Najdi forum

alge

trenutno jem ALGEO, ker sem prebrala, da t alge lahko še bolj škodijo, če le te niso BIO, torej
z ekološko predelavo.Ker je morje raznoraznih alg na tržišču, povejte, po katerih naj posežem, oz.kako naj sploh vem katere so res bio,oz. tiste prave?Vem ,da ne smete delati direktno reklame, pa mi prosim vsaj namignite.Če že dam toliko denarja za nakup alg, bi rada vsaj imela te prave.
Ali se lahko istočasno vzame ALGE in B- vitamine?
Zanima me še glina? Kolikokrat na leto jo lahko piješ? Npr. če jem tablete Controloc 40 za želodec,
koliko časa v razmahu lahko potem vzamem alge ali pa pijem glino?
hvala!

Pozdravljeni!

Pošteno povedano, vam na to vprašanje relativno težko odgovorim. Problematika prehranskih dopolnil namreč zaenkrat še vedno ostaja nerešena.

Za prehranska dopolnila, kamor sodijo tudi izdelki, ki vsebujejo različne alge (Chlorella, Spirulina, Atlantic kelp,…) velja naslednje: na podlagi Pravilnika o prehranskih dopolnilih mora nosilec živilske dejavnosti (proizvajalec, uvoznik, distributer), ki prehransko dopolnilo prvič daje v promet na območje Republike Slovenije, o tem zgolj obvestiti Ministrstvo za zdravje RS. Postopek prve prijave je končan, ko ministrstvo za zdravje RS prijavitelju izda sklep o prvi prijavi prehranskega dopolnila in izdelek vpiše v seznam prijavljenih prehranskih dopolnil.

To je vse kar se od prehranskega dopolnila zaenkrat zahteva! Nikakršnih analiznih certifikatov ter ostalih dokazil o varnosti in kakovosti samih pripravkov.

Seveda še zdaleč ni rečeno, da proizvajalec omenjenih certifikatov nima, nasprotno velikokrat jih ima, vendar niso pa nikakršen pogoj za to, da bi prehransko dopolnilo lahko prišlo na police.

Pri algah je problematična predvsem kontaminacija 8onesnaženost) s težkimi kovinami in posameznimi zdravju škodljivi mikroorganizmi – npr. Microcystis Aeruginosa, ki izloča nevarno snov, ki povzroča okvare jeter.

Na osnovi preje omenjene dokumentacije (analizni certifikati,…), za katere farmacevti pogosto zaprosimo proizvajalce oz. uvoznike, potem poskušamo oceniti varnost in kakovost samih preparatov in jih na podlagi le-teh nato tudi svetovati oziroma odsvetovati. Priznati pa moram, da velikokrat pomembno vlogo odigra tudi zaupanje do samega proizvajalca, ki ga le-ta uspe pridobiti skozi dolgoletne izkušnje.

Veliko svetujemo Algeo, Algoaktiv, Spirulino,… priporočamo pa tudi pripravek Algovital. Gre za preparat, ki vsebuje rjavo morsko algo Ascophyllum nodosum, po slovensko norveški kelp. Rjave morske alge rastejo na ogromni morski njivi, ki se razprostira od norveškega arhipelaga Lofoti do Laponske obale. Področje je pod stalnim, strogim in neodvisnim nadzorom norveške vlade. Tam ni dovoljeno ribarjenje ali gojenje školjk. Alge uspevajo v ostrih klimatskih pogojih. Žanjejo jih poleti, toliko, kot jih je dala narava, saj jih ni mogoče gojiti. Opozoriti pa je potrebno na visoko vsebonst joda v rjavih algah!

Alge že same po sebi vsebujejo vse B-vitamine. Zato pri normalni, raznoliki prehrani, še zlasti pa pri uživanju pripravkov, ki vsebujejo alge, dodatno uživanje B-vitaminov načeloma ni potrebno – razen v primerih ko gre za izrazitejše pomanjkanje B-vitaminov.
Drugače pa B-vitamini spadajo med vodotopne vitamine. Zanje je značilno, da se izločajo iz telesa in se v njem ne skladiščijo. Iz tega vidika sočasno uživanje vitaminov skupine B in alg ni problematično.

Če se odločite za uživanje gline, jo je potrebno uživati dolgotrajno – več mesecev, in sicer neprekinjeno vsaj tri tedne, potem pa lahko kuro za en teden prekinete in nato spet nadaljujete z njo.

Med Controlocom in algami naj bo minimalno 2 uri presledka, v času terapije s Controlocom pa vam uživanje gline odsvetujem.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

New Report

Close