krčne žile v nosečnosti
Spoštovani,
v 22. tednu 3. nosečnosti sem na zadnji strani desnega kolena opazila t.i. krčne žile, ki so precej očitne (za razliko od popokanih kapilaric, prav tako okoli kolen, ki so se mi pojavile v prvih dveh nosečnostih), na zadnjem pregledu pa me je ginekologinja opozorila, da se mi je varica naredila tudi na spolovilu in sicer na zunanji strani desne velike sramne ustnice. Priporočila mi je uporabo Herbion gela (za noge, ne za spolovilo), dr. Pušenjak pa svetuje tudi uporabo kompresijskih nogavic. Ker slednjih sploh ne poznam, me zanima, koliko so v tem poletnem času sploh uporabne (zaradi vročine), predvsem pa, kako, če sploh, je mogoče (razen z uporabo omenjenega mazila) tovrstne težave v nosečnosti omiliti oz. jih po porodu odpraviti.
Hvala za odgovor.
Spoštovani,
krčne žile oziroma varice so razširjene vene in so na splošno zelo pogost pojav. Pojavijo se zato, ker se bodisi zaradi preveč ohlapne venske in/ali slabših venskih zaklopk stene ven razširijo, lahko pa tudi zaradi zunanjega pritiska, ki preprečuje odtekanje krvi. Pri ženskah so pogostejše kot pri moških, k čemur prispevajo hormonski vzroki. Poleg vidno razširjenih ven so pogosto pridružene otekline okrog gležnjev, ki se stopnjujejo čez dan in uplahnejo čez noč, občutek težkih, utrujenih, nemirnih nog ali mišični krči v nogah. Če je vensko popuščanje hudo in če se bolnik ne zdravi, se sčasoma na koži goleni pojavijo vnetje, spremembe barve in strukture kože ter v končni fazi golenja razjeda.
Varice v nosečnosti so tako posledica hormonskih sprememb kot predvsem tudi pritiska povečane maternice na velike vene v trebuhu, zaradi česar kri iz spodnjih okončin težje odteka navzgor proti srcu. Po porodu se stanje večinoma bistveno izboljša ali celo normalizira.
Temeljni, prvi, najpomembnejši in najučinkovitejši ukrep pri zdravljenju kakršnih koli varic na spodnjih okončinah, tudi v nosečnosti, je takoimenovana kompresijska terapija – nošenje kompresijskih (elastičnih) nogavic ali povojev. S kompresijo žile stisnemo od zunaj in kri “prisilimo”, da odteka navzgor. Odvisno od mesta varic se odločimo bodisi za kompresijske dokolenke (če so varice pod kolenom) ali nogavice do dimelj, če so varice v višini kolen ali na stegnih. Za nosečnice svetujemo posebne nosečniške dokolenke, nadkolenke ali žabe, ki dobite v specializiranih trgovinah. Ker je zelo pomembno, da je kompresija ustrezne stopnje (niso dovolj “kar neke” 140-denske žabe!), svetujem nakup v specializirani trgovini, najboljše izkušnje imam z ljubljanskim Diafitom. Kompresijske nogavice je treba obuti zjutraj, nato čez dan z njimi čim več hoditi, saj se na tak način aktivira mišična črpalka, ki pomaga kri črpati navzgor. Zvečer nogavice oz. povoje snamemo; z njimi ne smemo spati. Če gremo čez dan počivat za več kot pol ure, je treba nogavice sneti in jih nato ponovno obuti. Za varice v področju spolovila pridejo v poštev kompresijske hlačke.
Verjamem pa, da ob poletni vročini ob misli na debele žabe niste najbolj navdušeni. Če težave niso prehude, lahko z njimi zaenkrat počakate. Skrbite pa za to, da boste imeli pri počitku noge dvignjene. Če sedite na stolu (npr. v službi) daljši čas, delajte stopalne vaje: krožite v gležnjih, migajte s prsti na nogah, občasno se sprehodite. Če ste pri delu oz. doma veliko na nogah, se izogibajte dolgotrajnemu stanju, raje hodite. Odsvetujem pregrevanje nog (vroče kopeli, bazeni, savna), umivajte se s hladno ali največ mlačno vodo. Herbion gel pa proti varicam ne bo pomagal nič, razen če bo morda malo hladil kožo.
Če bodo varice vztrajale tudi po porodu, se naročite na pregled pri dermatologu, ki se ukvarja s flebologijo. Pregled načrtujte za vsaj 3 mesece po koncu dojenja, ko se hormoni vrnejo v normalno raven.
Nekaj o boleznih ven si lahko preberete tudi na tejle povezavi[/url].
Lep pozdrav,