povečan bilirubin v urinu
Imam eno vprašanje, v svoji kartoteki sem zasledila da sem imela povečan bilirubin v urini 1 +, ko sem pred mesecem nazaj povprašala svojo zdravnico mi je le ta po telefonu povedala da so moji izvidi dobri. Danes pa sem šla kot nalašč malo prebirat po forumih, internetu o bilirubinu in nepiše nič kaj dobrega. Zato bi prosila vas če mi lahko razložite zakaj se pojavi bilirubin v urinu? Je možno zaradi premalo vnosa tekočine in hrane ali je kaj resnega?
HVALA
Spoštovani!
Vaše vprašanje načeloma ne spada v področje urologije, temveč v področje gastroenterologije (interne medicine). Sam bilirubina v urinu praktično nikoli ne gledam. Testnih lističev, ki bi bili brez bilirubina, praktično ni moč dobiti, zato se to rutinsko določa, čeprav sam ne vidim nobenega smisla v določanju bilirubina v urinu kar tako, na splošno, v času, ko je – če se pojavi vprašanje v zvezi z jetri – enostavno dostopna določitev jetrnih testov in bilirubina v krvi.
Ali je blato normalne barve (rjavo ali temno, ne pa sivo)? Ali je urin spremenjene barve? Kako je s pitjem alkohola? Če je izvid nenormalen (glede na laboratorij – tam naj bi pisalo, ali je 1+ normalno ali ne), je to vprašanje v zvezi z jetri. Bolezni jeter se navadno kažejo z zlatenico – rumeno kožo, sklerami… Testi, ki bi to izključili, so (razen seveda najprej ponovitve testa, pri čemer ste predtem dobro hidrirani), določitev bilirubina in jetrnih testov v krvi, UZ abdomna (jeter in žolčevodov) ter eventuelno pregled pri infektologu (hepatitisi – sploh če ste kdaj imeli rizičen spolni odnos in podobno). Če bi bilo še nejasno oziroma bi preiskave krvi in UZ našle kaj posebnega v zvezi z jetri se obrnite na gastroenterologa.
Če vas bo še skrbelo in bo vaša zdravnica mnenja, da ni utemeljeno opraviti dodatnih preiskav (če niste rumeni, posebej urtujeni…) morda stopite v kakšen privaten laboratorij (npr. Adrialab) in si date določiti AST, ALT, bilirubin cel, dir, gama GT, alkalno fosfatazo ter opravite UZ. Če bodo te preiskave kaj našle, pa greste do vaše zdravnice ki bo nato ukrepala naprej. Verjetnost za to je zelo majhna, vendar v življenju ni nič 100%, žal pa zdravstvena zavarovalnica ne dovoli, da bi kar vse povprek testirali. Nenazadnje, morda pa ste opravili navedene krvne preiskave, ki so tudi morda v vaši kartoteki in so normalne. Najbolj smiselno je, da vaš dvom zaupate vaši zdravnici in se urinski test pač ponovi.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Količina zaužite tekočine najbrž ne bi neposredno vplivala na bilirubin v urinu, za zdravega človeka je primerno in smiselno popiti vsaj toliko tekočine, da izloči v 24-urah 1.2 – 1.5 litra (liter in pol) urina. Sicer npr. poveča tveganje za nastanek sečnih kamnov. Manj kot 0,8 l urina (800 ml) je oligurija (lahko bolezensko stanje), več kot 2,5-3 litre je poliurija (tudi lahko bolezensko stanje ali pretiravanje). Osebam, ki imajo s tem težave, svetujemo, da preprosto izmerijo količino urina tako, da en dan, ko so doma, vsakič lulajo v lonček in izmerijo ter zapisujejo količino urina ali pa zberejo 24-urni urin (podnevi in ponoči). Le z meritvijo je mogoče reči, za koliko je zares. Občutki nas lahko močno varajo. Koliko je potrebno popiti je odvisno od tega, kaj jeste, kakšna je temperatura in vlaga v zraku, koliko se potite itd… Vsekakor se zdi zdravo, da se na to posebej misli in pogosto tudi posebej potrudi (npr. popije kozarec vode), saj občutek žeje sam večinoma ni dovolj (ne velja pa to nujno za vse ljudi).
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Če so vrednosti normalne, potem glede teh samih normalnih vrednosti najbrž ni treba biti v skrbeh. Če pa imate kakšen razlog, da ste v skrbeh (npr. da je šlo za rizičen spolni odnos), potem pa opravite preiskave (kot sem opisal zgoraj), ki bodo razjasnile oziroma ovrgle sum.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani!
Če bi bilo iz pregleda krvi in urina mogoče postaviti diagnozo in predpisati zdravljenje (to bi si zelo želeli biokemiki in tehniki), potem bi pač zdravniki ostali brez dela, ne bi bilo več čakalnih vrst, zdravstvo bi bilo poceni… Vendar ni tako.
Izvide vedno tolmači tisti, ki jih je naročil. Ve, zakaj jih je naročil. Ve, katerega spola je tisti, ki so mu vzeli vzorec. Ve, koliko je star. Ve, kako se počuti. Ali ima vročino? Ali ga peče pri uriniranju? Ali jemlje kakšna zdravila? In še tisoč drugih stvari, ki se razumejo same po sebi, če prestopite prag ambulante in vas vidim, hkrati pa so povsem neizvedljive prek interneta. Zato pač medicina ne funkcionira prek interneta. In tudi samo podatek o starosti in spolu sam po sebi sicer je osnova, ampak daleč od tega, da bi bil dovolj.
Torej, v urinu so eritrociti in proteini. Lahko gre za mlado žensko z uroinfektom – antibiotik za nekaj dni, pa bo. Lahko gre za žensko ali moškega s kamnom v sečilih in napadi bolečin ledveno. Lahko gre za začetek ledvičnega obolenja, ki zahteva zdravljenje pri nefrologu, lahko dolgotrajno. Lahko gre za tumor mehurja. Lahko gre le za nepravilen odvzem urina. Skratka – izvid ni normalen, vendar ne vem dobesedno NIČ (spol, starost, simptomi….), zato je vsak komentar neresen, razen da rečem – izvid ni normalen (to sami vidite, saj ste napisali vrednosti, ki odstopajo) – pojdite k vašemu zdravniku, mu pokažite izvid in on bo vedel, ali mora ukrepati in kako.
Lepo pozdravljeni!