Siljenje na vodo
Pozdravljeni!
Stara sem 36 let in vsaj zadnjih 10 let zelo pogosto hodim na vodo. Sicer pa sem vse življenje precej pogosto hodila na vodo. Sedaj se težava še stopnjuje in ponavadi grem na vodo 14-15 krat na dan in vsaj 1 do 2 krat ponoči. Vsakič izločim med 2-3 dcl urina. Že večkrat so mi pregledali urin pri splošni zdravnici, a so bili vsi izvidi normalni. Dobila sem napotnico za urologa, kjer sem bila pred dvema tednoma. Zdravniku sem opisala težave – pogosto siljenje na vodo, pogoste po športnem udejstvovanju, uriniranje brez bolečin, nepekoče. Pregledali so mi urin-vse v mejah normale. Drugih preiskav ali pregleda ni bilo. Po pogovoru mi je predpisal zdravilo Vesicare. Sedaj opažam, da me še pogosteje sili na vodo in da izločim še več urina. Kontrolo pri urologu pa imam šele čez 5 mesecev. Na dan spijem vsaj 2-3 litra vode, kave ali pravega čaja ne pijem.
Glede na to, da razen pogovora z mano zdravnik ni opravil drugih preiskav, z uriniranjem pa je celo malo slabše, me zanima ali lahko storim še kaj. Manj vode ne morme piti, saj me precej žeja. Je možno opravit še kakšne druge preiskave?
Za odgovor se zahvaljuem.
Spoštovani!
Vesicare je eno od antiholinergičnih zdravil, katerih cilj je umirjanje prekomerno aktivnega sečnega mehurja. Tipičen stanski učinek so suha usta. Vesicare je eno od več nekoliko različnih zdravil skupine antiholinergikov – če to ne ustreza in obstaja indikacija za antiholinergike, je vsekakor smiselno preizkusiti še druga, vsaj Emselex in Toviaz.
Zdite se relativno mladi za takšne težave, dobro je, da ste napisali, kolikokrat greste na vodo in koliko urinirate naenkrat. Vsekakor menim, da so smiselne dodatne preiskave, ki bi poizkušale iskati vzrok. Antiholinergično zdravilo je na vrsti potem, ko vzroka ne najdemo ali pa ga najdemo in ne moremo pomagati.
Glede številk, ki ste jih navedli. Pohvalno je, da veliko pijete, ni pa smiselno pretiravati. In tukaj nas ne zanima to, koliko pijete, temveč koliko polulate. Tu se pa številke, ki jih navajate, ne izidejo – ne grejo skupaj – če greste dnevno 15x urinirati (normalno do 8x) in vsakič izpraznete 3 dl urina (kar je primerno), je to 4.5 litra urina na dan. To pa pomeni, da bi morali s hrano zaužiti 5.5 litra tekočine – to je v neskladju s tem, kar sami navajate – da popijete 2-3 litre vode. To ni smiselno. Popijte toliko, da boste polulali v 24urah 1.5 litra urina (1-2 litra). Če pijete več, potem pač več lulate in to večini ljudi ni smiselno (izjema bi bila npr. posebna vrsta ledvičnih kamnov, kjer bi priporočali polulati več kot 2 litra dnevno). Lulati več je lahko znak bolezenskega dogajanja, npr. začetka sladkorne bolezni. Vendar menim, da ste sami zgolj ocenili količine in jih niste dejansko izmerili. Poskusite 2x po cel dan dejansko voditi dnevnik mikcije. To pomeni, da vsakič, ko greste na vodo, tudi dejansko izmerite, koliko ste polulali in količino in uro tudi vsakič posebej zapišete. Šele to bi dalo relevantne podatke, na osnovi katerih bi vam bilo mogoče svetovati.
Ne glede na navedeno menim, da ne škodi opraviti UZ abdomna in sečil. Opravili ste tudi običajno analizo urina – ta ne more najti npr. kakšne okužbe s klamidijo. Tu so še druge preiskave, npr. cistoskopija in urodinamika. Seveda potem, da imate UZ in cistoskopijo z oceno kapacitete in sluznice mehurja in ko je bil natančno napravljen dnevnik mikcije, kjer se točno ugotovi, koliko ste polulali v 24 urah. Cilj naj bo 1.2 do 1.7 litra.
Lepo pozdravljeni!