Ingvinalna kila pri dojenčku
Spoštovani,
prosim vas za razlago izvida in kakšni so nadaljni postopki, in sicer je izvid UZ pregleda skrotuma pri 2,5 mesečnem sinu sledeč: Ob desnem testisu je hidrokela, ki je s kilno vrečo, preko ingvinalnega kanala povezana s trebušno votlino, premera cca 1 do 2 cm.
Začetna hidrokela, brez komunikacije s trebušno votlino je tudi na levi strani.
Testisa in obmodka sta UZ b.p., prav tako vse ostalo pri pregledu trebušne votline.
Mnenje: Desnostranska ingvinalna kila s hidrokelo ob desnem testisu
Začetna hidrokela levo
Zanima me predvsem, kakšna je razlika med obema hidrokelama (L in D) in ali je operacija potrebna, z obzirom, da sem brala, da se pri majhnih otrocih čaka do 1-2 let, ker lahko hidrokela tudi izveni oz. se komunikacija sama zapre. Prav tako me zanima, če izraz ingvinalna kila pomeni dimeljsko kilo, saj sem sedaj malo zmedena, namreč sinček ima izboklino, ki ni vedno vidna, nad desnim testisom (kot piše tudi zgoraj v izvidu) in ne v dimljah oz. ali gre pri našem dojenčku za pravo kilo ali hidrokelo, če seveda to lahko razberete iz izvida, ker če sem pravilno razumela prebrano, je od vrste kile odvisno ali je operacija potrebna že sedaj ali ne.
Zahvaljujem se vam za vaš trud in vas lepo pozdravljam!
Ana
Spoštovani!
UZ je zanimivo opisal stanje. Poskusil bom nekoliko poenostaviti, vendar s tem tvegam, da bi vas lahko kje zapeljal v narobe razlago, saj je v tem primeru ključnega pomena klinični izvid – za kaj gre, lahko reče zgolj tisti, ki je otroka pregledal in pretipal ter se s tem ukvarja in ima izkušnje. UZ tega ne more nadomestiti.
Najprej nekaj o dimeljski kili. Kila je šibkost v steni (npr. trebušne stene), skozi katero se lahko izbočijo trebušni organi (npr. črevo) s svojimi ovojnicami. Mesto, kjer pridejo “skozi steno” je kilni vrat. Če je ta ozek in pride organ (npr. del črevesne vijuge) skozi in potem ne dobi krvi, ker je “vrat” ozek – nastane težava, ki lahko zahteva takojšnjo operacijo. “Kila” se lahko iz dimelj boči v mošnjo – skrotum.
Sedaj pa k vašemu primeru, kjer lahko gre za komunikantno hidrokelo in ne za kilo. Testis se ob razvoju spusti iz trebušne votline v skrotum – mošnjo. Za njim se ovojnice trebušne votline zapro. Včasih se to zgodi pozneje ali pa ne – v tem primeru tekočina iz proste trebušne votline – torej tista, ki obdaja črevesne vijuge, prek dneva, ob naporu (npr. joku) priteka okrog testisa in jo zaznamo kot hidrokelo. Ko otrok spi se navadno ta tekočina po odprti povezavi vrne v trebušno votlino, zato hidrokela navadno zjutraj uplahne. V tem primeru govorimo o komunikantni hidrokeli. Če se v 1-2 letih starosti ta povezava med navidezno votlino ob testisu in v trebuhu ne zapre, moramo operirati in povezavo zapreti ter pri tem še izprazniti tekočino ob testisu – hidrokelo.
Obstaja pa še nekomunikantna hidrokela, pri odraslih navadno, torej tekočina okoli testisa v skrotumu, ki nima povezave s trebušno votlino.
Teoretično je mogoče, da bi, če bi bila ta povezava zelo široka, funkcionirala kot kila, vendar se to v praksi zdi neobičajno. Tudi lahko bi ob povezavi, ki ji pravimo odprt “procesus vaginalis peritoneja” – torej ob komunikantni hidrokeli, prišlo še do (ingivnalne = dimeljske) kile.
