Zatekanje
Pozdravljena,
preden se boste za karkoli odločila, mogoče kasneje tudi obisk zdravnika, bi vam rada predlagala, da najprej preverite:
– niste zaupala koliko ste stara – to je zelo pomemben podatek, sploh pri vnetnih procesih (lahko so genetsko pogojene, kar se pokaže že v rani mladosti; lahko pa se z leti “nabirajo” šibkosti enega ali kar nekaj genov; z leti, pod vplivom okolja- vremenske spremembe, žarčenja iz okolja, čustveni stresi, nepravilna prehrana,…. povzročijo, da se pojavijo takšne težave kot jih opisujete. In te težave so lahko posledica nepravilnega delovanja kar nekaj organov; ki se zaradi zunanje vročine izrazijo v takšni obliki kot ste zapisala)
– poglejte kakšne okončine ima/je imela vaša mama, babica (tudi po očetovi strani), ko je bila mlada in kasneje v zrelih letih. Če so jim začele noge otekati, potem je verjetnost, da imate genetsko pogojene nepravilnosti.
– IN JA, vremenske spremembe so eden od dejavnikov, ki povzročajo pri nekaterih ljudeh vnetne procese, otekanje okončin, slabo počutje,……
Očitno ste podvržena spremembam vremena in najbrž res vročina na vas ne deluje dobro. Najbrž ne morete kar zamenjati okolja in se preseliti v kraje kjer niso tako hude vročine, oziroma trajajo manj časa. Zato boste morala svoje telo obvarovati pred vročino – v vročih dneh se pač ni dobro veliko sprehajati, hoditi po soncu, vročih urah, …..Sprehodi, aktivnosti je bolje opravljati zgodaj zjutraj ali zvečer. V takih vročih dneh je dobro večkrat na dan “dati noge v zrak”, in počivati – “lenariti”.
Sigurno je zelo koristno, učinkovito in nič nezdravo, če bi v takih dneh izvajala joga vaje. To so počasne vaje, mišice izredno lepo pretegnemo s počasnimi kontroliranimi gibi. Tako se kri in limfa dobro pretakata po celem telesu, pri tem pa se telo še dodatno ne pregreva.
Kljub otekanju morate piti tekočino – in najboljša je voda ali kakšni diuretični čaji (samo potem boste hodila večkrat na vodo – kar pa ni slabo!).
Prehrana v vročih dneh naj bo tudi malo kalorična. Malo maščob, beljakovin, sladkorjev, ogljikovih hidratov. Več zelenjave, sadja.
Če boste uvedla redni ritem v času vročih poletnih mesecev, potem boste lahko leta in leta “imela pod kontrolo” to otekanje. Ne bo preraslo v kakšno od kroničnih oblik (sploh če jo ima katera od vaših prednic).
Vem, da ni preprosto spremeniti že ustaljene navade. Sploh, če so nam všeč in uživamo v njih. A na dolgi rok – če ne želimo razviti kakšnih neprijetnih in nevarnih kroničnih obolenj, se VEDNO splača. Marsikdo tako nikoli ne zboli za grdimi revmatičnimi obolenji, diabetesom, krvožilnimi težavami, drugimi vnetnimi procesi,ki imajo vzrok v limfi, endokrinih žlezah ali……..
Lepo bodite
m
Pozdravljeni!
Se opravičujem za skakanje v temo, a bi vseeno povedala svojo izkušnjo z otekanjem.
Sama sem pred leti opazila blago zatekanje nog in rok, kasneje se je stopnjevalo a vendar nikoli ni bilo kritično ali zelo moteče. Skratka, na koncu, po daljšem času in preiskavah sem ugotovila, da je bil vzrok v hormonskem neravnovesju, predvsem hormonov nadledvične žleze.
Kasneje sem slišala oziroma brala, da se tudi motnje v delovanju ščitnice, velikokrat pojavijo z znaki otekanja okončin.
