreje in popolneje mehur izpraznite, je to dober znak – le dovolj tekočine in pravi antibiotik (če ste že po op dobivali ciprofloksacin, bo morda sedaj potrebno kaj drugega); če pa so težave s curkum, če se morate napenjati da mehur izpraznete, potem pa je potreno to podrobneje pregledati.

Glede rehabilitacije erektilne funkcije ne skrbite, če vam pač takoj ni ustrezal tadalafil. Začetni entuziazem, ko smo vsi predpisovali zdravila takoj po operaciji in nameravali to predpisovati že pred operacijo, se zaenkrat ni izkazal za utemeljenega. Raziskave so pokazale, da je praktično enako dobro, če se za terapijo odločite takrat, ko se uredijo osnovne funkcije – najprej pozdravite vnetje in uredite uriniranje, potem pa le preizkusite tudi nekaj za izboljšanje erektilne funkcije, kar bi vam spet omogočilo spolne odnose.
Ena možnost so tablete. Če tadalafil ne ustreza, morda preizkusite sildenafil (sedaj je na našem tržišču ob Viagri še več paralel, ki so cenovno že bistveno ugodnejše kot nekoč) ali vardenafil. Morda poskusite 2-3 x tedensko “polni” odmerek, torej 20 mg vardenafila ali 50 mg sildenafila (ki ga ev povišate na 100 mg).
Druga možnost so injekcije Caverjecta – zaenkrat so še na zeleni recept, torej “zastonj”. Včasih sem bil zelo navdušen nad tem in sem vsakemu po operaciji predlagal 2-3x tedensko injekcijo v penis in vmes, če si je lahko privoščil, tabletko. Ampak – nekatere raziskave kažejo na to, da ni nič narobe, če najprej malo počakate. Vsekakor pa po sanaciji vnetja le ponovno poskusite.

Predvsem pa se o vsem tem pogovorite z vašim operaterjem!

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani.Zahvaljujem se vam za odgovor.Čeprav so mi v bolnici rekli na osnovi histološkega izvida,da sem ozdravljen, pa me je sedaj po vašem odgovoru zelo strah. Ali sem se napak odločil, ker se v dogovoru z operaterjem ohranili nervovaskularne snope. Je bil to prevelik rizik, se sedaj
sprašujem. Na spletu sem našel neko raziskavo. 93 % bolniki je po operaciji imelo PSA 0,00,
Ali je res tako velik %. Če je to res, potem je ostanek PSA kritičen, kljub dobremu histološkemu
izvidu. Kakšne izkušnje imate vi v vašem zavodu glede tega. Ali lahko tudi PSA 0,00 po operaciji
narašča ? Žal na spletu glede tega ne najdem odgovora.
Glede uriniranja nimam problemov, ostalo pa se mi trenutno, glede na PSA zdi nepomembno.

Hvala za hiter odgovor.
Lepo pozdravljeni !

Spoštovani!

Če ste na podlagi mojega odgovora zaskrbljeni, se v odgovoru očitno nisva razumela.
1. Mogoče je, da PSA še upada, zato v številnih centrih določajo PSA šele po 3 mesecih po operaciji in ne po 1.5 meseca. PSA mora namreč od predoperativne vrednosti počasi (razpolovna doba) upasti – izginiti iz krvi. Vzeli so vam namreč prostato, ne tudi vsega PSA-ja iz krvi.
2. Vaš PSA je DESET-KRAT nižji od vrednosti, pri kateri sta zaskrbljenost in predvsem ukrepanje smiselna in potreba.
3. Morda nisem razložil drugega stavka svojega odgovora – vaš PSA je za tiste laboratorije, ki sporočajo vrednost na eno decimalko natančno, enak nič – torej 0,0. Raziskave, ki so uporabljale ultrasenzitivne teste za določanje PSA, so z dosedaj najnatančnejšim testom za PSA našle PSA v serumu 2/3 bolnikov po radikalni prostatektomiji, katerih PSA je bil izmerjen s konvencionalnim testom 0,000. Osnove matamatike in pravil zaokrožanja števil povedo, da lahko vaš izvid (0,021) zapišemo tudi kot 0,0 ali pa tudi kot 0,0209999 ali kot 0,0214.
4. Če torej center poroča, da ima 93% njihovih operiranih po operaciji PSA 0,0, ste med njimi tudi vi, saj se številka 0,021 zaokroži na eno decimalko na 0,0. Če bi center poročal o odstotku tistih, ki imajo 0,000, bi bil ta seveda pomembno nižji.
5. Seveda lahko PSA po operaciji, tudi če je bil takoj (tri mesece) po posegu 0,0, narašča. Zato pa spremljamo PSA. Če ne, tega ne bi bilo treba. Če bi imeli kristalno kroglo in lahko napovedali, kaj bo, potem ne bi bilo potrebnih kontrol. Zgolj delež tistih, ki bodo narasli, je za par odstotkov višji pri tistih, ki so imeli PSA po op (3 mesece) 0,02 v primerjavi s tistimi, ki so imeli 0,002 (kar bi bilo, če bi PSA kontrolirali v laboratoriju, ki ga sporoča na 2 decimalni mesti, zapisano kot 0,00).