Glede komunikantne hidrokele – običajno je, da vam to razloži urolog ob pregledu otroka in ga spremlja (npr. naroči na kontrolo čez pol leta), da vidi, ali se je uredilo. Če se ne, se nekje med 1 in 2 letom starosti dogovorite za vpis med čakajoče za operacijo, s katero to povezavo prekinemo.
Dimeljske kile (tudi pri otrocih) pa spremlja in operira abdominalni kirurg. Tam je postopek drugačen, za operacijo se najbrž odločijo prej, stvar je lahko tudi nevarna.
Torej – UZ sicer lepo pomaga pri diagnozi, lahko pa tudi zmede. Levo gre verjetno za komunikantno hidrokelo (da bi UZ lahko videl komunikacijo, se zdi malo verjetno, to je vendarle čisto tanko). Desno pa UZ sicer lepo opiše, vendar, za kaj gre pri vašem dojenčku lahko povesta urolog in kirurg po pregledu. Urolog se lahko opredeli do (komunikantne) hidrokele – najbrž svetuje zgolj kontrolo na npr. pol leta, če gre pa za kilo, pa je to stvar pregleda in navodil pri kirurgu.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
najprej bi se vam zahvalila za izčrpno razlago, ki me je malenkost pomirila, predvsem pa razjasnila vso “to zmedo”, ker moram priznati, da se diagnoza z izvida nikakor ni ujemala s prebranim o ingvinalni kili in hidrokeli ter opazovanjem izboklinice pri otroku, razložil mi tako ali tako ni nihče kaj dosti, moja opazovanja niso zanimala nikogar, h urologu nisva bila napotena, prav tako o kontroli ni bilo govora, čeprav sam zato peljala sinčka k zdravniku-pediatru, ki naj bi se spoznal na te reči in nas pravilno potem usmeril naprej, ne pa da sami raziskujemo, kako je s tem:(, hvala bogu obstajajo takšni forumi in ljudje, ki si vzamejo čas za vse nas, ki nas kaj skrbi ali zgolj potrebujemo razlago :), hvala:).
Zavedam se, da bi bil potreben klinični pregled, vendar vam vseeno prilagam še slikice z UZja, čeprav pravite, da dostikrat ne kaže realne slike oz. zmede in čeprav vem, da običajno najbolje interpretira slike tisti, ki jih je posnel, morda pa vam bodo v pomoč, in pa moje ugotovitve ter vas prosim za vaše cenjeno mnenje, če napisano v nadaljevanju morda kaj bolj potrjuje domnevo (vašo in mojo) o hidrokeli, in sicer zgleda vse skupaj nekako takole: izboklinica leži nad D testisom, na otip je mehka in neboleča, vidna ni vsakokrat, morda res večkrat popoldne (kot ste že omenili), prvič pa smo jo opazili po kopanju, ponavadi izgine in se pojavi, medtem ko sinčka previjamo, če je dalj časa odvit, običajno izgine (če prav razumem, bi ingvinalna kila oz. kila nasploh bila stalno prisotna, če je ne bi nihče “potisnil nazaj” ali se motim?), ko sem posvetila s svetilko (prebrala, da je to eden od načinov za ugotovitev ali gre za tekočino:) ), je bilo na obeh straneh prosojno (čeprav na L strani zaenkrat nisem opazila izbokline) oz. ni bilo neke temne lise, morda še tole, ko je izboklinica vidna, se zdi kot da bi bila modro obarvana, vendar UZ naj ne bi pokazal žilnega pleteža.
Še enkrat hvala za vse informacije in lep pozdrav!
Spoštovani!
Tudi kila pri dojenčku se pojavi in vrne nazaj. Če gre za kilo, potem je važno, da se to zgodi takoj.