Osebno vam priporočam obisk endokrinologa (“zdravnik za hormone”), čeprav iz lastnih izkušenj vem, da so čakalne dobe zelo zelo dolge. Osebno pa tudi priporočam izdelke Cellfood tudi v te namene, čeprav ne bi rada, da zveni kot reklama a dejansko je tako.
Lep pozdrav.
Lep pozdrav
Tudi jaz bi se rada vključila v to temo. Stara sem namreč 31 let in že od samega otroštva opažam zatekanje v predelu stegen, v štirih mesecih sem pridobila 4 kg same vode, ki se nabira v stegnih, diureza pa je zelo majhna, ne glede na to koliko popijem. Naj povem, da se zadnje čase bolj pod stresom, povišam imam tudi kortizol, in kronično vnetje črevesja. Imela sem že veliko pregledov, ki niso ugotovili kake bolezni, hormonov pa mi še niso pregledali. Zato me zanima katere hormone so vam pregledali in kako ste se zdravili. Ali je vse posledica stresa?
Hvala za odgovor
Pozdravljena,
mogoče vam bo zgornja bralka napisala katere vse hormonske teste so ji opravili. Je pa res, da je stres na dolgi rok precej zopna zadeva. Vpliva lahko na različne hormonske žleze, ki potem izločajo preveč ali premalo katerega od hormonov, in posledice so lahko zelo različne. Katera od žlez je najbolj prizadeta, to je pa resnično potrebno opraviti veliko različnih hormonskih testov in to traja kar precej časa.
Tipični znaki,ki jih mi občutimo in vidimo, ko prihaja zaradi stresa( ali porušenja energetskega ravnovesja) do neravnovesja v hormonih je:
– utrujenost, slaba volja, zaspanost ali celo nespečnost, razdražljivost,tesnoba, depresija
– vnetja, alergije, otekanja, aritmije
– prevelik ali premajhen apetit
lp m
Lep pozdrav
Naj povem, da imam skoraj vse znake stresa…depresija, huda nespečnost, pomanjkanje energije, nezaintersesiranost za stvari, panični napadi, anksioznost, nonstop nemirna…..
Zanima me kakšno zdravljenje je potrebno? Bi antidepresivi pomagali pri stresu? Namreč avtogeni trening, hoja, šport…..me sploh ne sprostijo, non stop sem napeta in nemirna, to traja že 5 mesecev, prav tako bolj očitno zastajanje vode. Je potrebno tudi hormonsko zdravljenje?
Za odgovor se Vam že v naprej zahvaljujem
Pozdravljena,
najprej je dobro ugotoviti kaj povzroča, da ste že tako dolgo v stresu. Če vzroka nikakor ne najdete v okolju, potem bo potrebno k zdravniku, da ugotovijo katere spremembe (hormonske) povzročajo vaše težave. Lahko, da testi ne bodo pokazali ničesar. Potem se odgovor skriva nekje v vašem okolju.
Če pa veste kaj so vzroki vaših stresnih situacij, če je to le okolje (služba, vremenske spremembe, psiha, čustveni dražljaji), in ker si večina od nas ne more privoščiti in kar zamenjati službo, okolje, družbo,….. potem si lahko pomagamo.
Preberite si spodaj članek o tem kaj stres počne v našem telesu in kako ga energetsko izčrpava. To energetsko izčrpavanje pa vodi v težave, ki jih vi opisujete.
Preden karkoli počnete, boste morala organizem napolniti z energijo. To pomeni, da mu morate ponovno vzpostaviti pravilni metabolizem v celicah. Tako bo telo sposobno vse stresne hormone, ki nastajajo, obvladovati. In tako boste počasi začutila, da niste več tako napeta, nemirna, utrujena,….vnetja se bodo omilila…..tako boste tudi vse telesne aktivnosti (joga, rekreacija,…) bolj učinkovito opravljala. A to se tudi ne zgodi takoj. Zapisala ste, da ste že 5 mesecev pod stresom. Nekaj takega boste rabila, da se vam povrne normalno stanje. Ali bi poskusila s Cellfoodom? Resnično pomaga vzpostaviti ponovno ravnovesje v delovanju celic in s tem se telo lažje bori proti vsakodnevnim stresom. Poglejte si na http://www.cellfood.si, ali vprašajte na 031 278 381.