6. Pišete – “ostalo se mi trenutno, glede na PSA, zdi nepomembno” ?!?!?!? Na PSA sedaj ne morete vplivati. Preverili ste ga in veste, da je v redu (manj kot 0.2). Vse, kar lahko napravite je, da si na koledar zabeležite in čez 3 mesece ponovno kontrolirate PSA. Na ostalo pa lahko vplivate in poskusite vplivati. Ne razumem torej, zakaj se sedaj ukvarjate s tem, kar je dobro in pri čemer nič ne morete, tisto, kjer pa lahko vplivate, pa označite za nepomembno?

Skratka – PSA lahko poraste iz 0,02 ali pa iz 0,002 in tudi iz 0,0002 – laboratoriji pa uporabljajo različno število decimalnih mest. Trditi, da je v 93% po RRP PSA 0, ni odvisno samo od izbora pacientov ampak tudi od števila decimalk, s katerimi laboratorij poroča izvide.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani,
zahvaljujem se vam za res hiter odgovor. Izgleda, da me je rezultat PSA in razlage o možnem
nadaljnjem zdravljenju, ki so precej v razkoraku s tem, kar mi je bilo tudi s strani eminentnih
strokovnjakov, pred in po operaciji, glede na patološke izvide,rečeno, do dobrega potolkel in
sem začel razmišljati neracionalno. Ker cenim vaše mnenje, se vam lepo zahvaljujem in upam,
da bom imel v bodoče srečo in bo vse Ok. Pred operacijo, ste mi želel vso srečo.Res, vedno bolj verjamem, da je pri tej bolezni zelo pomembna sreča. Preveč je najrazličnejših, da ne rečem celo protislovnih mnenj, tako priznanih urologov, onkologov, samooklicanih stokovnjakov, da je to odlično gojišče za najrazličnejše alternativce in šarlatane in da nazadnje ne veš, komu bi verjel. Sam sem tehnično izobražen in trdno verjamem uradni medicini, se pa bojim, da lahko človek upošteva vse napotke o zdravem življenju, pravočasnih kontrolah, pa da na kraju odloča, kaj ti je bilo položeno v zibelko, da ne rečem, kakšne si sreče.Prav gotovo bom tudi v naprej opravljal vse potrebne kontrole in se držal napotkov strovovnjakov in če boste še naprej modelirali ta forum, se obračal po vaše mnenje.
Še enkrat hvala. Vesel bom vsakega vašega odgovora.
Lep pozdrav.

prosim za mnenje in nasvet.Moj mož je dobil 29.3.2011 diagnozo rak prostate, c61 in še izvid: ca prostate G8 en vzorec G 9(4+5),8 od 11 mm, drugače 4 od 10 vzorcev pozitivnih ob PSA 11,prostata 32 ml. Doktor mu je obljubil da bo poklican do 15.maja na radikalno operacijo.Do danes se to ni zgodilo,pravijo da imajo na čakalni listi paciente od januarja ,februarja .Zelo me skrbi za moža, vse to ne vpliva dobro nanj, ne vem če je dobro da se toliko odlaša, kaj nam svetujete da storimo. Hvala

Spoštovani!

Nič pametnega vam ne morem odgovoriti. Ponekod (npr. v Murski Soboti) pri uvrščanju za RRP razmišljajo tudi tako, da lahko tisti z Gleasonom 6 dalj časa čakajo, tisti z Gleasonom 8 in 9, visoko rizični, če je že padla odločitev za operacijo, pa so na vrsti prej.
Verjetno je imel opravljene še dodatne preiskave. Hormonsko zdravljenje pred operacijo (neoadjuvantno) – da bi zadržalo morebitno napredovanje raka – načeloma ni več moderno oziroma ni sprejeto v smernice, čeprav bi se ga ponekod v posebnih slučajih (Gleason 9 čaka na operacijo) izjemoma še poslužili.

V marsikateri bolnišnici kirurg urolog, ki bo bolnika operiral in ki ga je naročil na operacijo, nima čisto nobenega vpliva na to, kdaj bo bolnik dejansko klican na operacijo – to povsem samostojno odloča šef oddelka ali drug, za to pristojen zdravnik, tisti, ki bi ga operiral, pa mora moledovati za to, kdaj bo “njegov” prišel na vrsto. Torej je v takem primeru pravi naslov za prošnjo za pospešitev postopka šef in ne njegov zdravnik.
Spet druge bolnišnice imajo pa drugačne sisteme naročanja, ponekod celo že ob odločitvi za operacijo povedo datum operacije (čeprav bodo verjetno še tam, kjer je dosedaj tako bilo, z zahtevo ministrstva po uvedbi računalniških čakalnih knjig za operacije – ki avtomatsko po svoji sami naravi stvari bistveno podaljšajo čakalno dobo – morali to dobro navado ukiniti…).