Presvetlitev skrotuma je ena od metod, ki se lahko uporablja pri kliničnem pregledu in se je učijo na fakulteti tako kot drugih metod – verjetno nima smisla filozofirati naprej – če je dvom – povejte to svojemu pediatru in ga z njim razčistite. Medicina žal v večini primerov in še posebej v tem, kjer ni vprašanje številka laboratorijskega izvida, temveč predvsem in samo klinični pregled- torej pretipanje pacienta s strani nekoga z izkušnjami. Torej – menim da dvoma ne boste razrešili po netu, temveč pri vašem zdravniku. Nenazadnje- otrok se razvija, stanje se spreminja – UZ pred nekaj časa pri dojenčku ne pove, kaj se dogaja danes. Če otrok dobro je, kaka in pridobiva na teži, potem je najbrž v redu, sicer pa pač pojdite k pediatru in razčistite dvome.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
mislim, da je prišlo do nesporazuma, in sicer:
1. nisem nameravala razreševati sinovih zdravstvenih težav preko interneta, temveč sem vas zgolj prosila za mnenje, saj sem bila prepričana, da je forum temu namenjen, poleg tega se nisem obrnila kar na nekoga, temveč na strokovnjaka s področja urologije, ker je sin star 2,5 meseca in še nimava izbranega pediatra (to naj bi storila ob 2. posvetovalnici, ki jo imava šele čez 2. tedna), tisti dan nas je pač sprejel zdravnik, ki je bil takrat razporejen na to delovno mesto in žal ni bil pri volji razlagati.
2. podatki, ki sem jih vam posredovala (UZ izvid), niso stari mesece, temveč sem vam postavila vprašanje še isti dan, ko smo prišli s pregleda (danes bo 3. dan od obiska zdravnika), torej se verjetno stanje ni bistveno spremenilo ali pač, predhodno pa sem si prebrala vse, kar obstaja napisanega na to temo -to so tudi navodila na forumu- (zopet ne kar nekje, temveč tu, kjer odgovarjajo/te strokovnjaki) in potem posredovala vse podatke, ki sem jih imela, ravno v izogib filozofiranju.
3. Ker sem bila šokirana po obisku zdravnika, ki nama je brez kakšne posebne razlage in/ali kliničnega pregleda (za katerega pravite, da je ključen za postavitev diagnoze) izročil napotnico za kirurga, mnenja da je to pač potrebno operirati, sem torej želela pridobiti še drugo mnenje, ker se mi je tisti trenutek zdelo čakanje do naslednjega tedna, ko gremo na pregled h kirurgu na Pediatrično kliniko v LJ, zeeelo daleč.
4. Na vseh fakultetah profesorji učijo študente, kako prepoznati simptome določene problematike in kakšni so pristopi za reševanje takšne ali drugačne težave in očitno je, da si vsak lahko interpretira razloženo po svoje, kar ima po mojem mnenju nekje manjše drugje pač večje posledice, odvisno od izbranega študija.
Lepo pozdravljeni!
Pozdravljeni,
lepo prosim za pomoč. Sin je star 2 meseca is ima kilo. Pediatrinja je mnenja, da bo kila sama pd sebe izginila, vendar hočem še drugo mnenje. Popek je cca.2 cm zunaj in vijolične barve na vrhu. Se ga da pritisniti noter, vendar otrok po vskakem hranjenju joka, se napenja in tudi trdo kaka. Komaj se ga pomiri in končno zaspi. Odvaja blato trdo enkrat na dva dni in se prav napenja in joka. Ima tudi vetrove. Dajem mu Bio gaia in koroške vetrovne kaplice. Naj povem, da spi skoraj nič, cca. 10 ur na dan. Hranim ga z Novalacom 1, katerega sem včeraj opustila in mu dodajam Milumil 1, ker je morebiti lažje prebavljivo. Ker res nevem kako pomagati otroku, prosim za pomoč.
Hvala lepa.
Spoštovani!
Vprašanje kile spada na področje abdominalne kirurgija ali pediatrije. Urologija se s kilami ne ukvarja. Če gre za komunikantno hidrokelo (tekočino okrog testisa – jajčka), potem seveda velja, da se čaka in pričakuje, da se bo zaprla – vendar to nima nobene zveze s črevesjem ali s kilo. Glede kile, zaprtja in popka – te stvari nimajo povezave s tekočino okrog testisov in glede teh se je treba obrniti na tiste, ki se s tem ukvarjajo.
Lepo pozdravljeni!