Življenje je zelo kompleksno. Na njega vpliva tisoče dejavnikov vsak dan. Stres je samo posledica teh dejavnikov. Zato se ga tudi ne da odpraviti enostavno z eno tabletko.In tudi ne v enem dnevu, ali tednu. Tako dolgo kot smo ga “gojili”, tako dolgo ga ponavadi tudi odpravljamo.
Zelo dobro je, da se naučimo ves čas uravnovešati energijo, in ob tem razstrupljati telo. (razstrupljamo pa telo tako, da ga čistimo strupenih snovi, stresnih hormonov, prostih radikalov. Te snovi morajo iz telesa. zato morata biti kri in limfa ves čas v obtoku. In obtok krvi in limfe omogoča samo fizična telovadba. Srce poganja kri, mišični tonus (napete mišice) pa potiska limfo in tako pobira snovi iz najbolj oddaljenih delov telesa. In te snovi gredo potem iz telesa v obliki urina, znoja, tudi kakšnega mozoljčka in blata. ).
lp m
Tukaj je pa članek:
Stres
Tista znana bolečina v želodcu, plitko dihanje, tesnoba v prsih, panika in nesposobnost spregovoriti prave besede. STRAH in negotovost!
Moderno življenje nam je prineslo nove izzive in tako nove oblike stresov:
• že 10 minut gledanja večernih novic, ki nas obveščajo o dnevnih požarih, poplavah, potresih, onesnaženosti okolja, političnih in gospodarskih krizah, težavah sosedov, znancev, nam dviguje raven stresa,
• vsakodnevne službene obveznosti – pravočasnega odgovarjanja na pošto, e-pošto, telefoniranja, sestankovanja, priprave na predstavitve, pomembne dogodke, ki morajo biti izpeljani v tako kratkih časovnih terminih,
• izpitni roki, šolske obveznosti, tekmovanja za položaj med vrstniki, kolegi,
• vsakodnevne skrbi ob bolanih otrocih, starših, nas samih, kako najti najhitrejšo in najučinkovitejšo pot do rešitve.
Kako se telo odzove na stres
1/ Enostavno povedano telo se “postavi” v višjo prestavo. Tako kot avto, potrebuje več energije za hitrost, refleksnost, koncentracijo, poskočnost, da se ščiti , ali da “teče” kakor hitro zmore.
Ko se to zgodi, hipotalamus, majcena žleza v možganih pošlje ALARM skozi možganske živčne celice v vse organe tvojega telesa!
2/ Kombinacija živčnih in hormonskih signalov povzroči, da se v nadledvični žlezi sprosti cel niz hormonov, od katerih dobro poznamo adrenalin in kortizol.
• Adrenalin dvigne srčni utrip, poveča cirkulacijo krvi in s tem omogoči boljši pretok krvi (“prenašalka goriva”).
• Kortizol najpomembnejši stresni hormon, poveča količino sladkorja(glukoze) v krvi in posledično v možganih.Omogoča dostopnost niza snovi za obnovo celic in tkiv (ob stresu nastajajo celične poškodbe in s tem poškodbe tkiv). Kortizol tudi dvigne imunski sistem, pri tem zmanjša delovanje “manj potrebnih” organov, kot so prebavila, razmnoževalni organ in proces rasti.
• Sistemski alarm tudi komunicira z deli možganov, ki kontrolirajo naše gibanje, motivacijo in STRAH.
Naše telo se obnaša VEDNO zelo racionalno. Ob pomanjkanju energije racionalno izloči vse tiste funkcije, ki v tistem trenutku niso življenjsko pomembne.
Kratkotrajni in dolgotrajni stresi!
Takoj po stresu se zmanjša količina stresnih hormonov in omogoči, da se telo vrne v svoje normalno stanje delovanja. Srčni utrip se upočasni, ne dihamo več plitko, ni nas več strah, nismo paralizirani.