Če je res Gleason 8 in 9, predlagam da vztrajate in opravite operacijo, ne glede na to, ali bo v juliju, avgustu ali septembru. Nič pa ni narobe, da se obrnete na šefa oddelka/klinike in prosite pri njem.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Spoštovani,
Mojemu možu so dobili raka na prostati, jutri naj bi bil operiran,
Zanima me kako je po operaciji, koliko časa bo okreval in kakšne posledice sledijo.
Vse to bi rada vedela, da mu bom lažje stala ob strani in mu pomagala.
Od njegovega kirurga sem zelo malo izvedela. Tako da ne vem kaj me čaka ko bo mož prišel iz bolnice.
Prosim za informacije. Že v naprej se vam zahvaljujem.
Lep pozdrav

Spoštovani!

Na dan operacije je najbrž prav, da ga “pustite pri miru”, že od dneva ena (dan po operaciji), pa so običajno obiski dobrodošli in koristni. Navadno ima po operaciji dren, slednji se odstrani lahko prvi dan ali pa kakšen dan kasneje. Po operaciji ima tudi kateter. Kdaj se odstrani ta, je odvisno od številnih dejavnikov – to pa predstavlja ključni element v zgodnjem pooperativnem obdobju. Namreč – dokler je kateter vstavljen, ima vrečko itd, po odstranitvi katetra pa se mora “na novo” naučiti “držati vodo” in urinirati – včasih to ni problem, včasih pa še po pol leta uporablja več vložkov dnevno in “je moker”. Kateter se odstrani v povprečju nekje med petim in štirinajstim pooperativnim dnem. Ponekod (v nekaterih bolnišnicah) bolnik čaka v bolnišnici, da se odstrani kateter. Ponekod gre bolnik domov npr. četrti pooperativni dan (če je operiran v četrtek, potem v ponedeljek), vendar v tem primeru z vstavljenim katetrom (in vrečko itd) in se vrne nazaj v ambulanto čez teden dni, da se kateter odstrani. V tem primeru je fino, da na odstranitev katetra prinesete s seboj vložek, da si ga da kot zaščito v hlače.
Rana – sponke ali šivi se običajno odstranjujejo 7. pooperativni dan, lahko tudi kakšen dan kasneje, lahko pri osebnem zdravniku…
Običajno je, da si še mesec dni po operaciji vsak dan enkrat dnevno aplicira subkutano injekcijo nizkomulekularnega heparina kot preventiva pred globoko vensko trombozo. Včasih si kateri moški nočejo dajati injekcij sami in jim dajejo žene.
Če bo doma s katetrom, naj počiva, skrbi za nego katetra (umivanje penisa in katetra, praznenje in menjavanje vrečk), previjanje rane, dobra hrana, da se čimbolje celi, dovolj tekočine…

Po odstranitvi katetra pa – prvih par dni že ni fino, saj mora poskusiti ugotoviti, kako je sedaj z zadrževanjem urina. Nekateri ne potrebujejo nobenega vložka – vsaj za zaščito pa je to smiselno. Če mu bo urin uhajal po odstranitvi katetra uhajal in se to ne bo popravilo v tednu do dveh, je smiselno, da si organizirata počitnice (vsaj teden dni, še bolje dva tedna) v zdravilišču Dobrna, ki je edino zdravilišče v Sloveniji, kjer so posebej ukvarjajo z rehabilitacijo moških po operaciji raka prostate. Če zavarovalnica ne odobri, si poskusite bivanje plačati sami, medtem ko fizioterapevtske storitve lahko dobite na delavni nalog osebnega zdravnika ali urologa. Tega seveda veliko bolnikov ne potrebuje, če pa je s kontinenco (zadrževanjem urina) problem, je to vsekakor smiselno.
Sicer pa naj po odstranitvi katetra počasi začne s kar se da normalnim življenjem. Sprehodi, hojo, normalno dobro hrano, da se rane zacelijo. Nekateri so 3 tedne po operaciji raka prostate v službi. Drugi rabijo več, da “pridejo k sebi”. Zelo različno. Načeloma po odstranitvi katetra in zacelitvi ran ni nobenih omejitev, seveda pa je treba upoštevati, da to ni mala operacija in je potreben kar nek čas, ko odsvetujemo hujše obremenitve.
Kar se spolnosti tiče, po odstranitvi katetra ni razlogov, da ne bi bilo med vama nežnosti, da vas on ne bi “vzel v roke” in da vi ne bi “vzeli v roke njega in njegovega”. Čim prej, tem bolje. Možno je, da moški doživi orgazem (občutek vrhunca užitka), brez da bi imel erekcijo (brez da bi mu “vstal”, s povsem “mlahavim”). Izliva semena seveda po tej operaciji ni. Marsikateri par počaka mesec do dva, nato pa poskusi s tabletami in če te ne pomagajo, z injekcijami. Spontane erekcije najbrž na začetku ne bo – če bo super, če pa ne bo, naj to ne bo razlog da ne bi bila intimna. Čeprav lahko erekcije ni dolgo časa (6 mesecev) ali pa sploh nikoli več spontane (v blizu 50%!). So pa zato roke in npr. po mesecu dni, ko bo drugo “štimalo”, ko bo ponovno v normalni fizični kondiciji, drugi pripomočki.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close