Spoštovani,
na vas se obračam v zvezi z bolečinami v levem spodnjem predelu prsnega koša in levem zgornjem predelu trebuha. Podobne, vendar blažje težave so se prvič pojavile pred kakima dvema mesecema in so po par dneh izzvenele. Tokrat so bolečine nekoliko močnejše in bolj trdovratne. Pričele so se z zbadanjem v žlički, ki je zažarelo rahlo levo v hrbet. Takšni sunki bolečine so se pojavljali na nekaj minut. Po 5 dneh me sedaj večji del dneva blago do zmerno boli v spodnjem in srednjem levem hrbtnem in stranskem predelu prsnega koša, na trenutke pa tudi v spodnjem prednjem delu ali po celem hrbtu. Ta bolečina ali občutek nekakšne polnosti, napetosti, se pojavlja in izginja. Bolečine so prisotne tudi ko ležim, le da se takrat pojavljajo bolj v sredini hrbta oz. notranjosti prsnega koša in so znova bolj v obliki blagega zbadanja, kot enakomerne bolečine. Ne opažam, da bi prehranjevanje ali lega telesa omembe vredno vplivala na bolečine. Občasno imam tudi občutek »kamna« v zgornjem delu trebuha in v spodnjem delu vratu. Ob pritisku na levi zgornji del trebuha včasih občutim malce bolečine, pogosto pa tudi ne. Že kakšnih 14 dni pa se mi pojavljajo tudi manjše prebavne motnje, ko se po jedi pojavi blaga driska. Blato je bilo pred časom precej temne barve, sedaj pa je postalo malce (pre)bledo. V zadnjem mesecu dni sem tudi shujšal za dober kilogram. Trenutno sem tudi precej brez teka z občutkom polnega želodca, vendar do pred kratkim s tem nisem imel težav, sem pa že po naravi zelo suh.
Naj povem še to, da me mučijo pogosti glavoboli, zaradi česar večkrat vzamem analgetik. V zadnjem obdobju se mi pojavlja tudi bliskanje pred očmi. Star sem 35 let.
Prosim vas za mnenje, v čem bi utegnil biti vzrok mojih težav. Na spletu sem zasledil tudi podatke o simptomih pri raku trebušne slinavke, in moji so jim zelo podobni, zaradi česar sem sedaj še bolj zaskrbljen.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Anej
Pozdravljeni!
Najprej me zanima, če imate težave tudi ponoči in če vas to prebuja iz spanja. Zanima me tudi kakšne analgetike prejemate in če so se težave pojavile po jemanju le teh. Bliskanje pred očmi in glavobol niso tipični simptomi bolezni prebavil in jih tudi ne spremljajo.
Glede na to, da gre za akutno nastale težave, vam svetujem, da čimprej obiščete lečečega zdravnika. Morda bi bilo smiselno opraviti UZ trebuha in gastroskopijo, omenite mu tudi težave z glavobolom in bliskanjem pred očmi.
Lp,Nataša Smrekar
Pozdravljeni,
hvala za odgovor. Zaradi bolečin se ne prebujam iz spanja, so pa v obliki poredkega zbadanja prisotne zvečer, ko ležem, in ko se zjutraj zbudim. Precej zoprne so zbadajoče bolečine pod žličko, ki se širijo proti hrbtu ali v levo, saj zarežejo precej “v živjo”, a so k sreči redke tudi preko dneva. Zadnje dni se mi sedaj velik del dneva bolj pojavlja bolečina preko velikega dela hrbta in predvsem levo v rebrih z nekakšnim občutkom napetosti. Ko ležem, ta bolečina in občutek napetosti praviloma čez čas popusti. Včasih se omili tudi ob gibanju, a takrat ponavadi ne popusti povsem. Zbadanje je torej druga oblika bolečine, ki je pristona stalno, a je trenutno precej poredka (včasih je po več ur ni, potem pa spet na nekaj minut ali pogosteje).
Za glavobol uporabljam analgetike, ki jih lahko kupim v lekarni, npr. Aspirin, Saridon, Lekadol, ali kakšen kombiniran analgetik. Pred 14 dnevi sem preboleval virozo (vnetje žrela, kašelj) in ob tem užival nekoliko več aspirina. Težave so se pojavile kakšen teden kasneje. Še vedno kašljam, občasno se pojavi povsem blaga vročina (komaj kaj preko 37C). Ob kašlju ne čutim prav nič močnejših bolečin. Naj povem še to, da čakam na operacijo manjše popkovne kile – če bi lahko to imelo kakršno koli povezavo z opisanimi težavami. Zaradi preprečevanja srčne aritmije jemljem tudi Darob Mite 80 mg 2x dnevno. V zadnjem času je bilo tudi nekoliko več dela v službi, a se sicer dokaj redno rekreiram (kolesrjenje).
Za mnenje, kaj bi lahko bilo vzrok mojim težavam, se vam zahvaljujem. Rad bi ga prebral prej, preden stopim do zdravnice, saj sem letos imel že toliko težav z zdravjem in obiskov pri zdravnikih, da me je sram oditi k zdravniku še zaradi bolečin v trebuhu in hrbtu.
Hvala in lep pozdrav!
Anej
Pozdravljeni!
Zdravila kot je aspirin, so škodljiva za želodec in lahko povzročijo razjede želodca in dvanajstnika. Glede na to, da ste v zadnjem času pojedel veliko teh zdravil ter da so se pojavile težave po jemanju le teh, svetujem 14 dnevno zdravljenje z zaviralcem protonske črpalke (Ortanol, Ultop, Controloc, Acipan…), 10 mg zdravila lahko kupite v prosti prodaji. Če po 14 dneh ne bo izboljšanja, je potrebno opraviti gastroskopijo. Zbadajoče bolečine ponavadi niso tipične za bolezni prebavil, tako da vam na ta del vprašanja ne znam odgovoriti. Morda gre le za degenerativne spremembe na hrbtenici.
Svetujem vam, da se zaradi težav vseeno zglasite na pregled pri lečeči zdravnici.
Lp,Nataša Smrekar