Kratkotrajna obramba telesa pred stresi je v tistem trenutku dobro došla.
Če si pa stresi sledijo eden za drugim, če so dolgotrajni, potem so takšni obrambni mehanizmi za naše telo in duha zelo škodljivi!
Dolgotrana aktivacija celega niza stresnih hormonov in živčevja potrebuje ogromne količine energije in ob tem nastaja veliko število prostih radikalov. Usklajeno delovanje vseh naših organov je ogroženo, prihaja do rušenja vitalnih metabolnih procesov.
Osnovna shema odzivanja telesa na dolgotrajni stres in posledice:
Organ Potek Posledica
Prebavila
Stresni hormoni upočasnijo sproščanje želodčne kisline in praznijo želodec in čreva.
Driska, bolečine v želodcu!
Povišanje apetita in stalni občutek lakote
Koža in dihala
Stresni hormoni povzročijo plitko dihanje, zmanjšano ali povečano količino krvi v kapilarnem sistemu (poznamo izraza: “bled-a kot zid “ali kri mu/ji je butnila v lica”).
Rdečice, srbečice, psoriaza, lupus, ekcemi, akne, prekomerno odpadanje las.
Kronične težave z dihanjem,
bronhitis, astmatični napadi
Imunski sistem
V stresni situaciji ima izločanje kortizola vedno prednost pred ostalimi imunskimi reakcijami!
To “preklapljanje” prednosti med hormonskim in imunskim sistemom ima velikokrat odločilno vlogo, da se nam imunski sistem začne nižati in tako postanemo manj odporni na infekcije, bolezni. Pri dolgotrajnem, nekajletnem stresnem dejavniku pa se kronično manjša odpornost velikokrat spremeni v eno od autoimunskih bolezni. Tako v obdobju stresa naše telo s svojim imunskim sistemom napade lastne celice našega telesa.
Danes nabolj pogoste oblike nastalih okvar imunskega sistema zaradi stresnega dejavnika so na koži, okostju, živčevju.
Večja podvrženost okužbam, alergije, lupus, psoriaza, prekomerno odpadanje las, revmatoidna obolenja, multipla skleroza, t.im.polinevropatije, polimiopatije.
Živčni sistem
Stranski produkti kortizola povzročajo utrujenost, zaspanost in s tem občutek depresivnosti.
Kronična depresivnost, zlovoljnost, anksioznost, občutek nemoči.
Težave s spanjem, izguba želje po seksu, apetitu!
Študije so pokazale, da stresni hormoni vplivajo na strukturo in delovanje možganskih živčnih celic, ki so ključne za delovanje spomina.
Lahko vodi tudi v hujše osebnostne težave!
Krvožilni sistem
Kortizol povzroči povišanje srčnega utripa, krvnega pretoka in s tem povišanje pretoka krvnih lipidov (holesteroli in trigliceridi).
Srčne okvare in kapi!
Kortizol vpliva tudi na akumulacijo trebušnih maščob, ki nekaterim ljudem da obliko “jabolka”.Ljudje z obliko “jabolka-trebuha” so podvrženi višji nevarnosti boleznim srca, diabetesa kot ljudje z obliko “hruška-trebuha”, kjer se maščobje nabira predvsem v predelu stegen in zadnjice.
Upravljajmo stres!
• S stresi živimo ves čas!
• Ne pozabimo na naše dedne zasnove, poglejmo kakšni so bili naši starši, stari starši!
• Naučimo se razbrati kakšne strese doživljamo, kako vplivajo na naše telo in počutje in ali jih znamo kontrolirati!
Ob stresu : naučimo se pravilno dihati (globoko zajeti sapo in mirno dihati). Vaje večkrat ponavljajmo skupaj s telesu primerno fizično rekreacijo (hoja, tek, kolo,plavanje,….), tako telo “naučimo”,da kasneje “zna samo” regulirati stres (tako imenovani Pavlov refleks).
• Pravilno se prehranjujmo: ne štejmo kalorij temveč katere snovi smo pojedli!
• Vzpostavimo bioritem hranjenja!